عضویت در کانال تلگرام
 امروز يكشنبه 07 خرداد 1396

تصویر‌سازی سیاه از ایران برای رسیدن به جایزه ورلدپرس

جایزه برای عكس تن‌فروشی با تتوی 400 دلاری!

«یك سفر ایرانی» مجموعه عكسی از حسین فاطمی عكاس ایرانی است كه از سوی ورلدپرس به عنوان جایزه دوم مجموعه بخش پروژه‌های بلندمدت انتخاب شده است؛ مجموعه‌ای كه در آن تصویری سیاه از جامعه ایرانی به نمایش گذاشته شده..

زمان ارسال خبر 1395/11/28 ، ساعت 11:40
کد خبر : 3326

به گزارش مجمل ، «یك سفر ایرانی» نام مجموعه عكسی از حسین فاطمی عكاس ایرانی است كه از سوی ورلدپرس به عنوان جایزه دوم مجموعه بخش پروژه‌های بلندمدت انتخاب شده است؛ مجموعه‌ای كه در آن تصویری سیاه از جامعه ایرانی به نمایش گذاشته شده. این روز‌ها پیش از اهدای جوایز ورلدپرس 2017، حتی عكاسان ایرانی نیز به آنچه حسین فاطمی از ایران به تصویر كشیده است، اعتراض دارند. آنها معتقدند كه این عكاس، عكس خبری نگرفته، بلكه تصویر‌سازی كرده است!


توجه ورلدپرس به عكس‌های اعدام
بنیاد «ورلدپرس فوتو» كه در هلند قرار دارد در كنار جایزه «پولیتزر» كه در دانشگاه كلمبیای امریكا اهدا می‌شود، معتبرترین جوایز دنیای عكاسی خبری نامیده می‌شوند. در حالی كه عكاسان ایرانی تنها یك‌بار موفق به كسب جایزه پولیتزر شده‌اند، جایزه ورلدپرس تقریباً در سال‌های اخیر همیشه نام یك یا چند عكاس ایرانی را در میان برندگان خود داشته است. جایزه‌ای كه به‌رغم شهرت جهانی‌اش باز هم درگیر نگاه‌های سیاسی است. نمونه رفتار‌های سیاسی با عكس‌های ارسالی از ایران را می‌توان در برنده شدن سه ساله عكس‌هایی با موضوع اعدام در ایران دید. فاطمه بهبودی یكی از عكاسان ایرانی حاضر در جایزه «ورلدپرس» كه با مجموعه «مادران انتظار» مورد تقدیر قرار گرفت، در گفت‌و‌گو با «جوان» می‌گوید: اینكه هر سه سال پشت سر هم عكس‌های اعدام از ایران مورد توجه ورلدپرس قرار می‌گرفت، جای تعجب داشت و حتی زمانی كه من در آنجا بودم یك عكاس ژاپنی به من گفت: «در كشور ما هم اعدام انجام می‌شود، اما نمی‌دانم چرا ایران بولد شده است؟!» به نظرم این مسئله همان سیاسی بودن جایزه ورلدپرس را نشان می‌دهد كه به دنبال نشان دادن تصویری خاص از كشور ما هستند.»

بهبودی می‌گوید: ورلدپرس به نوعی جایزه اسكار عكاسی است و چند سالی است كه محبوبیت زیادی در بین عكاسان ایرانی به دست آورده است. هر ساله عكاسان زیادی از سراسر جهان مجموعه عكس‌های خبری‌شان را كه در رسانه‌های معتبری منتشر است، برای ورلدپرس ارسال می‌كنند.
این عكاس كه در سال 2015 با «مادران انتظار» مورد تقدیر ورلدپرس قرار گرفت، درباره اتفاقات آن سال و انصرافش از حضور در مراسم ورلدپرس می‌گوید: من اولین زن ایرانی بودم كه در مستركلاس ورلدپرس پذیرفته شدم. مستر‌كلاس ورلدپرس یك كارگاه حرفه‌ای برای عكاسان خبری زیر 30 سال است، برای حضور در این مستر كلاس، موضوع مادران شهدا را انتخاب كردم كه در نهایت باعث خلق «مادران انتظار» شد. مجموعه‌ای كه هنوز هم تأثیر خود را دارد و در نمایشگاه‌های متعددی كه در سراسر دنیا برگزار كردم، دیدم كه مردم جهان با آن ارتباط برقرار كرده و برای آن گریه كردند. حتی در نمایشگاه مالزی یك امریكایی و یك اسرائیلی كه برای تماشا آمده بودند با دیدن این عكس‌ها گریستند و جالب بود كه دشمنان مردم ایران نیز تحت تأثیر فضای عكس‌های «مادران انتظار» قرار گرفتند. بهبودی می‌افزاید: این مجموعه عكس در ورلدپرس عنوان چهارم را كسب كرد، اما بعد از مدتی مشخص شد مجموعه عكسی كه عنوان اول را كسب كرده و از بلژیك بود، تصویر‌سازی كرده بود و جایزه‌اش پس گرفته شد. بعد از آن نفر دوم عنوان اول را كسب كرد و نفر سوم نیز به عنوان دوم رسید، اما به جای آنكه عنوان چهارم كه من بودم به رتبه سوم ارتقا پیدا كند، آنها جای رتبه سه را خالی گذاشتند. این رفتار باعث شد من هم در اعتراض به این كار از حضور در ورلدپرس انصراف دهم. فاطمه بهبودی در پاسخ به این سؤال كه آیا «تصویرسازی» از نظر داوران ورلدپرس خطا به شمار می‌رود، تأكید كرد: بله، ورلدپرس جایزه‌ای برای عكس‌های خبری است و نباید در عكس‌های خبری هیچ‌گونه تصویرسازی انجام شود و دلیل حذف جایزه اول هم همان دستكاری كردن عكس‌ها و تصویر‌سازی بود.
  
تصویرسازی به خاطر جایزه
در كنار عكس‌های تلخ اعدام از ایران، امسال مجموعه عكسی با عنوان «یك سفر ایرانی» توانست رتبه دوم بخش پروژه‌های بلندمدت را از ورلدپرس دریافت كند؛ مجموعه‌ای كه از سوی حسین فاطمی، عكاس ایرانی آژانس عكس «Panos Pictures» ارسال شده بود. در این مجموعه عكس نیز شاهد تصاویری از اعدام هستیم، اما آنچه باعث شده مجموعه «یك سفر ایرانی» مورد توجه و اعتراض قرار گیرد، عكس‌هایی است كه عكاس به نام عكس خبری برای ورلدپرس ارسال كرده، اما كاملاً تصویر‌سازی است؛ آنچه داوران ورلدپرس نسبت به آن حساسیت دارند. «یك سفر ایرانی» عنوانی است كه در ابتدا شباهت زیادی به مجموعه، عكس‌های توریستی كه از كشورمان تولید می‌شود، دارد. اما عكاس با چینشی معنادار سیاهی خاصی را از فضای جامعه ایرانی به تصویر كشیده است. در این مجموعه، عكس‌هایی از زندگی خصوصی افراد دیده می‌شود كه حتی نزدیك‌ترین افراد به آنها هم حق حضور در آن را ندارند، چه برسد كه بخواهند از آن عكسبرداری نیز كنند. فاطمی برای جذاب‌تر كردن مجموعه‌اش از نمایش بدن عریان زنی كه به گفته عكس برای امرار معاش و بزرگ كردن دو فرزندش تن‌فروشی می‌كند، خودداری نكرده است! این تصویر‌سازی زشت، حتی اعتراض عكاسان را نیز در پی داشته است.

مرتضی نیكوبذل، یكی از این عكاسان است كه بیكار ننشسته و نامه‌ای به مدیران ورلدپرس نوشته و از اینكه فاطمی قصد دارد با تصویر‌سازی، فضایی دروغین از ایران به نمایش بگذارد، اعتراض كرده است. در بخشی از نامه نیكوبذل آمده است: «من عكاسی ایرانی هستم كه مدت 20 سال است با جاهایی مانند رویترز، سیپاپرس، نشنال جئوگرافیك فارسی (گیتانما) و دیگر آژانس‌ها و خبرگزاری‌ها در ایران و خاورمیانه كار كرده‌ام. در ایران مردم بیشتر محتاط هستند. ما مردمی داریم كه (اكثراً) از دوربین می‌ترسند و در برابر آن بسیار محتاطانه رفتار می‌كنند، زمانی‌كه متوجه می‌شوند كسی قصد دارد از آنها عكاسی كند. شما باید متوجه باشید زنان همیشه نگران عكاسی كردن از آنها هستند، مخصوصاً اگر در مشاغلی مانند آرایشگر و مربی رقص مشغول به كار باشند. شما باید بدانید هیچ سالن آرایش و زیبایی زنانه‌ای به عكاس (مخصوصاً اگر مرد باشد) اجازه ورود برای عكاسی نمی‌دهد، اما این می‌تواند اتفاق بیفتد اگر از فردی درخواست كنید تا به شما اجازه عكاسی بدهد و باید بدانید كه آن عكس‌ها دیگر یك داستان واقعی زندگی روزمره نیستند، بلكه تنها نمایشی هستند مقابل دوربین شما و برای شما كه عكاسی كنید.»

نیكوبذل درباره عكس عریان زنی كه فاطمی آن را به عنوان زن تن‌فروش به ورلدپرس ارسال كرده، می‌نویسد: «من شاهد عكس زنی برهنه دراز كشیده در تختخواب هستم، در زیرنویس عكس من می‌توانم ببینم كه حسین فاطمی نوشته یك زن برهنه با یك خالكوبی بر پایین ستون فقرات خود، در تختی دراز كشیده. زن یك كارگر جنسی است كه برای پرداخت هزینه‌های دو كودك در حال رشد خود این كار را انجام می‌دهد. بسیار خب... او برهنه است و یك خالكوبی دارد. فاطمی چه چیز را درباره ایران می‌خواهد به ما بگوید؟ او می‌خواهد بگوید كه خالكوبی در ایران یك چیز جدید است؟ نه، او می‌خواهد بگوید كه زن فاحشه است، چراكه می‌خواهد هزینه مخارج زندگی خودش و دو كودك در حال رشدش را تأمین كند، خب چه چیز شگفت‌انگیزی در مورد خالكوبی بر پشت یك زن برهنه و ارتباطش با زندگی آن زن وجود دارد؟ همچنین، خالكوبی چیز گرانی است مخصوصاً در این اندازه. هزینه خالكوبی مانند این حدود ۳۰۰ یا ۴۰۰ دلار امریكاست. چطور یك زن فقیر كه نمی‌تواند هزینه‌های خود و كودكانش را پرداخت نماید می‌تواند یك خالكوبی مانند این بر بدن خود داشته باشد؟ از طرفی دیگر طراحی این خالكوبی بسیار مدرن است و برای یك زن از طبقه پایین جامعه نیست. مورد دیگر كه من در این عكس می‌بینم مدل موی زن است كه برای یك زن فقیر نیست و همچنین رنگ موی وی.» به نظر می‌رسد عكاس ایرانی برای به دست آوردن جایزه ورلدپرس از هیچ كاری فروگذار نكرده است!

نظرات
آخرین اخبار
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved