عضویت در کانال تلگرام
 امروز جمعه 05 خرداد 1396

نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری از مناظره‌های تلویزیونی ابراز رضایت كردند

رسانه ملی با «مناظره» 3هفته حرف اول مردم بود

سه هفته پیاپی با اجرای برنامه زنده تلویزیونی مناظره میان نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری، رسانه ملی انتخاب اول مردم برای تماشای تلویزیون بود

زمان ارسال خبر 1396/02/24 ، ساعت 12:04
کد خبر : 3617
رسانه ملي - مناظره - انتخابات - صداوسيما

به گزارش مجمل ، به با پایان یافتن سومین دور از مناظره‌های انتخابات ریاست جمهوری، عملكرد چشمگیر تلویزیون توانست رضایت نامزدهای انتخابات و شورای تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری را در پی داشته باشد.

  
مناظره‌ها فراجناحی بود
احسان قاضی‌زاده‌هاشمی، سخنگوی كمیسیون انتخابات ریاست جمهوری، پیش از برگزاری سومین مناظره تلویزیونی نامزدهای انتخابات در اظهارنظری گفت: خوشحال هستیم كه در رسانه‌ای فراجناحی و رسانه‌ای ملی، با كمك همه دوستان، برگزاركننده مناظرات انتخاباتی بوده‌ایم.
 
 

قاضی‌زاده درباره كمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری نیز گفت: این كمیسیون فراقوه‌ای است و ما هیچ‌كدام متعلق به سازمان صداوسیما نیستیم.
سخنگوی كمیسیون انتخابات تأكید كرد: از طریق سخنگوهای ستادهای شما انتقاداتی به برخی از شرایط و موضوعات مناظره وارد شد. گردن ما از مو باریك‌تر است و ما همچنان به انتقادات شما گوش می‌دهیم و سعی در برطرف كردن آنها خواهیم داشت.

  
احتمال افزایش یك مناظره

پس از درخواست‌های مستمر برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مبنی بر برگزاری مناظره میان نمایندگان نامزدها، سخنگوی كمیسیون تبلیغات از احتمال برگزاری این مناظره خبر داد.
پیش از این حسام‌الدین آشنا، مشاور رسانه‌ای حجت‌الاسلام روحانی در نامه‌ای به رئیس سازمان صداوسیما عنوان كرده بود: «به استحضار شریف می‌رساند؛ معاون سیاسی سازمان صداوسیما با وجود مصوبه اجماعی كمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات تاكنون در برابر برگزاری مناظره‌های سه‌گانه میان نمایندگان تخصصی داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری مقاومت كرده است.

از آنجا كه شیوه فعلی مناظره‌ها كمك چندانی به آگاهی مقایسه‌ای مردم نسبت به برنامه‌های تفصیلی داوطلبان نمی‌كند، مصرانه تقاضا دارم با این تخلف آشكار برخورد قانونی صورت گرفته و در اسرع وقت امكان برگزاری این مناظره‌ها فراهم شود.»
 
 

نامه آشنا با پاسخ رسانه ملی همراه بود و در این پاسخ تأكید شده بود: «تصمیم‌گیری در مورد مناظره نمایندگان نامزدها به عهده كمیسیون نظارت بر تبلیغات است و صداوسیما تنها مجری تصمیمات اتخاذ شده است.»
احسان قاضی‌زاده‌هاشمی نیز با تأكید بر این موضوع، عنوان كرد: ما مشغول برنامه‌ریزی با سازمان سیما در این رابطه با موضوع مذكور هستیم تا اینكه این سازمان بتواند در زمان و ساعتی مناسب این مناظره را پوشش دهد و در عین حال تداخلی با برنامه نامزدهای انتخابات نداشته باشد.
وی روز گذشته اعلام كرد: ممكن است یك یا دو برنامه گفت‌وگومحور دیگر را با حضور نمایندگان نامزدها یا اجزای دیگر طراحی كنیم، ولی مناظره دیگری برای نامزدها نخواهیم داشت.
به این ترتیب امكان مناظره میان حجت‌الاسلام رئیسی و روحانی كه از سوی ستاد انتخاباتی حجت‌الاسلام رئیسی عنوان شده بود، بعید به نظر می‌رسد.

  
زمان پاسخگویی داده می‌شود؟!

برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و برخی از چهره‌‌های سیاسی كه به نحوی نام‌ یا عملكردشان در برنامه مناظره بیان شده و نسبت به این موضوع اعتراض داشته‌اند، می‌توانند از حق پاسخگویی و دفاع از خود برخوردار شوند. این موضوع برای نامزدها نیز صدق می‌كند. در پی برگزاری سه مناظره تلویزیونی تقاضاهایی برای برخورداری از این حق مطرح شده است. سخنگوی كمیسیون تبلیغات در این‌باره تصریح كرد: این تقاضاها در دست بررسی است، همچنین تقاضای دولت‌های نهم و دهم را بررسی می‌كنیم. ممكن است به جمع‌بندی برسیم و بتوانیم زمانی را به صورت ضبط شده در اختیار این افراد قرار دهیم زیرا بر اساس ماده 64 قانون این فرصت باید زمان ضبطی باشد.

  
شكایت از اظهارات برخی نامزدها

فعالیت‌های انتخاباتی نامزدها و اظهارات نامزد‌ها همراه با تخلفاتی بوده كه در نهایت تا روز گذشته به 236 مورد شكایت رسیده است. برخی از این شكایت‌ها معطوف به فعالیت‌های رسانه‌ای نامزد‌هاست.
شكایت نامزدها نسبت به اظهارات رقبای انتخاباتی در مناظره‌ها هم از سوی كمیسیون نظارت بر انتخابات بررسی می‌شود. در بازه زمانی 24 ساعته بعد از برگزاری مناظره‌های تلویزیونی امكان شكایت از اظهارت نامزد‌ها فراهم است.
قاضی‌زاده‌هاشمی با اشاره به اینكه تا بعد از برگزاری مناظره سوم، دو شكایت از نامزدها انجام شده است، گفت: ممكن است افراد حقیقی و حقوقی یا نهادها و ارگان‌هایی در بیرون از فضای مناظره هم شكایتی در رابطه با اظهارات نامزدهای انتخاباتی داشته باشند.
سخنگوی كمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: شكایت‌هایی در دو مناظره قبلی هم به دست ما رسیده كه بعد از بررسی و رسیدگی نتیجه را اعلام می‌‌كنیم.

  
پایان خوش برای رسانه ملی

لبخند رضایت روی چهره عبدالعلی علی‌عسكری، رئیس صداوسیما وقتی پیش از آخرین مناظره تلویزیون نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری با آنها به گپ‌و‌گفت می‌پرداخت نشان از رضایت وی از عملكرد سازمانش بود.
علی‌عسكری بعد از مناظره نیز از همكارانش برای برگزاری مناظره‌ها تشكر كرد. قبل از این نیز مرتضی میرباقری معاون سیما در یادداشتی به تعریف و تمجید از عملكرد سیما پرداخته بود. به نظر می‌رسد در دوره دوازدهم انتخابات ریاست جمهوری صداوسیما رضایت نسبی همه نامزدها را در تخصیص زمان برابر تبلیغاتی به همراه داشته باشد.
در عین حال برخی ستاد‌های نامزد‌ها تلاش كرده‌اند با فضا‌سازی علیه صداوسیما بتوانند امتیاز‌های بیشتری را برای نامزد مورد نظرشان به دست آورند. مناظره‌ها در طول سه هفته گذشته پربیننده‌ترین برنامه‌های تلویزیون بوده است.
 اثرات برگزاری این مناظره‌ها نقش غیرقابل انكاری در انتخاب نامزد پیروز در دوره‌های قبلی انتخابات داشته است. هفته آینده مشخص می‌شود كه آیا مناظره‌ها برای این دوره هم نقش تعیین‌كننده ایفا كرده‌اند یا خیر!

نظرات
آخرین اخبار
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved