عضویت در کانال تلگرام
 امروز جمعه 05 خرداد 1396

بدبختی پای ثابت سینمای ایران!

با اصرار مدیران فرهنگی ژانر نكبت در سال ۹۶ همچنان ادامه خواهد داشت؟

استمرار و اصرار بر ساخت فیلم‌هایی كه سراسر فلاكت و بدبختی را فریاد می‌زنند و هیچ نشانه و كورسوی امیدی را به مخاطب نشان نمی‌دهند، در سال‌های اخیر موجب شده سینمای اجتماعی از چشم مخاطبان سینما بیفتد

زمان ارسال خبر 1396/01/18 ، ساعت 17:34
کد خبر : 3611

به گزارش مجمل ، اتفاقی كه برای یكی از فیلم‌های سینمایی در نوروز افتاد، مشتی از خروار هزینه‌كردهای دولتی برای فیلم‌هایی است كه علاوه بر اینكه فیلم‌های بسیار بدی هستند، مخاطب را هم نسبت به حضور در سینما ترغیب نمی‌كنند. «یك روز بخصوص» همایون اسعدیان اگرچه در نوروز با فروش بسیار كم نشان داد توانایی جذب درصد كمی از مخاطب را هم ندارد اما مدعی بود بخشی از جریان سینمایی مستقل است. فیلمی كه از حمایت‌های فارابی و یكی، دو نهاد دیگر بهره می‌برد، در ایام نوروز تلاش كرد با عنوان «كمپین حمایت از سینمای مستقل» نظر مخاطبان را به خود جلب كند اما به سرعت تصاویری در شبكه‌های اجتماعی منتشر شد كه از حضور مدیرعامل بنیاد فارابی و قائم‌مقام وزیر بهداشت در پشت صحنه این فیلم حكایت می‌كرد. در این بین آنچه قابل تامل و با اهمیت است صرفا جعلی بودن عنوان سینمای مستقل برای یك فیلم ارگانی و سازمانی و در واقع یك فیلم دولتی نیست. آنچه مهم است محتوایی است كه فیلم‌های دولتی باید داشته باشند كه فروش كنند و سرمایه بیت‌المال بازگردد؛ سرمایه‌ای كه برای فیلم‌های تلخ هزینه می‌شود. فیلم‌هایی كه مدام از سقوط اخلاقی جامعه، فلاكت و... می‌گویند. ژانری كه اخیرا به عنوان ژانر نكبت از آن یاد می‌شود. ژانری كه حوصله سربر شده است و اساس تماشا و مخاطب‌پسند شدن سینمای اجتماعی را از بیخ و بن مورد هجمه قرار داده است.

 

 

 
اگر زمانی فیلم‌های اجتماعی مجید مجیدی، رضا میركریمی، رسول ملاقلی‌پور، حمید نعمت‌الله و برخی كارگردانان دیگر می‌توانست در فروش نیز پابه پای فیلم‌های مفرح و طنز و كمدی به فروش موفق دست پیدا كند اما استمرار و اصرار بر ساخت فیلم‌هایی كه سراسر فلاكت و بدبختی را فریاد می‌زنند و هیچ نشانه و كورسوی امیدی را به مخاطب نشان نمی‌دهند، در سال‌های اخیر موجب شده  سینمای اجتماعی از چشم مخاطبان سینما بیفتد. دیدن چیزهایی كه مردم در روزمره زندگی‌شان با آنها مواجهند، در پرده سینما چه لطفی می‌تواند داشته باشد؟ اگر سینماگر صرفا آلارم و هشداردهنده جامعه است و برای جامعه دل می‌سوزاند، چرا به وقت فروش دست به دامن مردمی می‌شود كه آنها را در یك فرود اخلاقی و اقتصادی و در یك فلاكت نشان داده است؟ آن هم زمانی كه با اصرار بر افزایش قیمت بلیت به میزانی نامعقول، حداقل امكان سینما رفتن برای طبقه متوسط را هم از میان می‌برد! شاید بخشی از یك گفت‌وگوی بیژن بیرنگ كه اخیرا صورت داده است، دلیل این تناقض‌ها را مشخص كند.
 
بیرنگ در یك گفت‌وگو كه بتازگی و درباره سینمای ایران صورت داده است، درباره سینمای سال ۹۵ می‌گوید:  «فیلم‌ها به‌نظرم بسیار تلخ و بدبینانه هستند و این تلخی، ریشه‌ها و دلایل گوناگونی دارد. گمان می‌كنم ما سینمای حرفه‌ای نداریم. مادامی كه كمپانی‌های سینمایی فعالیت نداشته باشند؛ سینمای حرفه‌ای هم نخواهد بود. سینمای ما یك سینمای مستقل غربی‌ است كه برای داخل مملكت تولید می‌شود و فقط برخی افراد آن را تولید می‌كنند. یعنی سرمایه‌گذاران سینمای ایران همواره افراد خاصی هستند. كارگردان‌ها سوژه پیدا می‌كنند، بعد هم یك سرمایه‌گذار پیدا می‌شود و فیلم ساخته می‌شود. به نظرم اتفاقاتی كه در سینمای ایران می‌افتد همه و همه ماحصل تصمیم یك فرد یا برخی افراد است. یعنی یك نفر تشخیص می‌دهد فیلمی بسازد و فیلم ساخته می‌شود.» این یك نفر در واقع همان یك نفری است كه وقتی در گیشه با عدم اقبال مخاطب مواجه می‌شود و به یك شكست نزدیك می‌شود، دستاویز عنوان جعلی «سینمای مستقل» می‌شود تا یك نفر خودش را نجات دهد، چرا كه هیچ عقبه سازمانی و فكری دولتی-كه بسان كمپانی‌های خارجی كه در راستای اهداف كلی نظامی كه تبعه آن هستند، فعالیت می‌كنند- وجود ندارد و انگیزه‌های شخصی كارگردان تنها دلیل صرف و هزینه‌كرد سرمایه‌های دولتی است.  
 
  بیرنگ در گفت‌وگوی مهم خود با طرح این سوال كه مثلا چرا راجع به اسیدپاشی فیلم ساخته می‌شود و اصلا چرا این مساله مطرح می‌شود؟ از پرداختن به موضوعات خاص انتقاد می‌كند و می‌گوید: «آیا شما مساله اسیدپاشی را به‌عنوان یك واقعیت عام می‌بینید؟ خیر! چون مورد اسیدپاشی یك واقعیت عام نیست. اسیدپاشی یك حادثه تلخ و بسیار محدود است، محدودتر از اینكه بخواهیم راجع به آن فیلم بسازیم. یك نگاه مریض‌گونه وجود دارد و افراد بیماری هستند كه دنبال موضوعات خاص هستند نه عام كه طبعا جامعه هم به طرف این قضیه سوق داده می‌شود.» وی می‌افزاید: «ما سینمایی جهنمی داریم! سینمایی كه واقع‌نگری دارد و آنقدر به كیس‌های نادر و محدود می‌پردازد كه نمی‌توانند واقعیت جامعه باشند و در صورتی كه باشند، باز هم به نظرم سینما جای آرامش، رویاپردازی، امید دادن و انرژی دادن به انسان‌هاست تا بتوانند سختی‌ها و ناملایمت‌ها را پشت سر بگذارند».  سینمای بی‌قهرمان امروز ایران، اگرچه مورد نقد بسیاری نیز قرار گرفته است اما اذهان بیمار كه مورد وثوق نهادهای صاحب سرمایه نیز هستند، از منتقدان بسیار، گزندی نمی‌بینند و به همین جهت به ساخت فیلم‌های ژانر نكبت ادامه می‌دهند. موضوعی كه اخیرا توسط حمید گودرزی مطرح شد و كاربران شبكه‌های اجتماعی هم به آن واكنش مثبت نشان دادند، نیز ناظر به همین موضوع است.  
 

 

 
حمید گودرزی در برنامه «دورهمی» مهران مدیری گفت: «در دهه ۸۰ كه ما در سینما بازی می‌كردیم، مردم روی پرده سینما آدم‌های خوشتیپ و با كلاس می‌دیدند كه شخصیت قهرمانی داشتند و ۴ تومان پول بلیت می‌دادند، در آخر هم با حال خوب از سینما بیرون می‌آمدند. در مقابل امروزه یك سری آدم‌های كثیف و چرك كه با زیرپیراهن بازی می‌كنند و فقط فریاد می‌زنند و رگ گردن‌شان را باد می‌كنند، ستاره هستند و مخاطبان ۸ تومان پول بلیت می‌دهند و زمانی كه از سینما بیرون می‌آیند ناراضی هستند و زن و شوهرها به همه شك دارند. امروز سینمای بی‌قهرمان مد شده و این خیلی به نظرم برای سینما بد است. نویسندگان ما هم كه فیلمنامه سریال‌های تركیه‌ای را كه همه به موضوع خیانت می‌پردازند، كپی می‌كنند و از روی آن فیلم می‌سازند؛ آثاری كه نیاز جامعه ما نیست و باعث ایجاد نارضایتی در بین خانواده‌ها و جامعه می‌شود». این اظهارات كه با واكنش‌های مثبت مردم و كاربران شبكه‌های اجتماعی مواجه شد، در واقع حرف دل مخاطبان سینمای ایران است. مخاطبانی كه هزینه می‌كنند تا فیلمی ببینند كه قهرمان دارد و به تعبیر مدیر معزول سازمان سینمایی در ژانر «سینمای امید» است. سینمایی كه در دوران مدیریت ایوبی به هیچ‌وجه واجد ویژگی امید نبود اما او با استفاده مكرر از این تعبیر تلاش داشت فرافكنی كند. به هر روی سینمای امروز ایران اگر می‌خواهد روندی رو به جلو را تجربه كند در گام اول باید از هزینه‌كردهای كلان برای فیلم‌هایی كه فقط «یك‌ نفر» -كارگردان- آن را دوست دارد، جلوگیری كند و با استراتژی مشخص به فكر تولید آثاری قهرمان‌محور و پرمخاطب باشد.

منبع: وطن امروز

نظرات
آخرین اخبار
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved