عضویت در کانال تلگرام
 امروز جمعه 05 خرداد 1396

جابه‌جایی بار و مسافر یا تسهیل‌گر جرائم سازمان‌یافته‌؟!

كلاهبرداری‌های میلیاردی با اپلیكیشن‌های موبایلی

فرصت‌های شغلی كه در فضای غالب بیكاری و بدون ضریب امنیت فراهم می‌شود زمینه كلاهبرداری‌های چند صد میلیاردی را فراهم كرده است...

زمان ارسال خبر 1396/02/25 ، ساعت 10:31
کد خبر : 3627

به گزارش مجمل ، اگر از جمله افرادی باشید كه برای جابه‌جایی مرسولات كوچك و بزرگ خود و تردد روزانه در كلانشهر پایتخت با مؤسسات كرایه تاكسی و پیك موتوری سر و كار دارید، به طور قطع این روزها نام آژانس‌های آنلاینی همچون «تپسی»،  «اسنپ» و «الو پیك» را زیاد شنیده‌اید، نام‌های آشنایی كه بنا بر دلایل مختلف مورد استقبال واقع شده است، بی‌آنكه روی دیگر سكه  مزیت‌های این اپلیكیشن‌ها دیده شود؛ مخاطراتی كه هم جنبه اجتماعی و فرهنگی دارند و هم به لحاظ امنیتی مشكل‌ساز هستند.

 
 

در عصری به سر می‌بریم كه موج تكنولوژی هر روز ظرفیت‌های بیشتری را در اختیار انسان قرار داده است تا بالاخره با فراهم كردن آسایش، بخشی از آرامش را برای مردم به ارمغان آورد، اما آنچه در كنار استفاده روز افزون از دنیای مجازی و اپلیكیشن‌های مختلف مورد غفلت واقع شده، مبتنی بر فراهم‌سازی ضریب امنیت و اطمینان است.  چند صباحی است كه در كنار موج اپلیكیشن‌های مجازی، نرم افزار‌های مسافربری هم به گوشی‌های تلفن هوشمند اضافه شده است. موضوعی كه به دلیل پایین بودن قیمت، سهل‌الوصول بودن، خودروهای عمدتاً شیك و مدل بالا و تعیین دقیق مكان چند دلیل دیگر این روزها مورد استقبال رو به گسترش مردم قرار گرفته‌اند.
زمان تقریبی رسیدن راننده به مبدأ، زمان تقریبی رسیدن به مقصد، حركت در خلوت‌ترین مسیر و آگاهی دادن از میزان ترافیك در نقشه‌های شهری، مشخص شدن هزینه سفر برای مسافر در ابتدا، اعلام نام راننده، نوع ماشین و مدل و پلاك آن و حتی شماره موبایل راننده به مسافر، از جمله مزیت‌هایی است كه این اپلیكیشن‌ها به مسافران ارائه می‌دهند و در این میان آنچه مورد غفلت واقع می‌شود، ارائه اطلاعات كاربران از طریق فضای مجازی (از قبیل آدرس منزل، محل كار، اطلاعات بانكی و...) به اپلیكیشن‌هایی است كه سرورهای غالب آنها در داخل تبیین نشده است.

 
ضریب امنیتی اپلیكیشن‌های جابه‌جایی برای مسافران
این در حالی است كه رضایتمندی به دلیل موارد ذكر شده تنها یك روی سكه است و روی دیگر آن به همان موضوع ضمانت‌های امنیتی و اطمینان برمی‌گردد كه علاوه بر مسافران، شامل رانندگان نیز خواهد شد كه بدون هیچ ضمانتی تن به كسب و كار مجازی داده و از سایر تهدیدات احتمالی آن چشم‌پوشی كرده‌‌اند.
 
 

مطابق آمارهای غیررسمی در حال حاضر حدود 30 هزار راننده در «اسنپ» و 25 هزار راننده در ناوگان «تپسی» مشغول به كارند كه با توجه به عمر كم این كسب و كارها، رقم قابل‌توجهی به نظر می‌رسد، كما اینكه سامانه جذب همكاری در این ناوگان نه‌تنها غیر‌ممكن نیست، بلكه تنها با برقراری یك تماس، ارائه مشخصات و در نهایت حضور برای اخذ قرارداد، كار نهایی می‌شود.

 
ضمانت‌هایی كه اطمینان‌بخش شركت‌های سرویس‌دهنده است
هرچند كه برنامه‌ریزان این اپ‌ها، اخذ برخی تعهدات را ضروری می‌دانند، اما بخش مهم این تعهدات تنها ضمانت‌كننده شركت‌های ارائه‌دهنده خدمات و سرویس‌دهنده است، چنانچه كاربران همزمان با اخذ امضای قرارداد همكاری متعهد می‌شوند تا پایان مدت قرارداد با هیچ شركت مشابه دیگری در زمینه خدمات حمل ونقل، همكاری نكنند و صرفاً با یك شركت كار كنند. این در حالی است كه هر كدام از راننده‌ها برای همكاری با شركت‌های ذكر شده از مزایای كارمند رسمی این شركت بودن برخوردار نیستند.
 
 
بخش مهم دیگر ماجرا به امنیت جانی رانندگان برمی‌گردد كه فاقد ضمانت دقیق و ادله  واقع‌گرایانه است چنانچه اخیراً شنیده شده است، برخی از این رانندگان مورد زورگیری و دزدی قرار گرفته‌اند و بعد از مراجعه راننده به شركت به دلیل بی‌نام و نشان بودن مسافر و ردیابی نكردن كه پیش از آن از سوی شركت مورد نظر ضمانت داده شده بود، به در بسته خورده‌اند.
 
 

علاوه بر موارد ذكر شده ممنوعیت حمل بار از دیگر توافقات فی ما بین شركت‌های ارائه‌دهنده سرویس‌های جابه‌جایی مسافر با كسانی است كه قصد همكاری دارند و در اینباره به آنان تأكید می‌شود حق جا به جایی مرسولات سفارشی و حمل بار ندارند. این در حالی است كه جا‌به‌جایی مرسولات از یك نقطه شهر به نقطه‌ای دیگر به وفور دیده می‌شود و به گفته  رانندگان این اپلیكیشن‌های جابه‌جایی مسافر، بارها پیش آمده است كه بعد از رسیدن به نقطه مبدأ به جای مواجه شدن با مسافر، مجبور به دریافت بسته‌ای شده‌اند كه موظف به تحویل آن در نقطه مقصد هستند.

 
یك میلیارد تومان سفته پیك موتوری‌های آنلاین در مشت یك شركت خاص
در كنار این جابه‌جایی مرسولات سفارشی بود كه بعد از راه‌اندازی اپلیكیشن‌های مسافربری، خلاقیت به بخش باربری هم تسری یافت و اپلیكیشنی تحت عنوان «الو پیك» راه‌اندازی شد كه به گفته  مبتكر آن، با اخذ مجوز رسمی اتحادیه صنف وانت‌بار و پیك موتوری شروع به فعالیت كرده است.
 
 
برخلاف ارائه آمار متناقض در زمینه شاغلان اپلیكیشین‌های جابه‌جایی مسافر، آمار دقیق اشتغالزایی پیك موتوری در طول پنج ماه گذشته بالغ بر 2 هزار و 500 نفر معرفی شده است كه به گفته  مهدی نایبی مدیر عامل شركت پیك افزار تندر و مبتكر اپلیكیشن «الو پیك» تا پایان سال‌جاری تعداد شاغلان در این شركت به ۲۰هزار نفر هم خواهد رسید.
 
 
كاهش ۳۰ درصدی قیمت‌ها نسبت به پیك‌های سنتی از جمله موضوعات مهمی بوده كه برتری قابل‌توجهی به این اپلیكیشن داده و این نیز برخاسته از آنلاین بودن و سفارشات رفت و برگشتی از نقطه نقطه شهر است كه سبب شده پیك‌های آنلاین ۱۵ تا ۲۰ درخواست روزانه را به ثبت برسانند. موضوعی كه در پیك‌های سنتی به چهار تا پنج سرویس ختم می‌شد.
 
 
اما این نیز باز هم تنها یك روی سكه از اشتغالزایی پیك موتوری‌های آنلاین در كلانشهر پایتخت است؛ چراكه در كنار جذب نیروی همكار برای ارائه بهتر خدمات، موارد دیگری وجود دارد كه اینبار برخلاف اپلیكیشن‌های جابه‌جایی مسافر، نبود امنیت قابل‌توجهی را برای راكبان موتور سوار به دنبال دارد.  جذب نیرو و همكاری با پیك موتوری‌های آنلاین اینبار هم چندان سخت نیست، اما با یك تفاوت بزرگ كه آن هم مبتنی بر ارائه سفته  10 میلیون تومانی به شركت سرویس‌دهنده است تا جهت جابه‌جایی مرسولات سفارشی ضمانتی برای شركت فراهم كند. این در حالی است كه در زمینه دریافت مرسولات سفارشی و حصول اطمینان از محتویات داخل آن هیچ ضمانتی برای راكبان وجود ندارد و چه بسا این سامانه‌های موبایلی قابلیت جا‌به‌جایی مواد‌مخدر، سلاح و مشروبات الكلی را از هر نقطه از شهر به نقطه‌ای دیگر فراهم كند، بی‌آنكه نگرانی را برای فرد ارسال‌كننده به دنبال داشته باشد. در عوض این راكبان موتورسوار و شاغلان در این سامانه هستند كه به دلیل خلأهای قانونی در این زمینه و نبود ضریب امنیتی برای خود، در صورت بروز مشكل باید متحمل زحمت شوند.  نبود تضمین امنیت برای رانندگان در این كسب و كار را بگذارید در كنار سفته‌های 10 میلیون تومانی از 2 هزار و 500 نفر شاغل این حوزه كه سرجمع رقمی بالغ بر دهها میلیارد می‌شود. پرسش جدی اینجاست كه اساساً قانون و ضمانتی برای حفظ این رقم هنگفت كه روز به روز بیشتر هم خواهد شد، وجود دارد؟!
 
 

جالب است كه مدارك هویتی رانندگان موتورسیكلت كه از اقشار كمتر برخوردار جامعه هستند هم در گرو شركت باقی می‌ماند و رسیدی هم به آنها برای 10 میلیون تومان سفته سفید امضا داده نمی‌شود. این وضعیت بالقوه امكان یك كلاهبرداری بزرگ را فراهم می‌كند، كلاهبرداری‌ای كه بزه‌دیدگان آن موتورسواران كمتر برخوردار و افرادی هستند كه برای داشتن كار در موج بیكاری مجبور به تن دادن به شرایط یك‌طرفه كارفرمایان معلوم‌الحالی شده‌اند كه پشتوانه و پیدا و پنهانشان مشخص نیست


منبع: جوان

نظرات
آخرین اخبار
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved