عضویت در کانال تلگرام
 امروز جمعه 05 خرداد 1396

درباره بیانیه اخیر شورای صنفی نمایش

اگر خوب فروختیم به لطف سینماست وگرنه تقصیر تلویزیون است!/ آقایان مشكل از تصمیمات غیرمنطقی شماست نه تلویزیون

آقایان كمی فكر كنید چرا با افزایش بلیط سینما تا دوازده هزار تومان آن هم الكی و به اجبار، به احدی حق اعتراض نمی‌دهید و كارتان را درست می‌دانید؟ با این مبلغ زیادی، هنوز فروشتان مثل قبل نیست.

زمان ارسال خبر 1396/01/22 ، ساعت 16:33
کد خبر : 3615

به گزارش مجمل ، احتمالا زیاد به پست جماعتی خورده‌اید كه همیشه خدا، دنبال این هستند تا كوتاهی خودشان كه هیچ؛ بلكه همه بدبیاری و صدالبته كم‌كاری‌شان را گردن این و آن بیندازند. طوری هم این كار را می‌كنند كه گاها باور می‌كنیم نكند واقعا خبری هست و این به قولی «ننه من‌غریبه‌ام بازی‌ها» راست؟

 
ما كه گروه خونی‌مان به سیاست و این‌ها نمی‌خورد اما به حوزه فرهنگی چرا. توی فرهنگ هم كه از همه پرسر و صداتر به گمانم سینماست. گرچه خودشان را مظلوم می‌دانند. البته هرچه بدبختی دارند و گلایه را سر بقیه خالی می‌كنند و كسی نیز حق ندارد لیلی به لالای رفقای هنرمند بگذارد. بگذریم!
 
تلفن پشت تلفن است كه روی گوشی موبایلم می‌افتد؛ فكر می‌كنم چه خبر است كه فلان تهیه‌كننده‌ی عضو شورای صنفی نمایش، بازهم كارم دارد. فهمیدم كه بله! دوباره بیانیه است و غر و بقیه ماجرا. توی اطلاعیه دادن هم كه حلوا پخش نمی‌كنند. بالاخره در تقویم الان سینما؛ دور، دور اكران نوروزی هست و گیشه میلیاردی تعدادی فیلم و كف‌گیر به ته دیگ‌خوردن برخی.
 
مُردیم اینقدر فیلمِ یخ اجتماعی دیدیم
 
دوستان سینماگر جدیدا اعلام كردند كه «نوروز امسال گرچه خوب فروختیم اما اندازه پارسال نه؛ و اینكه همه تقصیر گردن تلویزیون است كه محل ما نمی‌گذارد و تبلیغ نمی‌كند و ... » این بهانه‌گیری و غرزدن‌ها به كنار، خودم هم متوجه نشدم كه در ادعای اخیر، دیگر تولید ملی و اقتصاد مقاومتی و اصطلاحاتی كه اینها بكار بردند، دیگر چه بود؟ جل‌الجالق چه حرف‌ها.
 
كسی كه درگیر سینماست و لااقل هر از گاهی سری به سینما می‌زند، می‌فهمد چه می‌گویم. كاری به این نامه‌نگاری و حرف‌های خاله‌زنكی برخی فیلمسازان ندارم چون اینها می‌خواهند كم‌كاری خودشان را گردن همسایه بغلی بیاندازند. قرار است حرف حق بزنیم وگرنه تلویزیون نیز اشتباه كرده و می‌كند.
 
یك روز بخصوص
 
عمده فروش فیلم‌های اكران نوروزی سینمای ما برمی‌گردد به دوتا كمدی «خوب، بد، جلف» و «گشت 2». طنز هستند و با یك پیشینه خوب عواملش، حسابی می‌فروشد. به خدا مردم دنبال اینجور قصه‌ها و آثار هستند كه دلی از عزا دربیاورند و توی سالن‌ها بخندند و كیفشان كوك باشد.
 
مُردیم اینقدر فیلم‌های تكراری و سوژه‌های یخ اجتماعی دیدیم. حالا از «یك روز بخصوص» استقبال نمی‌كنند، گردن تلویزیون است مثلا؟ اگر «آباجان» كیفیت آنچنانی ندارد و مردم دوستش ندارند مقصر تبلیغات است یا ... ؟ نگویید این حرف‌ها را. 
 
فروش سینما نتیجه تبلیغات مفت و مجانی جم است؟
 
مخاطب سینما دلش می‌خواهد سرگرم بشود اولا با كمدی و بعد با فیلم خوش‌تركیب در هر ژانری كه باشد. مثلا «ماجرای نیمروز» مگر كمدی‌ست؟ ولی چرا مخاطب دارد آن هم بعنوان اثری سیاسی. قبول كنیم كه ساختش باكیفیت است و دیگر اینكه روایتگری بلد است. طوری داستانگویی می‌كند كه لحظه‌ای حواست پرت نمی‌شود و دو ساعتی راحت روی صندلی لم می‌دهی، چقدر خوب بلد است قصه بگوید انصافا. 
 
فعلا كاری به كیفیت این چند اثر خاص ندارم. وگرنه فیلم خوش‌ساختی كه فیلمنامه‌ای درست با قصه بدردبخور داشته باشد، روی هوا توسط مخاطب گیر می‌افتد. فرقی هم ندارد موضوعش سیاسی‌ست یا كمدی. 
 
درست است كه تبلیغات حرف اول را در جذب مخاطب می‌زند اما واقعا نه درمورد آثار جامعه هنری ما كه گاهی سرش به تنش نمی‌ارزد. بجای اینكه فكر كنند چرا فروش میلیاردی نوروز امسال نسبت به قبل‌تر مثلا چندمیلیاردی كمتر فروخته و همه‌چیز را در خود فیلم جستجو كنند نه حواشی، باز توپ را به زمین تلویزیون و دیگران می‌اندازند.
 
وگرنه فیلم اگر به واقع سینما باشد با تمام لوازم حرفه‌ای‌اش، مطمئن باشید كه می‌فروشد. كی حوصله دارد با این همهمه كانال‌های حیّ وحاضر در فضای مجازی، مدام سرش را بكند توی تلویزیون كه مثلا تبلیغ فیلم سینمایی ببیند و بعد برود سینما. گاها سینماگران زیادی خوش‌خیالند؛ مثل سال قبل كه فروش را حاصل تبلیغات مفت و مجانی جم و ماهواره می‌دانستند.
 
اگر فیلم‌هایمان فروخت به لطف سینماست وگرنه تقصیر تلویزیون است!/ آقایان مشكل از افزایش غیرمنطقی قیمت بلیت‌هاست نه عدم همكاری تلویزیون
 
دو تا حرف حساب با فیلمساز
 
اما چندنكته درمورد برخی ادعاها و یا بهتر است بگویم درباره رابطه سینما و تلویزیون ... 
اولا قرار نیست رسانه ملی هر آش شله‌قلكاری كه من یا توی فیلمساز تولید می‌كنی، را در قالب تبلیغات و آگهی و این كلمات، به خورد ملت بدهد كه بروید و ببینید.
 
ثانیا كمی فكر كنید چرا با افزایش بلیط سینما تا دوازده هزار تومان آن هم الكی و به اجبار، به احدی حق اعتراض نمی‌دهید و كارتان را درست می‌دانید؟ با این مبلغ زیادی، هنوز فروشتان مثل قبل نیست.
 
ثالثا ساخت هر فیلم سینمایی بی‌ریخت و بدكیفیتی كه اسمش را نمی‌شود گذاشت تولید ملی كه بعد بشود حلواحلوایش كرد.
 
رابعا اصلا برچسب تولیدات ملی هیچ ربطی به فیلمسازی ما نداشته و ندارد. این دیگر چه تعابیری‌ست واقعا؟ 
 
خامسا قرار نیست بلنگوی تبلیغاتی مثل تلویزیون، كاملا مجانی در اختیار محل كسب و كار و چه بسا عیش و نوش برخی فیلمسازان باشد. تبلیغ كند كه پولش به حساب شخصی برود؟
 
سادسا تلویزیون است و موظف به اینكه دست روی سوژه‌های خاص بگذارد و تشویقشان بكند دقیقا مثل «ماجرای نیمروز». تبلیغ مجانی برایش بكند نوش جانش! بالاخره فیلم خوش‌قد و قامتی‌ست از ساخت تا محتوایی كه برخی می‌ترسند سراغش را بگیرند.
 
دلم فقط به حال «تولید ملی» و این تعابیر می‌سوزد كه حتی عده‌ای از جماعت هنری برای سركیسه كردن مخاطب، ازش سوء‌تعبیر و استفاده بی‌خود می‌كنند. لابد سوادشان را به رخ مخاطب می‌كشند خصوصا این شكلی.
 
حرف زیاد است پس بیخیال؛ مطمئن باشید جدای از سینمای كمدی كه خوب و بدش عمدتا مشتری دارد، ولی سینمای اجتماعی و سیاسی و غیره درصورتی مخاطب دارند كه همه‌جوره روی پا باشد وگرنه كلاهش پس معركه‌ست. البته در این سینمای دولتی، كسی نگران بازگشت سرمایه نیست انگار!

منبع: فردا

نظرات
آخرین اخبار
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved