عضویت در کانال تلگرام
 امروز جمعه 05 خرداد 1396

قبیله‌گرایی اقتصادی در سینمای ایران

گزارشی از شرایط تولید و اشتغال در سینمای ایران

اقتصاد سینما به تبع ركود حاكم بر اقتصاد كشور در شرایط مطلوبی به سر نمی‌برد. با توجه به شعار امسال كه همانند سال‌های گذشته بار دیگر از سوی رهبر معظم انقلاب با محوریت اقتصاد نامگذاری شده و موضوع تولید و اشتغال را در بر می‌گیرد...

زمان ارسال خبر 1396/01/22 ، ساعت 16:27
کد خبر : 3613

به گزارش مجمل ، اقتصاد سینما به تبع ركود حاكم بر اقتصاد كشور در شرایط مطلوبی به سر نمی‌برد. با توجه به شعار امسال كه همانند سال‌های گذشته بار دیگر از سوی رهبر معظم انقلاب با محوریت اقتصاد نامگذاری شده و موضوع تولید و اشتغال را در بر می‌گیرد با دو تن از سینماگران مطرح كشور گفت‌و‌گو كرده و چشم‌انداز تولید و اشتغال در سینمای ایران را مورد بررسی قرار دادیم.

منصور لشكری‌قوچانی، تهیه‌كننده صاحب‌نام سینمای ایران كه سال گذشته به واسطه اختلاف با مسعود كیمیایی بیش از پیش نامش بر سر زبان‌ها افتاد، جزو تهیه‌كنندگانی محسوب می‌شود كه اتفاقاً در آثارش رد‌پای طرح مسائل اقتصادی دیده می‌شود. علاوه بر فیلم قاتل اهلی كه در آن به رانت‌خواری‌های اقتصادی اشاره شده، این تهیه‌كننده یكی از مهم‌ترین آثار سینمای ایران با موضوع بانكداری و مشكلات این حوزه را در كارنامه خود دارد.
 
خط ویژه فیلمی بود كه در آن سیستم معیوب و ناسالم بانكی در كشور در قالب قصه‌ای جذاب و سینمایی مورد انتقاد قرار گرفت و اتفاقاً توانست در دوره سی و دوم جشنواره فیلم فجر سیمرغ بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را به خود اختصاص دهد.
لشكری‌قوچانی همواره به سلامت و امنیت سرمایه‌گذاری در سینما توجه نشان داده و این موضوع در سخنان وی مطرح شده است. این سینماگر در گفت‌و‌گو با «جوان» به این اشاره كرد كه اقتصاد سینما در حال حاضر در شرایط مطلوبی بسر نمی‌برد و به تبع آن تولید و اشتغال در سینما هم از وضعیتی بسامان برخوردار نیست.
  
بازرگانی سینما راه‌اندازی شود
تهیه‌كننده فیلم قاتل اهلی معتقد به راه‌اندازی بخشی با عنوان بازرگانی سینما در سازمان سینمایی است تا از این طریق امور مربوط به چرخه پول و درآمدزایی سامان پیدا كند: «سینما مانند فوتبال قابلیت‌های زیادی برای درآمدزایی دارد و فقط بحث گیشه مطرح نیست. اگر سازمان سینمایی به سینما به عنوان یك هنر- صنعت نگاه نكند و وجه صنعتی این هنر را جدی نگیرد، رونق در سینما هیچ‌گاه اتفاق نمی‌افتد و همچنان شاهد ركود در این حوزه خواهیم بود.»
قوچانی به این مسئله اشاره كرد كه بخش دولتی در سینمای ایران اجازه قدرت گرفتن بخش خصوصی را نمی‌دهد و ما شاهد كارگردان‌هایی هستیم كه چند فیلم شكست خورده در گیشه دارند، با این‌حال باز هم بودجه‌های دولتی به سوی آنها سرازیر می‌شود و فیلم بعدی خود را با خیال راحت می‌سازند.
این چرخه معیوب باعث شد من به این مسئله مشكوك شوم كه این كارگردان‌ها با این همه شكست اقتصادی در كارنامه اساساً پول از كجا می‌آورند و این را نیز محتمل می‌دانم كه برخی از اینها از طریق كمك‌های خارجی توان ساخت فیلم‌های زنجیره‌ای را پیدا می‌كنند، هرچند این افراد به واسطه ناآگاهی برخی مدیران دولتی راه جذب سرمایه از طرق گوناگون و رانت‌خواری را نیز به خوبی یاد گرفته‌اند.
  
سینما در انحصار چند قبیله
این تهیه‌كننده سینما در بخش دیگری از سخنانش به این اشاره كرد كه من به عدالت در توزیع و اكران آثار سینمایی اعتقاد دارم و معتقدم در تولید نباید درآمدزایی صورت بگیرد و درآمد باید مختص بخش توزیع اثر هنری باشد و هركس در بخش تولید به درآمدزایی رسید حتماً از رانت برخوردار بوده است.
وی سینمای ایران را در حال حاضر در سلطه تعدادی قبیله دانست كه با چسبیدن به مدیران ناآگاه دولتی به جای خدمت به سینما و هنر كشور تنها جیب‌های خودشان را پر می‌كنند: «در حال حاضر 80 درصد سینمای ایران در فقر مالی و مشكلات معیشتی زندگی می‌كنند و تنها 20 درصد هستند كه از بودجه‌های دولتی برخوردارند.»
  
سینمای ایران هنر- رانت است
قوچانی در ادامه عنوان كرد: من به تازگی نامه‌ای مكتوب به حیدریان داده‌ام و برای سامان دادن اوضاع بازرگانی سینمای كشور اعلام آمادگی كرده‌ام. سال گذشته تعداد فیلم‌هایی كه به لحاظ اقتصادی سود كردند به تعداد انگشتان یك دست هم نمی‌رسید و جالب است كه سالانه بیش از 100 فیلم در سینمای ایران ساخته می‌شود و معلوم است كه رونقی وجود ندارد، اما عده زیادی از فیلم ساختن به انحای مختلف سود می‌برند.
معتقدم برخلاف آنچه برخی ادعا می‌كنند ما در ایران تهیه‌كننده صوری نداریم، بلكه كارگردان صوری داریم و همین‌ها چند قبیله درست كرده‌اند و اتفاقاً فیلم‌هایی می‌سازند كه خارج از چارچوب‌های اخلاقی و ارزشی جامعه هستند. من خودم ترجیح می‌دهم از سینما حذف بشوم، اما به شرایط نامطلوب تن ندهم. البته تا به حال در سینما ضرر نكردم چون به سینمای ناسالم پا نگذاشته‌ام.
لشكری‌قوچانی به این هم اشاره كرد كه مدیران سینمایی ما استراتژی ندارند و باری به هر جهت و مبتنی بر شرایط روز كار می‌كنند. او از ایوبی با عنوان مدیری غیرسینمایی یاد كرد و پذیرش مسئولیت در این حوزه از سوی او را غیرمتعهدانه دانست، چراكه سینما جای آزمون و خطا نیست. به اعتقاد تهیه‌كننده قاتل اهلی سینما در ایران به جای تبدیل شدن به هنر- صنعت به هنر- رانت تبدیل شده است.
  
سلطه یك دوقطبی ناسالم
علیرضا رئیسیان، كارگردان سینمای ایران كه تهیه‌كنندگی بخش عمده‌ای از آثارش در سینما را خود برعهده داشته و به عنوان یك سینماگر غیردولتی شناخته می‌شود نیز در این رابطه به «جوان» گفت: «تا بخش تولید در سینمای ایران سامان نگیرد، اشتغال معنا ندارد. در سال‌های اخیر سینمای ایران با موقعیتی دوقطبی مواجه بوده كه یك طرف فیلم‌های دولتی قرار گرفته‌اند كه از منابع عمومی و دولتی بهره‌مندند و فروش فیلم در گیشه و مخاطب برای آنها در اولویت قرار ندارد و در یك سوی این قطب‌بندی سینمای تجاری قرار دارد كه وجه هنری زیاد برایش اهمیت ندارد و تنها به دنبال درآمدزایی به هر قیمتی است. البته در حاشیه این دوقطب بخش غیردولتی سینمای ایران هم به سختی فعالیت می‌كند، اما از ضعفی مفرط رنج می‌برد. تصمیمات سینمای ایران كاملاً دولتی است و این شرایط بخش غیردولتی را ضعیف نگه داشته است.
 
 
هر بخش اقتصادی كه خواهان رونق در تولید و به تبع آن اشتغال است باید چرخه سالم عرضه و تقاضا را محور كار قرار دهد، اما الان سازمان‌هایی وجود دارند كه سالانه چند فیلم می‌سازند و نتیجه‌ای جز شكست عایدشان نمی‌شود از جمله شهرداری تهران كه سال گذشته سه فیلم به جشنواره فجر ارائه داد و هیچ یك از آنها با استقبال مواجه نشد.
رئیسیان معتقد است در سینمای ایران هیچ شاخصی برای توزیع بودجه به فیلمسازان وجود ندارد و بودجه سینما در بخش تولید به شكلی ناعادلانه توزیع می‌شود و همین معضل باعث شده ما در سینمای ایران با تنوع تولید و تكثر ژانرهای مختلف متناسب با ذائقه مخاطب مواجه نباشیم. ضمن اینكه صرف آمار فروش نمی‌تواند بیلان خوبی برای رونق سینمای ایران باشد.
 

منبع: روزنامه جوان

نظرات
آخرین اخبار
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved