عضویت در کانال تلگرام
 امروز جمعه 05 خرداد 1396

افزایش قیمت بلیت رویدادهای هنری، خانواده‌ها را از هنر دور می‌كند

سایه سنگین بلیت موسیقی بر سر مردم

انتشار خبر برگزاری كنسرتی با مبلغ بلیت 300 هزار تومان، دوباره موضوع گران‌بودن كنسرت‌ها و حتی بلیت تئاتر و سینما را داغ كرده است

زمان ارسال خبر 1396/02/24 ، ساعت 12:32
کد خبر : 3623

به گزارش مجمل ، معلوم نیست باید از این اتفاق خوشحال بود یا آن را به عنوان هشداری جدی به بررسی نشست؟ به هر حال بدیهی است به اندازه صندلی‌های سالن محل برگزاری این كنسرت كسانی هستند كه بتوانند چنین مبلغی را برای تماشای یك اجرای صحنه‌ای بپردازند، اما آیا موسیقی، آن هم موسیقی پاپ، قرار بود برای همین تعداد بخصوص برگزار شود؟ چند درصد از كسانی كه همین گزارش را می‌خوانند می‌توانند دست خانواده را بگیرند و برای دو ساعت چنین هزینه‌ای كنند؟

 

 

با این حال نمی‌توان از رونق‌گرفتن كنسرت‌ها و نمایش‌ها و سینماها ناراحت بود، اما طبعا نباید از یاد برد كه هر پدیده‌ای باید از جنبه‌های مختلفی چون اقتصاد هنر، جامعه‌شناسی مخاطبان هنر و... بررسی شود تا با عوارض و آسیب همراه نشود.

بالای شهر، پایین‌شهر

در همین صفحه تاكنون چند بار به افزایش قیمت‌های تئاتر و سینما پرداخته‌ایم. فروردین امسال بود كه با روی صحنه‌رفتن نمایش‌های فصل جدید سالن‌های تهران، با افزایش قیمت روبه‌رو شدیم. بدیهی است كه افزایش قیمت‌ها اگر منطقی باشد، نه‌تنها مورد اعتراض نیست بلكه باعث رونق هنر تئاتر و گرم‌شدن بازار آن می‌شود. در چند مورد اما به نظر می‌رسید افزایش قیمت بلیت‌ نمایش‌ها، از منطق بخصوصی برخوردار نیست. همین اتفاق باعث شد در ابتدای سال جاری نیز به افزایش قیمت بلیت سینماها بپردازیم؛ افزایش قیمتی كه با وجود این‌كه هر چه بحث و جدل برانگیخت دست‌كم به این هدف انجامید كه چند فیلم باوجود مخاطبانی كمتر از فیلم‌های پرمخاطب سال گذشته، ركوردهای فروش را جابه‌جا كنند. اما افزایش چشمگیرتر بلیت‌های اجراهای صحنه‌ای موسیقی، تازه‌ترین رخداد در این باره است. هر چند پیش از برگزاری كنسرت رضا یزدانی با قیمت 300هزار تومان، در فروردین‌ سال جاری نیز شاهد برگزاری اجرایی از حسن ریوندی با عنوان «كنسرت خنده» با همین مبلغ بلیت بودیم.

با همه این اوصاف و بر مبانی اقتصاد هنر، هیچ ایرادی نمی‌توان به برگزاری كنسرت با این مبالغ وارد دانست؛ بخصوص این‌كه كنسرت یزدانی به اصطلاح آنپلاگد برگزار شد و طی آن پذیرایی در سالن وی‌آی‌پی، برگزاری مراسم دیدار، امضا و ثبت عكس با هنرمند، اهدای پكیج هدیه آلبوم‌ها و پوستر امضاشده و رونمایی از دو كلیپ منتشرنشده نیز اتفاق افتاده است. اما بحث بر سر این نیست. باید علاوه بر ساز و كارهای موسیقایی، این پرسش را مطرح كرد كه این كنسرت‌ها چه میزان از علاقه‌مندان موسیقی را مخاطب خود فرض می‌كند؟

به طور مثال یك نوازنده و رهبر اركستر معتقد است نخست باید دید واقعا چقدر از بلیت‌های این كنسرت فروش رفته‌است؛ یعنی با مبلغ 300 هزار تومان فروش رفته‌است. مهدی وجدانی معتقد است هم بلیت نصف‌بها فروخته می‌شود و هم تعدادی مهمان به صورت رایگان به تماشای كنسرت می‌نشینند و نباید پربودن سالن را به حساب فروش بلیت همه جایگاه‌ها با مبلغ 300هزار تومانی گذاشت. با این حال و حتی اگر همه ظرفیت سالن را خریداران بلیت‌های 300هزار تومانی پر كرده باشند، پرسش اصلی پابرجاست كه آیا برگزاری چنین كنسرتی به شكاف عمیق بین هواداران موسیقی نخواهد انجامید؟

به باور مهدی وجدانی، نخست باید ساز و كارها برای رسیدن به این اعداد مشخص باشد. یعنی دقیقا بتوان این مبلغ را با تسهیلاتی كه در اختیار می‌گذارد، متناسب در نظر آورد.

این رهبر اركستر به جام‌جم می‌گوید: «برگزاری چنین كنسرتی با چنین مبالغی تنها در صورتی پسندیده و قابل پذیرش است كه كیفیت برگزاری آن از سویی و سطح درآمد عموم مردم از سوی دیگر با مبلغ بلیت هماهنگ باشد.» او می‌افزاید: «در نظر بگیرید یك خانواده چهارنفره بخواهند به كنسرت خواننده محبوب‌شان بروند. یك‌میلیون‌ و 200 ‌هزارتومان باید هزینه بلیت كنند و طبعا این جدای از هزینه شام و تردد آنهاست.» بدیهی است این مبلغ كه برای دو ساعت برنامه شبانه یك خانواده باید هزینه شود، مساوی با حقوق ماهانه بسیاری از اقشار جامعه است. بنابراین چنین برنامه‌ از پیش پذیرفته‌ای كه برای عده‌ای خاص برگزار می‌شود، از نظر وجدانی با رسالت هنری هنرمند در تناقض است. این رهبر اركستر در این باره می‌گوید: «در صورت برگزاری چنین كنسرت‌هایی در واقع ما موسیقی و مخاطبان آن را طبقه‌بندی كرده‌ایم. این در حالی است كه قرار نبود چنین اتفاقی را بپذیریم. هنر عمومیت دارد و برای همه است. باید طوری برنامه‌ریزی كرد كه همه استفاده كنند.»

چاره چیست؟

اما چه می‌توان كرد كه از یك كنسرت افرادی با سطح درآمد مختلف بهره ببرند؟ وجدانی می‌گوید: «می‌توان همه كنسرت‌ها را با تفكیك مبلغ بلیت صندلی‌ها برگزار كرد. طبعا كسانی كه می‌توانند مبلغ بیشتری پرداخت كنند، از وی‌آی‌پی‌ها استفاده كنند و كسان دیگر هم به جای این‌كه به كل از حضور در كنسرت‌های مورد علاقه‌شان محروم شوند با مبلغی پایین‌تر بتوانند به تماشای آن بنشینند.»

جز این پیشنهاد كه با توجه به ساز و كارهای موجود كاملا شدنی و منطقی به نظر می‌رسد، حتی می‌توان به برگزاری كنسرت‌های رایگان با حمایت نهادهای فرهنگی فكر كرد. شاید در نگاه نخست، كمی ایده‌آل‌گرایانه به نظر برسد، اما تجربه دو سال اخیر در تهران نشان داده كه نشدنی نیست. درست است كه برگزاری یك كنسرت موسیقی، هزینه‌های متعددی را روی دست تهیه‌كنندگان و كنسرت‌گذاران می‌گذارد،اما آنها باید ضمن پرداخت هزینه گروه‌ اجرایی، هزینه رزرو سالن، هزینه سامانه فروش بلیت و برخی دیگر از هزینه‌های جانبی، خود نیز به سود مد نظرشان برسند، اما برخی خواننده‌ها كه از رایگان‌برگزارشدن كنسرت‌هایشان استقبال كرده‌اند، می‌توانند از هزینه نهادهای فرهنگی برای برگزاری چنین برنامه‌هایی بكاهند.

از سوی دیگر به نظر می‌رسد با توجه به این‌كه برگزاری یك كنسرت در یك سالن بین 100 تا 200 میلیون تومان درآمدزایی داشته باشد، تهیه‌كننده‌ها و دیگر عوامل می‌توانند از پایین‌آوردن قیمت بلیت‌ها كمتر سود كنند. اگر انعطافی كه خود هنرمندان در برگزاری كنسرت‌های خیریه و رایگان به خرج می‌دهند كمی هم به تهیه‌كننده‌ها سرایت كند، می‌توان به منطقی‌ترشدن قیمت بلیت كنسرت‌ها امیدوار بود.

این همان نكته‌ای است كه وجدانی از آن به عنوان «تعامل بین مدیران سالن‌ها و هنرمندان» یاد می‌كند. او در واقع معتقد است موسیقی و دیگر هنرها نیز باید به عموم مردم تعلق داشته باشند و این نباید در حد شعار باقی بماند: «فرهنگسازی جزو وظایف هنرمند است و باید آن را پی بگیرد. اگر می‌خواهیم با موسیقی فرهنگسازی كنیم، با این كنسرت‌ها نمی‌توان پیش رفت.»

 

شكاف عمیق موسیقی و مردم

نگاهی به آمارها نشان می‌دهد وضع اجراهای صحنه‌ای موسیقی بسیار بهتر از پیش شده است. آمارهای موجود نشان می‌دهد در سال 88 فقط 573 اجرا در سطح كشور برگزار شده بود و این تعداد در سال 94 به 5276 اجرای صحنه‌ای رسید. حال كه توانسته‌ایم فاصله علاقه‌مندان و موسیقی را به كمك كنسرت‌ كه رابطه‌ای بی‌واسطه می‌سازد تا این حد از میان برداریم، افزایش بی‌سابقه قیمت بلیت كنسرت‌ها می‌تواند قطار رونق موسیقی را از ریل خارج كند. مهم‌ترین آسیب استقرار وضع كنسرت‌های گران این است كه قشر پردرآمد از آنها استقبال می‌كنند و این باعث می‌شود تهیه‌كننده‌ها نیازی به منطقی‌تركردن قیمت‌ها نداشته باشند و این هر روز شكاف بین علاقه‌مندان موسیقی را عمیق‌تر خواهد كرد.

نظرات
آخرین اخبار
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved