عضویت در کانال تلگرام
 امروز يكشنبه 07 خرداد 1396

كولبرها مرگ را به دوش می‌كشند

مرزنشینانی كه از عدالت منطقه‌ای محروم‌اند/ شغلی كه به قیمت جان تمام می‌شود

ده بهمن ماه بود كه مقامات محلی كُرد از قربانی شدن و جان دادن چهار كولبر در زیر آواری از برف در ارتفاعات روستایی در سردشت خبر دادند

زمان ارسال خبر 1395/11/22 ، ساعت 13:31
کد خبر : 3307
به گزارش مجمل ، ده بهمن ماه بود كه مقامات محلی كُرد از قربانی شدن و جان دادن چهار كولبر در زیر آواری از برف در ارتفاعات  روستایی در سردشت خبر دادند. شبكه‌های اجتماعی بلافاصله تصاویر غم بار جوانان و میانسال‌های كرد را كه در زیر انبوهی از برف مدفون شده بودند، دست به دست در گروه‌ها و كانال‌ها و سایت‌ها چرخاندند، درست در روزهایی كه ایران درگیر پلاسكو و سیسل سیستان بود باز رخدادی دیگر توجه افكار عمومی را به خود جلب كرد و باز هم سوالات و پرسش‌های بسیاری كه افكار عمومی به دنبال آن‌ها می گشت.
مطابق با آمارهای متعددی كه در رسانه‌ها منتشر شده بین ۱۰ تا ۲۰ هزار كولبر فقط در آذربایجان غربی با این حرفه پرحرف و حدیث امرار معاش می كنند، حرفه‌ای كه بیش از هر چیز یادآور عنوان آن رُمان معروف است كه "مرگ كسب و كار من است." شغلی كه  نمی توان در استانداردهای یك حرفه،  نام یك شغل را بر آن گذاشت چون بیشتر از آن كه تولید و لذتی در كار باشد، بازی با جان آدم هاست، بازی با جان برای ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان در روز.     

ضرب آهنگ مرگ كولبرها در شبكه‌های اجتماعی

اما ضرب آهنگ انعكاس آنچه در كردستان برای كولبرها رخ داد در شبكه‌های اجتماعی تند بود و خیزاب همین ضرب آهنگ بود كه به رسانه‌های رسمی رسید.  هیوا ملانیا در توییتر این چنین نوشته است: ۲۷ سال قبل در سال ۶۸ تعدادی كولبر در منطقه "زن نگه ندول" روستای درماناوی سردشت گرفتار بهمن شدند و ۲۱ نفر از آنان فوت كردنند. اكنون فرزندان آن كولبرها بزرگ شده اند اما هیچ گاه یادشان نمی رود كه كولبری یعنی مرگ مظلومانه، ما امروز در بهمن ماه ۹۵ تعدادی كولبر در منطقه "قه ردان" روستای بیوران سردشت گرفتار بهمن شدند و ۴ نفر از آنان فوت كردند.

كاربری از عنوان "لقمه‌ای نان در میان برف و خون" سخن گفته و دیگری گفته است "كولبرها  مرگ را به دوش می كشند." یكی نوشته است: "روزگاری سخت برای یك لقمه نان، این است سهم مردم كرد از وطن." كاربر دیگری نوشته است: "تاریخ برای كولبرها تكرار می شود بدون هیچ تغییری. تاریخ كولبرها همیشه به مرگ مظلومانه ختم می شود. "

اما در بحبوحه این رخداد عده‌ای دیگر از كاربران فضای مجازی هم این سوال را طرح كردند كه "چرا آن‌ها كه به خاطر پلاسكو هر روز استعفا، استعفا می كنند امروز سرشان را در برف فرو كرده اند و كولبرهایی كه زیر برف مدفون شدند و جان خود را از دست دادند نمی بینند و هیچ حرفی از استعفا نمی زنند."

كاربر دیگری نوشت:  "ما ایرانی‌ها همه مقصر هستیم، به خاطر این كه برای كولبرها اشك تمساح می ریزیم اما وقتی قرار است كالایی بخریم به جای كالای ایرانی، كالای قاچاق می خریم و این اتفاق باعث می شود كه همیشه كسب و كار قاچاق در این كشور رونق بگیرد و عده‌ای سوداگر و مافیا از كولبرها برای مقاصد خود سو استفاده كنند، به این ترتیب ما هم در مرگ این كولبرها به سهم خود نقشی داریم."

پافشاری كردها بر مطالبه‌ای از مقام معظم رهبری

بخشی از مطلباتی كه به ویژه از  زبان كردها در این رخداد تلخ بر آن تأكید شده بود،  پافشاری بر روی عدالت منطقه‌ای به عنوان یكی از مطالبات مقام معظم رهبری بود. مقام معظم رهبری در بیانات آغاز سال ۹۳ در حرم رضوی می فرمایند: "اقتصاد مقاومتی، عدالت‌محور است؛ یعنی تنها به شاخصهای اقتصاد سرمایه‌داری ـ - مث -  رشد ملّی، تولید ناخالص ملّی ـ اكتفا نمیكند؛ بحث اینها نیست كه بگوییم رشد ملّی اینقدر زیاد شد، یا تولید ناخالص ملّی اینقدر زیاد شد كه در شاخصهای جهانی و در اقتصاد سرمایه‌داری مشاهده میكنید. در حالی كه تولید ناخالص ملّی یك كشوری خیلی هم بالا میرود، امّا كسانی هم در آن كشور از گرسنگی میمیرند! این را ما قبول نداریم."

در واقع آنچه در بیان رهبر معظم انقلاب و دلسوزان به نظام و انقلاب برجسته شده تأكید بر عدالت منطقه‌ای است. این كه فقط بخش هایی از جامعه توسعه پیدا كند و درآمد ناخالص ملی زیاد شود اما این درآمد صرفا متمركز در یك سری مناطق باشد و اكثریت جامعه از منافع آن بی‌بهره بمانند این الگویی نیست كه مدنظر بزرگان كشور باشد اما متاسفانه وابستگی اقتصاد و سیستم‌های بزنامه ریزی و مدیریت در كشور به تئوری‌ها و الگوهای غربی باعث شده كه هنوز با عدالت منطقه‌ای فاصله بسیار داشته باشیم و گاه ما هم درگیر همان حاشیه هایی شویم كه امروز اقتصاد سرمایه داری در بی‌توجهی به عدالت اجتماعی دچارش شده است.

فضای اشتغال،  غایب بزرگ نقاط مرزی

اما پرسشی كه این روزها بسیار در فضای رسانه‌ای كشور بازتاب دارد، این است كه چرا  وضعیت اشتغال در نقاط مرزی به ویژه استان‌های كردنشین به گونه‌ای است كه  امكان اشتغال را از مناطق این استان‌ها سلب كرده است؟ اگرچه استان‌های مرزی به ویژه آذربایجان غربی، كردستان و كرمانشاه سال‌ها درگیر حاشیه ها  و تركش‌های جنگ بوده اند اما واقعیت ان است كه امروز نزدیك به سه دهه از پایان جنگ و ویرانی‌های آن می گذرد و این انتظار وجود دارد كه با استقرار ثبات و امنیت در مناطق مرزی به حجم سرمایه گزاری‌های اشتغال را در این استان ها  افزوده شود اما مطبق با آمارهای ارائه شده  هنوز كارخانه‌های بزرگ كه بتوانند برای بخش زیادی از افراد بومی ایجاد اشتغال كنند وجود ندارد و كارخانه‌ها و كارگاه هایی كه در این سال‌ها در كردستان و مناطق كردنشین ساخته شده عموما كارخانه‌ها و كارگاه‌های كوچك هستند بنابراین در این میان چاره‌ای جز  مهاجرات یا قاچاق و كولبری برای اهالی مناطق كردنشین نمی ماند.

اقتصاد ضعیف مرزها و سوء استفاده تجزیه طلب ها

نكته مهم دیگری كه لزوم توجه به اقتصاد استان‌های مرزی به ویژه سیستان و بلوچستا ن و استان‌های كردنشین را فوری تر می كند، این است كه هرچقدر اقتصاد این استان‌ها ضعیف تر شود به فعالیت گروه‌های قوم گرا  و تجزیه طلب افزوده خواهد شد یا دست كم آن ها  از این فضا در جهت بهره برداری منویات خود استفاده خواهند كرد. استدلال آن‌ها هم این گونه است كه برای حاكمیت ایران، استان‌های مرزی مهم نیستند كه اگر این گونه نبود ما را هم به حساب می آوردند.

رسانه‌های ما مركزگرا هستند، چون ساخت سیاسی و اقتصادی ما تمركزگراست
 
اما دكتر علی انتظاری، جامعه شناس و عضو هیأت علمی دانشكده علم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی درباره كاركرد ضعیف رسانه‌ها در پوشش خبری رخدادها در استان‌های مرزی می گوید: ساخت نظام سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و برنامه ریزی ما تمركزگراست و رسانه‌های ما هم قاعدتا متأثر از این ساخت هستند. این تمركزگرایی هم از زمان قبل انقلاب در كشور وجود داشته و متأسفانه ما در این سال‌ها نتوانستیم از این نظام تمركزگرا رهایی پیدا كنیم. شما نگاه كنید وقتی نظام سیاسی به گونه‌ای چیده می شود كه تصمیمات در مركز اتخاذ می شود و بودجه‌ها در مركز تصویب و تخصیص داده می شود، بنابراین تورم در مركز بیشتر از جاها دیگر خواهد بود رسانه هم بخشی از این فرایند كاری خواهد بود همچنان كه در مناسبات اقتصادی و اجتماعی هم وضعیت این گونه است و سایه این تفكر در شئون مختلف می افتد.
 شما نگاه كنید آیا نظام آكادمیك ما تمركزگرا نیست؟ عملا وزارت علوم درباره دانشگاه‌ها تصمیم می گیرد و دانشگاه‌ها استقلالی از خود ندارند و این نسبت در استان‌ها در قبال مركز وجود دارد.  مركز در رأس نظام تصمیم گیری است،  مثلا می بینید كه كتاب‌های درسی در مركز برای همه نقاط كشور نوشته می شود بدون توجه به این كه اقتضائات زندگی در یك استان مرزی نسبت به آنچه در مركز می گذرد بسیار متفاوت است اما كتاب یكسانی برای همه نقاط كشور نوشته می شود، در حالی كه در توسعه پایدار این طور نیست كه مركز برای نقاط پیرامونی تصمیم بگیرد در حالی كه در جریان جزئیات آنچه در این نقاط می گذرد نیست. البته این كه چرا وضعیت به این سمت رفته است باید در مولفه‌های اقتصادی دنبال كرد، از اقتصاد وابسته به نفت و اقتصاد تمركزگرا و دولتی كه به نوعی فرهنگ، مناسبات و نظام سیاسی و اجتماعی را هم تحت تأثیر قرار می دهد و آن‌ها را همگون و هم شكل خود می كند.

منبع: فردانيوز

نظرات
آخرین اخبار
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved