عضویت در کانال تلگرام
 امروز جمعه 05 خرداد 1396

پیوستن بی‌سر و صدای دولت یازدهم به طرح‌های 2030 در مسیر جهانی‌سازی غربی

سند رسمیت دادن به روسپیگری را پذیرفته بودیم!

امضای اسناد الزام‌آور بین‌المللی با مفادی كه هم برای كشورمان بار حقوقی دارد و هم با فرهنگ ارزش‌ها و اسناد بالا‌دستی همخوانی ندارد...

زمان ارسال خبر 1396/02/24 ، ساعت 12:15
کد خبر : 3621

به گزارش مجمل ، امضای اسناد الزام‌آور بین‌المللی با مفادی كه هم برای كشورمان بار حقوقی دارد و هم با فرهنگ ارزش‌ها و اسناد بالا‌دستی همخوانی ندارد، تنها به امضای سند 2030 و پیش قدمی در اجرای این سند پیش از سایر كشورها محدود نمی‌شود. یكی دیگر از برنامه‌هایی كه دولت یازدهم به آن پیوسته برنامه حذف ایدز تا سال 2030 است؛ برنامه‌ای كه بخش‌هایی از آن نه فقط با ارزش‌ها  و فرهنگ حاكم بر جامعه ما ناسازگار است، بلكه با به رسمیت شناختن روسپیگری هیچ كمكی به كاهش شیوع ایدز ندارد و می‌تواند منجر به افزایش این بیماری نیز بشود. همچنانكه ماجرای پیوستن ایران به پروتكل الحاقی كنوانسیون حقوق كودك در منع به كارگیری كودكان در منازعات مسلحانه منجر به ایجاد بار حقوقی بین‌المللی برای كشورمان می‌شود.

 
 

رهبران كشورهای عضو سازمان ملل متحد، در سپتامبر 2015 در اجلاس عالیرتبه این سازمان متعهد شدند تا اهداف دستور كار جهانی توسعه پایدار 2030 را كه نتیجه یك فرآیند گسترده مشورتی در سطح جهانی بود، در سیاستگذاری كلان ملّی خود از اول ژانویه 2016 مد نظر داشته باشند. این دستور كار، دارای 17 هدف اصلی و 169 هدف ویژه است. اهدافی با ظاهری انساندوستانه و با شعارهایی نظیر برابری، ‌آموزش، رفع فقر و تبعیض یا برابری جنسیتی كه وقتی كمی دقیق‌تر و با وسواس بیشتر به مفاد اجرایی این اهداف و اسناد نگاه می‌كنید در می‌یابید، اینها بخشی از برنامه‌ای است كه هدف نهایی‌اش برقراری نظم نوین جهانی و شكل‌دهی به آینده جهان‌ به نفع كشورهای غربی و امریكاست آن هم در شرایطی كه بسیاری از این كشورها از جمله خود امریكا به بسیاری از این كنوانسیون‌های بین‌المللی نپیوسته‌اند و الزامات آنها را اجرایی نمی‌كنند، اما ایران در این میانه پیشتاز شده است تا جایی كه این بار رهبر معظم انقلاب در مقام مطالبه و انتقاد از اجرای بی‌سر و صدای سند 2030 در حوزه آموزش و پرورش ظاهر شدند، اما پیوستن به طرح‌ها و اسناد بین‌المللی كه از سوی سازمان‌هایی همچون یونیسف، صندوق جمعیت ملل متحد، سازمان مبارزه با جرائم ملل متحد، نهاد زنان ملل متحد و یونسكو برای اجرا به كشورمان دیكته می‌شود به سند 2030 در حوزه آموزش محدود نمی‌شود و ایران به طرح‌های دیگری نیز پیوسته است.

 
حذف ایدز تا 2030 با رسمیت دادن به روسپیگری
آذر ماه 94 بود كه رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت از پیوستن ایران به برنامه حذف همه‌گیری ایدز تا سال 2030 خبر داد. در برنامه مشترك ایدز تا سال 2030، یازده نهاد و سازمان بین‌المللی از جمله یونیسف، برنامه عمران ملل متحد، صندوق جمعیت ملل متحد، سازمان مبارزه با جرائم ملل متحد، نهاد زنان ملل متحد، یونسكو، سازمان بین‌المللی كار و سازمان جهانی تجارت مشاركت و همكاری دارند.
 
 

از دیدگاه برنامه ایدز ملل متحد، اهم عوامل مؤثر در افزایش ابتلا به ایدز عبارت‌اند از:
1.  اِعمال تبعیض علیه افراد مبتلا به ایدز
2.   فقدان دسترسی به كاندوم

3.  جرم‌انگاری جرائم جنسی و جرائم مرتبط با اعتیاد به مواد مخدر
 
 

این در حالی است كه الگو و دلایل ابتلا به بیماری ایدز در كشورهای واقع در مناطق مختلف جهان بسیار متفاوت است، نخستین مورد ابتلا به ایدز در ایران كودك پنج ساله مبتلا به بیماری هموفیلی بود كه از فرآورده‌های خونی آلوده فرانسوی به این بیماری مبتلا شد. با وجود این اما برنامه حذف همه‌گیری ابتلا به ایدز ملل متحد جرم‌انگاری جرائم جنسی و جرائم مرتبط با اعتیاد به مواد مخدر را از جمله مواردی می‌داند كه می‌تواند منجر به افزایش ابتلا به بیماری ایدز شود. هر چند در حال حاضر مطابق آمارهای ارائه شده از سوی وزارت بهداشت، میزان انتقال ایدز از طریق روابط جنسی ناسالم در یك دهه گذشته دو برابر شده و از 15 درصد به 30 درصد رسیده است، اما كشورهای غربی كه به منظور كاهش ارتكاب خشونت و دیگر دلایل مبادرت به قانونی‌كردن روابط جنسی نامشروع و فحشا كرده‌اند، در گزارش‌های بعدی اعتراف داشتند كه این امر نتوانسته است از معضلات موجود بكاهد، بلكه خود یكی از عوامل افزایش ابتلا به ایدز شده است.   از سوی دیگر رویكرد برنامه حذف ایدز تا سال 2030 به وضوح با سیاست‌های كلی خانواده كه از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد در تضاد است و در شرایطی كه در این سیاست‌ها بر تسهیل ازدواج جوانان و تحكیم بنیان خانواده تأكید دارد، پیوستن به این برنامه بین‌المللی با حذف جرم‌انگاری از جرائم جنسی و به رسمیت شناختن روسپیگری نه فقط كمكی به كارگران جنسی نمی‌كند و در عمل آنها را به حال خود رها كرده است، بلكه ازدواج و كانون خانواده را هم با چالش جدی مواجه می‌كند.

 
پیشگامی ایران برای آموزش جنسی در مدارس

سند 2030 در حوزه آموزش هم به جز اینكه به نوعی دور زدن قانون و اسناد بالادستی و همچنین نهادهای نظارتی همچون مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی به شمار می‌رود در آن با نگاه لیبرال و نئولیبرال به حقوق كودك، آموزش و پرورش و زن و خانواده مواجهیم. شكاف جنسیتی یكی دیگر از موضوعاتی است كه در این سند ایران را به آن متهم كرده‌اند. «وجود شكاف جنسیتی در پذیرش دانشجویان در مقطع ارشد و دكترا»، «وجود شكاف جنسیتی در میزان اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها» نمونه‌هایی از سرفصل‌هایی است كه به موضوع شكاف جنسیتی می‌پردازند، اما در این سند برای رفع شكاف جنسیتی راهكار هم ارائه شده است به طور نمونه در این سند آمده است «ممانعت از ازدواج دختران در مناطق روستایی و شهرهای كوچك به عنوان مانعی برای دستیابی دختران به آموزش.» مطابق این سند هرنوع تربیت دینی، الهی، خلاف حقوق بشر است، ولی آموزش جنسی تحت عنوان بهداشت برای كودكان را جزو حقوق كودكی می‌دانند كه حتی به بلوغ جنسی نرسیده است و عملاً آموزش را ذیل یك ایدئولوژی دیگر قرار می‌دهند. نكته جالب توجه پیشگامی ایران در اجرای داوطلبانه این سند جهانی است تا جایی كه دبیر كمیسیون یونسكو، جمهوری اسلامی را به عنوان كشور پیشگام اجرای تداركات لازم برای 2030 معرفی كرده و از طرف غرب، از ایران تقدیر می‌كنند.


منبع: جوان

نظرات
آخرین اخبار
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved