عضویت در کانال تلگرام
 امروز يكشنبه 07 خرداد 1396

قانون ممنوعیت اشتغال همزمان پزشكان با فشار لابی پزشكان به شورای نگهبان وتو شد

ویژه‌خواری دامنه‌دار دامن طبابت را آلوده كرده است

«پزشك مورد نظر در دسترس نمی‌باشد» این جمله برای بسیاری از بیماران مراكز درمانی، دولتی جمله شناخته شده‌ای است...

زمان ارسال خبر 1395/11/25 ، ساعت 14:40
کد خبر : 3318

به گزارش مجمل ، «پزشك مورد نظر در دسترس نمی‌باشد» این جمله برای بسیاری از بیماران مراكز درمانی، دولتی جمله شناخته شده‌ای است. حتی وقتی بیمار بسیار بد حال است و حتی وقتی در اتاق عمل زیر تیغ جراحی می‌رود، اما تیغ در دست پزشكی كه نامش در پرونده بیمار درج شده نیست بلكه در دست رزیدنت او می‌چرخد تا تمرین كند و وقتی جراحی حاذق شد، او هم برای عمل‌های جراحی و معاینه به بیمارستان‌های خصوصی برود و سهمش از بیمارستان‌های دولتی كه به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه یا استاد در آنجا حضور دارند، كارانه‌های چند ده و چند صد میلیونی باشد كه به لطف كار تمام وقت رزیدنت‌هایش به حسابش ریخته می‌شود. سهم بیمار اما از حضور این پزشكان در بخش دولتی تبدیل شدن به موش آزمایشگاهی برای آموزش رزیدنت‌ها و حتی مرگ است. با وجود این از این به بعد حتی قوانین كاغذی هم جلودار پزشكان اینچنینی كه تعدادشان هم كم نیست، نخواهد بود، چراكه قانون ممنوعیت اشتغال همزمان پزشكان در بخش خصوصی و دولتی طی نامه‌ای كه رئیس سازمان نظام پزشكی برای شورای نگهبان نوشت و توضیحاتی كه درباره خطرات این مصوبه داده شده تأیید این شورا را نگرفت تا پزشكان با خیال راحت نامشان در بخش دولتی باشد و خودشان در بخش خصوصی!

         ***

فعالیت پزشكان در یكی از دو بخش خصوصی یا دولتی یكی از مواردی است كه مطابق ماده 32 برنامه پنجم توسعه برای مقابله با برخی از تخلفات پزشكی و ارتقای كیفیت ارائه خدمات در بخش دولتی تدوین و تصویب شده بود، اما با آغاز به كار دولت یازدهم این تكلیف قانونی در هیاهوی طرح تحول سلامت گم شد تا بسیاری از بیماران بستری در بخش دولتی به دلیل حضور نداشتن پزشك معالجی كه تنها نامش در پرونده درمانی‌شان ثبت شده با مشكلات جدی مواجه شوند و حتی به كام مرگ فرو روند. برنامه ششم توسعه اما یك بار دیگر این بند قانونی را با كمی تغییر در دل خود جای داد و در قالب ماده 89 قانون برنامه ششم توسعه به تصویب رساند و این آغازی بود برای یك مانور رسانه‌ای همه‌جانبه از سوی پزشكان برای به ثمر نشستن این قانون حتی روی كاغذ آغاز شد. از وزیر بهداشت به عنوان متولی سلامت جامعه گرفته تا رئیس سازمان نظام پزشكی كه همه او را به عنوان حافظ منافع بخش خصوصی می‌شناسند و بارها برای دفاع از هم‌صنفانش دست به قلم شده این بار هم دست به قلم شد تا شورای نگهبان را برای رد قانونی كه می‌توانست دكان برخی پزشكان را ببندد، تحت فشار قرار دهد و با اطلاعات غلط مسیر اجرای قانون درست را ببندد. روز گذشته بالاخره تلاش لابی پزشكان به بار نشست و علیرضا زالی از مخالفت شورای نگهبان با قانون ممنوعیت اشتغال همزمان پزشكان در بخش دولتی و خصوصی خبر داد.
  
و باز هم لابی
نفوذ و ساحل امن پزشكان آنقدر قوی است كه به وضوح درباره لابی‌گری‌هایشان سخن بگویند. رئیس سازمان نظام پزشكی هم در این باره می‌گوید:زالی وجود مشكلات اجرایی و زیرساختی و همچنین مسائل مالی را از جمله موضوعات مهم در مسیر اجرایی شدن این متن قانونی در برنامه پنجم دانست، ‌وقتی این موضوع در برنامه ششم با تغییراتی اعمال شد، نگرانی ما دوچندان شد. زیرا این موضوع در اولویت برنامه دولت نبود و به یكباره در كمیسیون تلفیق مجلس مورد بررسی قرار گرفت.
رئیس سازمان نظام پزشكی با اشاره به رایزنی‌هایی كه با رئیس مجلس و اعضای كمیسیون بهداشت و درمان مجلس در ارتباط با پیشنهاد حذف این موضوع داشتند، می‌افزاید: پس از تصویب مجلس، نامه‌نگاری‌هایی با شورای نگهبان داشتیم، در این نامه‌نگاری‌ها، اشكالات این مصوبه را مورد اشاره قرار دادیم. زالی ادامه می‌دهد: سه موضوع بیش از سایر موضوعات در این قبیل مصوبات به چشم می‌خورد كه ما آنها را برای شورای نگهبان برجسته كردیم؛ بار مالی جدید، اشكال شرعی و تعارض با اصول قوانین كشور.

انتقادات رئیس صنف پزشكان درباره اشكال شرعی و تعارض با قوانین كشور به شكلی جدی جوسازی وی را برای وتو كردن این مصوبه برای شورای نگهبان روشن كرده است، اما ظاهراً ماجرای بار مالی جدید این مصوبه نكته‌ای است كه شورای نگهبان برای بازگرداندن این مصوبه به مجلس روی آن تأكید داشته است.
  
دكانی كه باز ماند
بازخوانی نظرات مخالفان این قانون و توجیه این مخالفت‌ها با خالی شدن بخش دولتی از پزشكان حاذق، ‌آسیب دیدن به آموزش پزشكی و سلامت مردم پشت پرده‌ای دیگر دارد. همه مخالفان این مصوبه از شخص وزیر گرفته تا نمایندگان مجلس از سهامداران بخش خصوصی هستند و ممنوعیت اشتغال همزمان ضرر زیادی را متوجه آنها خواهد كرد؛‌ضرر و زیانی كه تلاش می‌كنند با افسانه خالی شدن بیمارستان‌های دولتی از پزشكان حاذق آن را توجیه كنند. این در حالی است كه عضو هیئت علمی بودن امتیازاتی مانند منزلت اجتماعی، امكانات پژوهشی، امكان ارتقای مداوم علمی و تخصصی و مهارتی برای آنها فراهم می‌كند، پس هیچگاه دانشگاه را برای كار در بخش خصوصی رها نمی‌كنند. از سوی دیگر برخی از طرفداران این قانون از جمله مسعود پزشكیان، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در این باره از واقعیت‌های مهمی پرده بر می‌دارند كه نشان می‌دهد خروج برخی پزشكان از بخش دولتی نه فقط ضربه‌ای به مردم و آموزش نمی‌زند كه قطعاً به سود آنهاست. پزشكیان با بیان اینكه یك پزشك نباید دكان باز كند، تصریح می‌كند: «‌پزشك نباید در 10 جا كار كند و نتواند پاسخگوی مریض باشد. به اسم محرومان ولی به كام گردن كلفتان قانون ننویسیم. ما قانونی می‌نویسیم كه كسی حق نداشته باشد در چارچوب قانون از قانون فرار كند و در سیستم دولتی به مریض نمی‌رسند و خدمتی ارائه نمی‌شود و می‌گویند رزیدنت شما را عمل می‌كند؛ ولی در خارج از بیمارستان دولتی ما شما را عمل خواهیم كرد.‌» وی خطاب به اینگونه پزشكان می‌گوید:‌«شما بیخود می‌كنید كه به بیمار می‌گویید بیایید در خارج از بیمارستان دولتی عمل شوید. مگر بیمارستان دولتی را چه كسی ساخته است؟ اگر بیمارستان بد است، در آن را ببندید و اگر بیرون از بیمارستان خوب است همه بروند آنجا.»
  
واقعیتی از جنس پول
در كنار همه اینها قانون ممنوعیت دو شغله بودن پزشكان در سال 89 با وجودی كه از سوی وزیر بهداشت وقت ابلاغ شد، اما در نهایت تأثیری بر خالی شدن بخش دولتی از پزشكان نداشت چه رسد به تكرار این قانون در برنامه ششم كه وزیر بهداشت علناً در مقابلش ایستاده است. در كنار همه اینها واقعی شدن تعرفه‌ها شرطی است كه این قانون برای اجرایی شدن تعیین كرده؛‌ تعرفه‌هایی كه لابی پزشكان معتقدند به رغم افزایش همه ساله و جهش 120 تا 300 درصدی رشد در اجرای گام سوم طرح تحول سلامت هنوز هم واقعی نیست! پس با وجود تمام جنجال‌ها همچنان بیماران بستری در بیمارستان‌های دولتی در نبود پزشك معالجشان بی‌صدا می‌میرند.

نظرات
آخرین اخبار
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved