عضویت در کانال تلگرام
 امروز يكشنبه 07 خرداد 1396

گزارشی از اختتامیه جشنواره پرحاشیه فجر

شبی كه «مردم» حق را به حقدار رساندند!/ كنایه معنادار تهیه‌كننده «ماجرای نیمروز» به هیئت داوران جشنواره

اهدای جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران به فیلم ماجرای نیمروز نشان داد كه این اثر با وجود همه ناداوری‌های صورت گرفته به دل مردم كه صاحبان اصلی سینما هستند، نشسته است.

زمان ارسال خبر 1395/11/22 ، ساعت 13:28
کد خبر : 3306

به گزارش مجمل ، آئین اختتامیه سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر شب گذشته در حالی برگزار شد كه حواشی پیش آمده در جریان انتخاب نامزدهای این دوره از جشنواره، آن را تبدیل به یكی از پرحاشیه‌ترین دوره‌های این رویداد فرهنگی هنری كرده بود. 

 
سرعت بالای مراسم برای جلوگیری از حواشی احتمالی!
 
اختتامیه این دوره از جشنواره با اجرای احسان كرمی برگزار شد كه ویژگی منحصر به فرد آن سرعت بالای برگزاری مراسم و به پایان رساندن آن در یك بازه زمانی 90 دقیقه‌ای بود. اتفاقی كه نشان می‌داد مدیران جشنواره از ترس ایجاد حواشی در زمان برگزاری مراسم می‌خواهند ماجرا را با سرعت هرچه تمام‌تر جمع‌و جور كنند!
 
اختتامیه بدون سخنرانی وزیر
 
بخش اول آئین اختتامیه با احترام و یادی از هنرمند درگذشته آغاز شد و در ادامه احسان كرمی صحبت‌های خود را با تشكر از وزیر ارشاد و رئیس سازمان سینمایی ادامه داد كه قصه ندارند در آئین اختتامیه جشنواره امسال سخنرانی كنند؛ اقدامی كه با تشویق حضار مواجه شد. 
 
خوشحالیم كه دعوای ما فرهنگی است!
 
محمد حیدری دبیر سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر در بخش دیگری از مراسم سخنان خود را با تشكر از وزیر و رئیس سازمان سینمایی آغاز كرد و در حالی كه یك موسیقی پرحجم به عنوان موسیقی متن صحبت‌هایش پخش می‌شد، گفت: سپاس از وزیر ارشاد و ریاست سازمان سینمایی كه به من اعتماد كردند و امیدوارم خدمتگزار خوبی باشم. سلام. سلام به سینمای شریف و نجیب ایران. سینمایی كه ماهیت ارادت به مخاطب دارد و سرمنزل مقصودش وحدت مردم است.
 
وی ادامه داد:  خوشحالیم دعوا بر سر انتخاب  است اینجا جدل فرهنگی است برخلاف جدل سیاسی و امنیتی دنیا خوشحالیم در مملكتی در فضای آرام و به دور از ناامنی دنیای امروز زندگی می كنیم. امروز فرصت جدل فرهنگی را داریم كه ذات انقلاب ماست در حوزه فرهنگ و اندیشه. خوشحالیم سینمای ایران به این مضامین توجه جدی دارد. گیرم به خطا و افراط اما نشانی هایمان امید است و یافتن مفاهیم شریف.
 
فیلم كوتاه چراغ اول سیمرغ را روشن كرد
 
در ادامه مراسم سیمرغ نمایدن فیلم كوتاه به برگزیدگان این بخش اهدا شد. سیمرغی نمادینی كه به كاوه مظاهری برای فیلم «روتوش» اهداء شد.
مظاهری گفت: امیدوارم از سال آینده این بخش وارد جشنواره فیلم فجر به صورت رسمی شود. این سیمرغ را به شش فیلمی كه در سال‌های گذشته می توانستند این سیمرغ را بگیرند كه نتوانستند. 
 
موسیقی كه نامزد نشد ولی از آن سواستفاده شد!
 
در بخش دیگر مراسم كلیپی از فیلم‌های نمایش داده شده در بخش سودای سیمرغ با موسیقی فیلم «رگ خواب» با صدای همایون شجریان آماده شده بود كه حال و هوای سالن برج میلاد را تغییر داد.
 
جالب آن كه این موسیقی در حالی در كلیپ ساخته شده برای جشنواره مورد استفاده قرار گرفت كه در جشنواره امسال حتی بین نامزدهای بخش بهترین موسیقی متن هم حضور نداشت كه خود شاهدی دیگر بر داوری بیش از اندازه ضعیف این دوره از جشنواره بود.
 
جایزه به آن‌هایی كه «حقیقت» نادیده گرفت
 
در ادامه مراسم هیات داوران بخش مستند روی صحنه آمدند تا سیمرغ بلورین این بخش را اهداء كنند. در این بخش سیمرغ بهترین دستاورد هنری به سید وحید حسینی برای فیلم «بزم رزم» و سیمرغ بهترین كارگردانی فیلم مستند به یاسر خیر برای فیلم «مستند آهستگی» اهداء شد. همچنین سیمرغ بهترین فیلم مستند به حسام اسلامی برای فیلم «متهمین دایره بیستم» اهداء شد. 
 
«رگ خواب» برنده اولین سیمرغ بخش سودای سیمرغ
 
پس از این بخش، هیات داوران بخش سودای سیمرغ به سراعت به روی سن حاضر شدند تا جوایز این بخش را اهدا كنند. اولین سیمرغ این بخش به امیرحسین شجاعی برای بهترین عكس از فیلم «رگ خواب» رسید.
 
سپس سیمرغ بهترین چهره‌پردازی به ایمان امیدواری برای فیلم «زیر سقف دودی» رسید. همچنین سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های بصری  به محمد قاسمی برای فیلم «ویلایی‌ها» اهدا شد. 
 
یك سوم سیمرغ برای خفه‌گی و یك روز بخصوص!
 
در ادامه اهدای جوایز جشنواره سیمرغ بلورین، لوح تقدیر و جایزه نقدی بهترین جلوه‌های ویژه میدانی به آرش آقا بیگ برای سه فیلم خفه‌گی، یك روز بخصوص و رگ خواب رسید تا سهم ساخته‌های فریدون جیرانی و همایون اسعدیان از جشنواره سی‌وپنجم فجر فقط یك سوم سیمرغ باشد.
 
اولین جایزه برای درخشان‌ترین فیلم جشنواره
 
بدون شك درخشان‌ترین فیلم این دوره از جشنواره فجر، «ماجرای نیمروز» ساخته محمدحسین مهدویان بود. فیلمی كه در شب گذشته با دریافت سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه و لباس توسط بهزاد جعفری طادی اولین جایزه خود را از این جشنواره دریافت كرد. 
همچنین سیمرغ بهترین صدابرداری به پرویز آبنار برای فیلم «فراری» اهداء شد و سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری به سیدعلیرضا علویان برای «بدون تاریخ بدون امضاء» اهدا شد. 
 
آغاز نادیده گرفتن «ماجرای نیمروز»
 
همه كسانی كه فیلم «ماجرای نیمروز» را دیده بودند به این مسئله معترف بودند كه جایزه بهترین بازیگر نقش مكمل مرد حق «هادی حجازی‌فر» بازیگر توانمند این اثر است. جایزه‌ای كه در اوج نادواری و به واسطه یك سری اتفاقات پشت پرده در نهایت به حجازی‌فر داده نشد تا نوید محمدزاده برای بدون تاریخ بدون امضا به آن دست پیدا كند.
 
سهم پیشكوستان بازیگری از فجر
 
سیمرغ بلورین ، لوح تقدیر و جایزه نقدی بازیگر نقش مكمل زن به ثریا قاسمی برای فیلم «ویلایی‌ها» اهدا شد تا سهم پیشكسوت‌های بازیگری در این دوره از جشنواره یك سیمرغ باشد.
 
گیتی قاسمی برای سدمعبر و ویلایی‌ها، مینا ساداتی برای تابستان داغ، زكیه بهبهانی برای بدون تاریخ، بدون امضاء و شبنم مقدمی برای آباجان دیگر رقبای قاسمی برای كسب این سیمرغ بودند.
 
رامبد با «نگار»اش فقط یك جایزه برد!
 
رامبدجوان كه پس از مدت‌ها كار د عرصه تلویزیون و كمدی به سراغ یك كار جنایی و جدی رفته بود؛ در این دوره از جشنواره با ساخت فیلم «نگار» حضور پیدا كرده بود. اثری كه در نهایت سیمرغ بلورین بهترین موسیقی را با كریستف رضاعی به دست آورد تا سهم آن از جشنواره فقط یك سیمرغ باشد. 
 
دو جایزه برای كپی «جدایی نادر از سیمین»
 
در ادامه مراسم سیمرغ بهترین تدوین به سهراب خسروی برای فیلم تابستان داغ و سیمرغ بهترین فیلمبرداری به هومن بهمنش برای همین فیلم اهداء شد.
 
تابستان داغ اثری اجتماعی بود كه چه در مضمون و چه در فرم یك كپی دسته دوم از «جدایی نادر از سیمین» ساخته اصغر فرهادی محسوب می‌شد ولی در اقدامی عجیب در جشنواره امسال در 13 رشته كاندید شد. اتفاقی كه تعجب همه اهالی سینما را در پی داشت.
 
ادامه حق‌خوری در فجر!
 
جدا از اینكه به نظر بسیاری از كارشناسان سینما جایزه نقش اول مرد جشنواره فجر امسال حق حامد بهداد بود؛ ولی بسیاری گمان می‌كردند با عدم اعلام نام او در میان نامزدهای جشنواره امسال، جایزه به احتمال فراوان به امیر آقایی برای فیلم بدون تاریخ، بدون امضاء خواهد رسید ولی در نهایت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد محسن تنابده  برای فیلم فراری اهدا شد. 
 
دو سیمرغ برای به دست آوردن دل همه!
 
جشنوراه سی‌وپنجم فجر یك اتفاق عجیب دیگر هم داشت. جایی كه 2 سیمرغ بلورین به بخش بهترین بازیگر نقش اول زن  اختصاص یافت تا سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن به مریلا زارعی برای فیلم «زیر سقف دودی» و لیلا حاتمی برای فیلم «رگ خواب» اهدا شود. 
 
سیمرغ خلق الساعه
 
سیمرغ بلورین استعداد درخشان (بهترین فیلم اول) به منیر قیدی برای فیلم ویلایی اهدا شد. سیمرغی كه پیش از این وجود نداشت و هیئت داوران برای توجیه عدم توجه به این فیلم در میان نامزدها و در پاسخ به فشارهای بیرونی فقط برای اینكه اشتباهات خود را در زمینه داوری توجیه كند، یك سیمرغ خلق‌الساعه را به این اثر داد.
 
وقتی نام‌ها بر عملكردها اولویت پیدا می‌كنند
 
جالب‌ترین سیمرغ جشنواره امسال، سیمرغ بهترین فیلمنامه بود. جایی كه یكی از ضعف‌ترین فیلمنامه‌های جشنواره امسال جایزه بهترین فیلمنامه را گرفت تا سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه به كامبوزیا پرتوی برای فیلم فراری اهدا شود. 
 
پس از آن نیز باز هم در ادامه همان ماجرای اولویت نام‌ها بر عملكردها جایزه ویژه هیات داوران به علیرضا داودنژاد برای فیلم فراری اهدا شد. جایزه‌ای كه به نظر می‌رسد صرفا برای رعایت احترام پیشكسوتی داودنژاد به او داده شد.
 
در ادامه این بخش نیز سیمرغ بلورین بهترین كارگردانی به وحید جلیلوند برای فیلم  بدون تاریخ بدون امضاء اهدا شد. 
 
بالاخره حق به حقدار رسید!
 
در پایان مراسم سه سیمرغ دیگر اهدا شد. سیمرغ‌هایی كه حق درخشان‌ترین اثر جشنواره امسال بود و باید در رشته‌های دیگر نیز نصیب این اثر می‌شد. 
سیمرغ سه بخش بهترین فیلم، بهترین فیلم از نگاه ملی و بهترین فیلم از نگاه تماشاگران به «ماجرای نیمروز» اهدا شد. 
 
كنایه معنادار تهیه‌كننده «ماجرای نیمروز» به هیئت داوران جشنواره
 
محمود رضوی تهیه‌كننده فیلم «ماجرای نیمروز» با كنایه به هیئت داوران جشنواره امسال گفت: با تشكر از هیات داوران از همه دوستان همكار در ماجرای نیمروز می‌خواهم سیمرغ بلورین را دریافت كنند. آقای ایوبی تدبیر كردید امید بچه ها ناامید نشود!
همچنین محمدحسین مهدویان كارگردان این اثر نیز در سخنانی گفت: تشكر می كنم ازمردم كه فیلم را دوست داشتند و این روزها به ما انرژی دادند با ازدحام جلوی گیشه ها. به نظرم مهمترین جایزه امشب را ما گرفتیم. 

منبع: فردا

نظرات
آخرین اخبار
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved