عضویت در کانال تلگرام
 امروز جمعه 05 خرداد 1396

هلال احمر یا ستاد بنفش؟!

پول ذخیره شده در هلال‌احمر در حال خرج شدن برای تبلیغات دولت

سكوت معنا‌دار رئیس‌جمهور حقوقدان در برابر بی‌قانونی رسانه‌های دولتی و خرج بیت‌المال برای یك حزب خاص...

زمان ارسال خبر 1396/02/24 ، ساعت 12:13
کد خبر : 3620

به گزارش مجمل ، جمعیت هلال احمر اگرچه طبق اساسنامه سازمانی غیر‌سیاسی است، اما در طول تاریخ فعالیتش بارها از این تعهد بی‌طرفی و بی‌غرضی خارج شده است. اوج این سیاسی‌كاری‌ها را می‌توان در دولت یازدهم شاهد بود. حالا هم در آستانه انتخابات ریاست جمهوری با نگاهی به روزنامه شهروند نه فقط حس نمی‌كنید كه با رسانه رسمی جمعیت هلال‌احمر و انعكاس فعالیت‌های این جمعیت به همراه اهداف آموزشی مواجه‌اید، بلكه تیترها، عكس‌ها و مطالب این رسانه كه از بودجه عمومی و بیت‌المال اداره می‌شود، درست شبیه بولتن‌‌های انتخاباتی ستاد انتخابات دولت یازدهم است.

 
 

اگر اهل روزنامه‌خوانی و پیگیری جریان‌های سیاسی باشید، تصدیق می‌كنید كه روزنامه شهروند وابسته به جمعیت هلال‌احمر تنها در بخش بودجه به این جمعیت وابسته است و خط و ربط مطالب و جریان‌سازی‌های این رسانه به طور كامل از سوی اتاق‌فكر جریان اصلاحات هدایت می‌شود، اما طی روزهای اخیر اتاق فرمان این رسانه به جایی رسیده است كه تیترها، عكس‌ها و مطالب روزنامه شهروند به بولتن ستاد انتخاباتی دكتر روحانی تبدیل شده و از اهداف رسمی جمعیت هلال احمر كیلومترها فاصله گرفته است. این ماجرا به جایی رسیده كه صدای داوطلبان و امدادگران جمعیت هلال‌احمر را هم در آورده است. رفتار غیر‌حرفه‌ای و غیر‌قانونی روزنامه رسمی جمعیت هلال احمر در حالی است كه معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد پیش از این با صدور اطلاعیه‌ای فعالیت‌های رسانه‌ای روزنامه‌هایی كه با بودجه عمومی و بیت‌المال ارتزاق می‌كنند له یا علیه كاندیداهای انتخابات را ممنوع اعلام كرده است.

  
حركت بر خلاف اساسنامه

اگر به سراغ اساسنامه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران بروید، می‌بیند كه این جمعیت به عنوان مؤسسه‌ای خیریه، غیر انتفاعی و دارای شخصیت حقوقی مستقل است كه اهدافی از جمله تلاش برای تسكین آلام بشری، تأمین احترام انسان‌ها و كوشش در جهت بر قراری دوستی و تفاهم متقابل و صلح پایدار میان ملت‌ها و همچنین حمایت از زندگی و سلامت انسان‌ها بدون در نظر گرفتن هیچگونه تبعیض میان آنها به عنوان هدف‌های آن بر شمرده شده است. بدیهی است سیاسی‌كاری‌های این جمعیت با عنایت به اینكه با جذب چیزی حدود 2 میلیون داوطلب با كف جامعه در ارتباط است، همچون شمشیر دولبه‌ای است كه از یك سو می‌تواند منجر به مهندسی افكار عمومی شود و از سوی دیگر موجب خدشه‌ای جدی به اعتماد عمومی جامعه‌ای می‌شود كه این جمعیت را به عنوان نهادی عام‌المنفعه و فعال در حوزه امدادرسانی می‌شناسند. حالا اما مدت‌هاست دیگر جمعیت هلال احمر به عنوان نهادی امدادی شناخته نمی‌شود؛ چراكه مطالب و تیترهای رسانه اصلی این جمعیت یعنی روزنامه شهروند هیچ سنخیتی با ماهیت جمعیت هلال احمر ندارد.

   
بولتن ستاد انتخاباتی دولت
در اطلاعیه اداره كل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت ارشاد آمده است: مطابق ماده 68 قانون انتخابات ریاست جمهوری، انجام هر گونه فعالیت تبلیغاتی و همچنین استفاده از وسایل و سایر امكانات وزارتخانه‌ها و ادارات، شركت‌های دولتی و مؤسسات وابسته به دولت و نهادها و مؤسساتی كه از بودجه عمومی (‌به هر مقدار) استفاده می‌كنند و همچنین در اختیار گذاشتن وسایل و امكانات مزبور ممنوع اعلام شده است. با وجود این كافی است تا طی روزهای اخیر به رسانه‌های دولتی و به طور خاص روزنامه شهروند سری بزنید.
 
انتخاب عكسی بزرگ از رئیس‌جمهور با تیتر «دوباره برای ایران بیایید»، «پیروزی تدبیر» یا تیتر «‌مردم یادشان نرفته» به همراه تصویر بزرگ رئیس‌جمهور نمونه‌ای از ویترین روزنامه شهروند در روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری است؛ تیترها و تصاویری كه شاید نمونه‌اش را تنها بتوان در روزنامه ایران دید. در برابر این بی‌قانونی‌ها اما نه شخص رئیس‌جمهور و نه معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد، هیچ كدام واكنشی نشان نداده‌اند آن هم در شرایطی كه دولت كنونی مجری قانون است و باید به دور از هر گونه جناح‌گرایی نسبت به اجرای آن اقدام كند. سكوت دولت در برابر این بی‌قانونی‌ها، اما شائبه بهره‌گیری از امكانات دولتی به نفع جریان حاضر بر سر كار را موجب می‌شود.  حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری، دادستان كل كشور در رابطه با خروجی جلسه كمیسیون تبلیغات در مورد چگونگی استفاده از روزنامه‌های دولتی و روزنامه‌هایی كه از بودجه دولتی بهره‌مند هستند، می‌گوید: تمام روزنامه‌هایی كه دولتی هستند یا از بودجه عمومی استفاده می‌كنند باید در چارچوب قانون به همه نامزد وقت بدهد و نمی‌توانند فقط یك نامزد را پوشش دهند. اخبار بعضی كاندیدا هاكه بیشتر گفته می‌شود و بیشتر در اخبار هستند باید در حد خبر باشد، اما نباید جنبه تبلیغاتی داشته باشد. نحوه نشر خبر و نحوه تیتر نباید به گونه‌ای باشد كه تبلیغ باشد.  بنا به تأكید دادستان كل كشور طبق قانون انتخابات رسانه و اشخاص مصرحه در ماده 68 قانون انتخابات ریاست جمهوری، له یا علیه یك كاندیدا نباید مطلب پخش كنند.
  
سكوت معنا‌دار رئیس‌جمهور حقوقدان

آقای رئیس‌جمهور حقوقدان است؛ این بدین معناست كه وی بیش ازهمه به قوانین اشراف دارد و به خوبی می‌داند روزنامه‌هایی مانند شهروند كه از اموال عمومی اداره می‌شوند نباید در حوزه تبلیغات ورود یابند و مردم از دكتر روحانی انتظار دارند با عمل به وظیفه قانونی خود لااقل در این چهار، پنج روز باقی‌مانده به انتخابات جلوی تخلف از قانون را بگیرد.


منبع: روزنامه جوان

نظرات
آخرین اخبار
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved