عضویت در کانال تلگرام
 امروز يكشنبه 07 خرداد 1396

وزیر ارشاد از عملكرد 100 روزه‌اش دفاع كرد

وقتی وزیر ارشاد جشنواره فجر را در تراز انقلاب می‌داند!

سیدرضا صالحی‌امیری روز گذشته و در حالی كه حدود 100 روز از تصدی‌اش بر پست وزارت ارشاد می‌گذشت، رودرروی خبرنگاران قرار گرفت و ضمن بیان سیاست‌های فرهنگی دولت، به سؤالات اصحاب رسانه نیز پاسخ گفت.

زمان ارسال خبر 1395/11/28 ، ساعت 11:46
کد خبر : 3328

به گزارش مجمل ، در این دیدار، وزیر ارشاد كه اولین دیدار خبری‌اش با خبرنگاران را پشت‌سر می‌گذاشت، رفع دغدغه‌های فرهنگی مقام معظم رهبری را هدف وزارت ارشاد عنوان كرد.

صالحی‌امیری در سال پایانی فعالیت دولت یازدهم سكاندار دستگاه فرهنگی دولت شد. وی كه میراث‌دار وزارتخانه علی جنتی است، در دیدار با خبرنگاران از اولویت‌های فرهنگی دولت گفت؛ اولویت‌هایی كه گویا رسیدن به همه آنها نه در مدت زمان باقی مانده از فعالیت دولت فعلی ممكن است و نه ابزار رسیدن به این اهداف در این بازه زمانی مهیا می‌شود. با این وجود وزیر ارشاد تداوم گفتمان اعتدال دولت را اولویت كاری این وزارتخانه عنوان و تأكید كرد گفتمان فرهنگی دولت مبتنی بر گفتمان فرهنگی مقام معظم رهبری است و دولت تلاش خواهد كرد دغدغه‌های فرهنگی مقام معظم رهبری را رفع كند. صالحی‌امیری همچنین از ایجاد فضای گفت‌و‌گوی فرهنگی سخن گفت و این كار را گیر و سیاست اعتدال دولت برای رسیدن به ثبات و آرامش دانست.
  
تهران، ایران نیست!
صالحی‌امیری همچنین از سیاست تمركززدایی فرهنگی دولت خبر داد. وی با تأكید بر اینكه «تهران، ایران نیست و ایران تهران نیست» از توزیع عادلانه ظرفیت‌های فرهنگی خبر داد و از اینكه جشنواره‌ها، منابع و امكانات فرهنگی در پایتخت متمركز شده است، انتقاد كرد. وزیر ارشاد این وعده را داد كه به‌تدریج جشنواره‌ها به استان‌ها منتقل خواهد شد و دولت تلاش خواهد كرد به رسانه‌های محلی، فرهنگ اقوام ایرانی و موسیقی محلی و نواحی توجه كند و با توجه به كتاب و تقویت كتابخانه‌های استانی، ظرفیت‌های فرهنگی كشور را بالا ببرد. صالحی‌امیری با اشاره به اینكه دولت از تصدی‌گری فرهنگی به سمت واگذاری امور به صنوف فرهنگی پیش خواهد رفت، از تلاش‌های دولت برای تقویت صنوف و اتحادیه‌های فرهنگی و هنری خبر داد.
  
به جای بنر و همایش، عمل كنیم!
وزیر ارشاد بخشی از زمان نشست خبری‌اش را به پرسش و پاسخ با اهالی رسانه اختصاص داد. یكی از موضوعاتی كه از صالحی‌امیری سؤال شد، عملكرد وزارت ارشاد در قبال بحث ولنگاری فرهنگی است كه بار‌ها مقام معظم رهبری نسبت به آن هشدار داده‌اند. صالحی‌امیری اما در پاسخ گفت: «این ظلم به بزرگان نظام است كه به جای پرداختن و یافتن پاسخ برای تحقق فرمایشات‌شان، از طریق بنر، همایش و سمینار به این مسائل پرداخته شود؛ ما باید نسبت به دغدغه‌های مقام معظم رهبری، اقدامات عملی انجام دهیم و انجام هم خواهیم داد». وزیر همچنین از ایجاد گروهی برای پیگیری دغدغه‌های فرهنگی رهبر انقلاب خبر داد كه در بخش‌های مختلف، شناسایی دغدغه‌ها، تبیین ابعاد دغدغه‌ها، چگونگی تدوین سیاست‌ها برای رفع دغدغه‌ها و پیاده‌سازی آنها در حوزه عمل فعالیت دارند. وزیر ارشاد اما توضیح نداد كه این گروه تا به حال چه فعالیت‌هایی داشته‌ و آیا این فعالیت‌ها توانسته در مرحله آخر كه حوزه عمل است، اجرایی شود؟
  
وقتی وزیر ارشاد جشنواره فجر را در تراز انقلاب می‌داند
از نكات بارز نشست خبری وزیر ارشاد دفاع تمام‌قد وزیر از جشنواره‌های فجر و به خصوص سی‌و‌پنجمین جشنواره فیلم فجر بود. وزیر ارشاد در برابر سؤال‌های انتقادی خبرنگاران درباره جشنواره فیلم فجر به دفاع از این جشنواره پرداخت و برگزاری آن را در تراز جشنواره‌های «فجر انقلاب اسلامی» عنوان كرد! صالحی‌امیری كه چندی پیش نقل‌قولی از وی در دیدار با یكی از مراجع معظم تقلید درباره بیرون گذاشتن چند فیلم با محتوای فمنیستی و مغایر با چارچوب‌های اخلاقی منتشر شده بود، این صحبت را نقل قولی ناصحیح از گفته‌هایش دانست و گفت: در دیدار با یكی از مراجع عظام ایشان نسبت به وجود فیلم‌های فمنیست و فیلم‌هایی كه چارچوب اخلاقی را رعایت نكنند صحبت كردند و من عرض كردم كه این موارد در فرآیند انتخاب فیلم‌ها رعایت خواهد شد. وی تأكید كرد: هیچ‌گاه در كار هیئت انتخاب و هیئت داوری جشنواره دخالتی نداشته‌ام. وزیر همچنین گفت: من هم در شب اختتامیه متوجه شدم چه كسانی برنده سیمرغ شده‌اند. صالحی‌امیری از جوانگرایی در سینمای ایران به عنوان یك اتفاق خوب خبر داد و از اینكه امسال شش كارگردان زن و 19 فیلم اولی و دومی در جشنواره حضور داشتند از جمله نكات مثبت جشنواره نام برد.
 
پیگیر حل مشكل رستاخیز و كاناپه هستیم
وی درباره فیلم توقیف شده رستاخیز از سوی وزیر ارشاد گفت: یك هیئت حكمیت انتخاب كردم كه سه نفر از صاحب‌نامان این حوزه هستند، جلساتی با آقای درویش برگزار شده، فراموش نكنیم آقای درویش از بزرگان سینمای ایران هستند و مورد تكریم ما، خوشبختانه به تفاهمات و همدلی رسیدند، ان‌شاءالله در آینده نزدیك آقای درویش درباره این جلسات و نتایج آن صحبت خواهند كرد. صالحی‌امیری درباره فیلم «كاناپه» ساخته عیاری گفت: آقای عیاری هم از صاحب‌نامان سینما هستند، من به مشاور عالی خودم اعلام كردم و آقای ایوبی، رئیس سازمان سینمایی تا جلساتی با آقای عیاری داشته باشند و مسئله فیلم را مرتفع كنند. بحثی كه درباره این فیلم مطرح است بحث فقهی است و باید این مسئله با تعامل صورت گیرد.
  
بحث دوتابعیتی‌ها
وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر تأیید حضور دوتابعیتی‌ها در هیئت داوران جشنواره فیلم فجر نیز گفت: من در مورد بحث دوتابعیتی‌ها بیش از این صحبت كردم، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مكلف است در چارچوب قانون عمل كند. ما هیچ نوع عمل فراقانونی را نمی‌پذیریم، مدیران وزارت ارشاد هیچ‌كدام مشغول قانون دوتابعیتی نیستند و هیچ اطلاعی تا امروز هیچ مرجعی اعم از رسمی و غیررسمی در مورد دوتابعیتی نداده است. طرح این موضوع یك حركت سیاسی بود. اگر صداقتی نهفته است من اكنون اعلام آمادگی می‌كنم كسانی كه می‌دانند اسامی را به بنده اعلام كنند. وقتی رسانه‌ای این موضوع را مطرح می‌كند، اما یك برگ سند ارائه نمی‌شود، كار عبثی است.  وی همچنین در مورد برنامه هفت و اینكه آیا شما با رئیس صداوسیما برای تغییر تیم اجرایی برنامه وارد گفت‌وگو شده‌اید، گفت: اساساً شأن وزیر مداخله در امور داخلی دستگاه دیگر نیست، سازمان صداوسیما اگر به توصیه بنده عمل می‌كند، من توصیه دیگری هم داشته‌ام. آن چیزی كه ما از آن اعلام نارضایتی كردیم. به صورت رسمی تخریب جشنواره بود كه به زیان فرهنگ ملی است. رفتار برنامه هفت غیرحرفه‌ای، غیراخلاقی و با هدف تخریب جشنواره بود، اما عملكرد جشنواره موجب شد دیگر امكان ادامه گفتمان تخریبی وجود نداشته باشد، به هر حال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در هیچ‌كدام از مراحل داوری جشنواره مداخله رسمی نكرد.
  
شرط وزارت ارشاد برای برقراری حج
به دنبال فاجعه منا و عدم پذیرش مسئولیت این فاجعه توسط دولت سعودی و كارشكنی‌های پیاپی دولت سعودی، امسال حجاج ایرانی به حج اعزام نشدند. وزیر ارشاد در جمع خبرنگاران درباره اعزام حجاج به مراسم حج ابراهیمی در سال آینده گفت: در صورتی كه دولت عربستان شرایط حداقلی كشورمان كه شامل رعایت عزت، كرامت، امنیت و پرداخت دیه شهدای مناست را بپذیرد، حجاج را به حج اعزام خواهیم كرد.

نظرات
آخرین اخبار
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved