عضویت در کانال تلگرام
 امروز يكشنبه 07 خرداد 1396

معامله چندده میلیونی اجساد مجهول‌­الهویه

پزشكی قانونی بازار مافیای خرید و فروش جسد را كنترل كند / تشریح جسد نخستین تجربه دانشجویان علوم پزشكی از مواجهه با انسان است، اما دانشگاه‌های علوم پزشكی در كشورمان برای درس آناتومی با كمبود جسد مواجه هستند

زمان ارسال خبر 1395/11/28 ، ساعت 11:47
کد خبر : 3329

به گزارش مجمل ، تشریح جسد نخستین تجربه دانشجویان علوم پزشكی از مواجهه با انسان است، اما دانشگاه‌های علوم پزشكی در كشورمان برای درس آناتومی با كمبود جسد مواجه هستند. اعضای هیئت ممتحنه علوم تشریح نسبت به در اختیار نداشتن جسد منتقد و معتقدند در این زمینه بازار مافیایی وجود دارد اما سازمان پزشكی قانونی وجود مافیا در حوزه فروش جسد را رد می‌كند. این سازمان معتقد است وظیفه تهیه جسد برای دانشگاه‌ها به عهده پزشكی قانونی نیست.


این بار اعضای هیئت ممتحنه علوم تشریح دست به قلم شدند و در نامه‌ای به رئیس سازمان پزشكی قانونی بابت سلب حق بهره‌برداری علمی آزاد و بدون مانع از اجساد مجهول‌الهویه از جامعه آناتومیست‌ها اعتراض كردند. در این نامه آمده است: «جسد مجهول‌الهویه كه به هر طریق به سازمان پزشكی قانونی تحویل داده می‌شود ملك طلق سازمان پزشكی قانونی نیست كه اختیار داشته باشد آن را به دانشكده پزشكی تحویل بدهد یا ندهد یا برای تحویل آن شرط قرار دهد! در نتیجه این اما و اگرها، ناخواسته زمینه‌ای ایجاد شود كه دانشگاه‌ها جسد را از بازار مافیایی در مقابل پرداخت هزینه یك دیه كامل دریافت كنند! یا اجساد مجهول‌الهویه با هزینه نظام به زیر خاك سپرده شوند و هزاران دانشجوی پزشكی كلاً از استفاده آموزشی از آنها محروم شوند؟ بلكه میت مجهول‌الهویه اختیارش با ولی‌فقیه است و ولی‌فقیه هم اجازه فرموده‌اند كه برای یادگیری دانشجویان تشریح شود.»

54 میلیون تومان برای یك جسد
درس 10 واحدی آناتومی كه در سه ترم در دوره دكترای پزشكی عمومی تدریس می‌شود، با واحد تشریح عملی برای دانشجویان ارائه می‌شود. توضیح تئوری درس همراه با عكس و فیلم، استفاده از مولاژ و اجساد حیوانات و در آخر استفاده از جسد انسان، از شیوه‌های تدریس آناتومی است، اما دانشگاه‌های علوم پزشكی در ایران سال‌هاست كه با مشكل كمبود جسد دست و پنجه نرم می‌كنند.
دكتر اسفندیاری، مدیرگروه آناتومی دانشگاه علوم پزشكی اصفهان یكی از نویسندگان نامه مذكور است. وی در گفت‌وگو با «جوان» ‌می‌گوید: آنچه كه مسلم است تهیه میت غیرمسلمان در این كشور در حال حاضر امكان‌پذیر نیست. از طرف دیگر شهر بزرگی مثل تهران با جمعیت حدود 15 میلیون نفر در هر هفته طبق آمار 10 سال قبل حدود 100 جسد مجهول‌الهویه دارد كه شهرداری از دور خیابان‌ها جمع‌آوری می‌كند و تحویل پزشكی قانونی می‌دهد. وی با تأكید بر اینكه طبق عرف بین‌الملل آموزش پزشكی، یك جسد برای هر چهار دانشجوی پزشكی كافی است، می‌گوید: ‌ما با صرفه‌جویی خاصی كه اعمال می‌كنیم با چهار جسد در یك سال برای هر دانشگاه هم می‌توانیم نیاز خود را رفع كنیم.
حال سازمان پزشكی قانونی كشور وظیفه قانونی دارد هرگونه زمینه مساعد جهت خرید و فروش اجساد بی‌صاحب را رفع و بلكه از آن جلوگیری كند، كه این كار برخورداری آزاد علمی و بلكه تشخیصی درمانی را از اجساد مجهول‌الهویه برای دانشكده‌های پزشكی ممكن می‌گرداند.  به گفته این استاد آناتومی تا اواخر دهه 70 با استفتایی كه از حضرت امام و مقام معظم رهبری شد، اجساد مجهول‌الهویه در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشكی قرار می‌گرفت، اما در اواخر دهه 70 تصمیم بر آن شد تا این اجساد را دفن كنند و پس از آن سازمان پزشكی قانونی مساعدت مناسبی را با دانشگاه‌های علوم پزشكی نداشت. وی تصریح می‌كند: در آخرین مورد تهیه جسد، پزشكی قانونی 54 میلیون تومان از دانشگاه پول گرفت یا در موردی دیگر ارائه جسد مشروط به راه‌اندازی مركز كامپیوتر برای دانشگاه شد.
  
ریشه‌های یك ماجرا
میانه سال‌های دهه 80 بود كه با جدی شدن مشكل كمبود جسد در دانشگاه‌ها، وزارت بهداشت وارد عمل شد و از سازمان پزشكی قانونی تقاضای ارائه اجساد مجهول‌الهویه به دانشگاه‌ها را كرد كه این تقاضا از سوی دستگاه قضایی به خاطر مسائل شرعی بی‌پاسخ ماند تا اینكه باقری لنكرانی، وزیر بهداشت دولت نهم طی نامه‌ای به آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی، رئیس وقت قوه قضائیه و با استناد به فتوای مقام معظم رهبری و آیت‌الله مكارم‌شیرازی، مجدداً درخواست تحویل اجساد مجهول‌الهویه به دانشگاه‌های علوم پزشكی را مطرح و تأكید كرد كه دانشگاه‌های علوم پزشكی سراسر كشور موظف خواهند بود ضوابط شرعی را در كلیه مراحل مراعات كنند.  به گفته احمد شجاعی، رئیس پزشكی قانونی كشور، هر دانشگاه علوم پزشكی سالانه دو تا سه جسد نیاز دارد و براساس استاندارد جهانی، هر چهار یا شش دانشجو باید روی یك جسد مطالعه كنند و آنطور كه شواهد نشان می‌دهد فاصله ایران تا این شاخص بسیار زیاد است.
  
نگاه قانون
اكبر فتح‌اللهی‌نوشهر، وكیل پایه یك دادگستری درباره اصطلاح وقف جسد و انطباق آن با قوانین حقوقی كشور می‌گوید: وقف تعریف كاملاً مشخصی در قانون مدنی و حقوق موضوعه كشور دارد. براساس ماده 55 قانون مدنی كشور تعریفی كه از وقف وجود دارد در حوزه اموال، حبس عین و تسبیل منافع است. بنابراین بهتر است به جای واژه وقف از اهدای جسد استفاده كنیم.
به گفته این وكیل، كشور با سه مشكل اساسی در رابطه با اهدای جسد روبه‌رو است. نخست اینكه متأسفانه ذهنیت مساعد و مثبتی درباره اهدای جسد در جامعه وجود ندارد و رفتار جامعه پزشكی هم در این زمینه بی‌اثر نبوده است. نگرش جامعه ایران زمانی نسبت به اهدای جسد تغییر خواهد كرد كه جامعه پزشكی یا ساختار پزشكی كشور در خدمت مردم باشد.
وی با بیان اینكه اهدای جسد با خلأ قانونی روبه‌رو است، می‌افزاید: اهدای جسد با خلأ قانونی روبه‌رو است. در قانون هیچ‌گونه تعریف مشخصی از اهدای جسد وجود ندارد، پس با توجه به اینكه درباره اهدای جسد قانونگذاری صورت نگرفته است، اقدام به آن در صورتی كه از حوزه‌های تعریف شده خارج شود، می‌تواند مشكلاتی را به همراه داشته باشد.

وی بحث دینی و منع قانونی را یكی دیگر از مشكلات و چالش‌های اهدای جسد می‌داند و می‌گوید: طبق ماده 634 قانون مجازات اسلامی نبش قبر مسلمان وحتی غیرمسلمان قائل به مجازات است و در رابطه با دیات در فصل هشتم در قانون مجازات جدید موادی وجود دارد كه دیه جنایت بر مرده مشخص شده است.
فتح‌اللهی تأكید می‌كند: بسیاری از علما حتی با وجود اینكه این موضوع استفتا شده است، معتقد به شروطی برای اهدای جسد هستند. آنها معتقدند كه ابتدا باید دسترسی به جسد غیرمسلمان وجود نداشته باشد و در وهله دوم در موارد بسیار ضروری این اقدام صورت گیرد.
  
روش‌های جایگزین برای كمبود جسد
دكتر بهرام عین‌الهی، معاون آموزشی وزارت بهداشت در دولت هشتم، به «جوان» می‌گوید: جسدهایی كه برای تشریح در درس آناتومی استفاده می‌شود باید حتی‌الامكان غیرمسلمان باشد و در غیر این صورت با دستور حاكم شرع می‌توان از جسد مسلمان هم استفاده كرد.
به گفته وی زمانی این اجساد از هند و چین خریداری می‌شد. دكتر عین‌الهی تأكید می‌كند: ‌برای حل این مشكل می‌توان با روش پلاستینوژن جسد‌ها را نگهداری كرد و تا حد زیادی مشكل جسد حل می‌شود. وی معتقد است نمی‌شود به وفور جسد را برای تشریح در اختیار داشت و با روش‌های این‌چینی می‌توان مشكل كمبود جسد را حل كرد.

نظرات
آخرین اخبار
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved