عضویت در کانال تلگرام
 امروز يكشنبه 07 خرداد 1396

آخرین جشنواره فیلم دولت یازدهم از منافقین ترسید!

رسوایی دوتابعیتی‌های جشنواره فیلم فجر جنجالی شد

بحث درباره دوتابعیتی‌های جشنواره فیلم فجر به جنجالی‌ترین موضوع روز گذشته سینمای كشور تبدیل شد. پس از اینكه فیلم تحسین شده «ماجرای نیمروز» در بسیاری از بخش‌هایی كه استحقاق آن را داشت، نامزد نشد و ...

زمان ارسال خبر 1395/11/22 ، ساعت 13:25
کد خبر : 3304

به گزارش مجمل ، بحث درباره دوتابعیتی‌های جشنواره فیلم فجر به جنجالی‌ترین موضوع روز گذشته سینمای كشور تبدیل شد. پس از اینكه فیلم تحسین شده «ماجرای نیمروز» در بسیاری از بخش‌هایی كه استحقاق آن را داشت، نامزد نشد و البته حیرت قریب به اتفاق منتقدان و سینمایی‌نویسان را موجب شد، موضوع دوتابعیتی‌ها و ترس اعضای هیئت داوران از منافقین مطرح شد.


موضوع مدیران دوتابعیتی و خطری كه این افراد می‌توانند به‌طور طبیعی برای امنیت و منافع ملی كشور ایجاد كنند با روی كار آمدن دولت یازدهم وارد فضای رسانه‌ای كشور شد. اعداد و ارقام متحیركننده و باورنكردنی درباره كمیت این افراد ذكر شده است كه هیچ‌گاه از سوی مسئولان مربوطه تأیید نشد، اما وجود مدیران دوتابعیتی را نمی‌توان انكار كرد. آنچه غیرقابل انكار است این مسئله است كه وجود این افراد در مراكز تصمیم‌گیری كشور نمی‌تواند توجیهی داشته باشد. هیئت انتخاب جشنواره فجر اگرچه مركزی دائمی نیست، اما تصمیم این هیئت در روند سینمایی كشور اثرگذار است. تأثیر انتخاب بهترین‌ها برای دریافت سیمرغ روی گرایش كلی فیلمسازی سال بعد و سال‌های آتی كشور را نمی‌توان انكار كرد.

خطر نادیده گرفتن یك فیلم طبق خبرها ظاهراً پنج نفر از اعضای هیئت داوران هفت نفره بخش سودای سیمرغ جشنواره فیلم فجر دوتابعیتی هستند. این خبر اول بار از سوی بهروز افخمی در برنامه سینمایی هفت مطرح شد. مجری برنامه هفت در این‌باره گفت: «می‌ترسم از این داورانی كه در خارج زندگی می‌كنند. پنج نفر از داوران تابعیت دوگانه دارند! خب با این‌حال چطور می‌تواند به فیلمی علیه منافقین رأی بدهد؟ احتمالاً چون خارج زندگی یا رفت و آمد دارند از ترس مزاحمت‌های سازمان منافقین جرئت نمی‌كنند به این فیلم رأی بدهند. در این صورت خطر نادیده گرفتن فیلم «ماجرای نیمروز» جداً احساس می‌شود! از آنجا كه مجاهدین خلق در خارج از كشور فعال هستند و چند داور از خارج از كشور تابعیت دارند، این مسئله جدی است.»
مسعود فراستی هم در این‌باره اینگونه نظر داد: «یكی از داوران كه در خارج هم زندگی می‌كند از من پرسید كدام فیلم خوب است و من گفتم «ماجرای نیمروز» و «ویلایی‌ها». او به من گفت كه نمی‌توانند به «ماجرای نیمروز» جایزه بدهند.

این اظهارات بازتاب‌های بسیاری در فضای مجازی و رسانه‌های اینترنتی داشت تا اینكه روز گذشته وزیر ارشاد در مواجهه با پرسش یك خبرنگار در حالی وجود مدیر دوتابعیتی در وزارت ارشاد را تكذیب كرد كه دوتابعیتی بودن محمد حیدری دبیر جشنواره فیلم فجر و رئیس موزه سینما بر كسی پوشیده نیست. البته برخی معتقدند حیدری دوتابعیتی نیست و فقط خانواده‌اش در امریكا زندگی می‌كند و تنها اقامت امریكا دارد، ولی حتی اقامت مدیری در سطح حیدری هم تقریباً در نتیجه موضوع توفیر زیادی ندارد. او برای دیدن خانواده هم كه شده به امریكا سفر خواهد كرد و در آنجا اقامت خواهد داشت، پس بدیهی است كه ترجیح بدهد خود را با دردسرهایی كه سازمان منافقین برایش ایجاد خواهند كرد، درگیر نكند.
  
خبر ندارم
وزیر ارشاد روز گذشته مجبور شد به این مسئله واكنش نشان دهد. درباره پدیده دوتابعیتی‌ها و اینكه مسئولان رسمی دوتابعیتی هستند را كامل تكذیب می‌كنم، اما راجع به جامعه بزرگ هنری كشور اطلاع لازم را ندارم، ضمن اینكه قانون متوجه آنها نیست، اما در سطوح مسئولان افراد دوتابعیتی در وزارت ارشاد را تكذیب می‌كنم و چنین پدیده‌ای ما نداریم.
تا این لحظه كه هیچ یك از اعضای هیئت داوران جشنواره فجر دوتابعیتی بودن خود را تكذیب نكرده‌اند. اما دوتابعیتی بودن این افراد تا همین حالا هم تأثیر مستقیم خود را بر جشنواره فجر گذاشته است. جداً از فیلم «ماجرای نیمروز» كه به جنایات سازمان منافقین می‌پردازد و در بسیاری از بخش‌ها از جمله فیلمنامه، فیلمبرداری، صدابرداری، صداگذاری و تدوین حتی نامزد نشده است. هیئت داوران جشنواره فجر فیلم ضعیف یك تهیه‌كننده دوتابعیتی را در 12 بخش نامزد كرده‌اند. فیلمی تلخ و ناامیدانه كه حتی نمی‌توان یك نقد مثبت درباره آن پیدا كرد. جالب است كه حجت‌الله ایوبی، رئیس سازمان سینمایی در مراسم افتتاح جشنواره فجر یك عالم درباره اینكه جشنواره امسال جشنواره امید است، سخن رانده و ژست گرفته بود.
  
تشكیل كمیته رسیدگی
خبر بعدی این بود كه وزیر ارشاد از تشكیل كمیته‌ای برای رسیدگی به اعتراض‌های صورت گرفته درباره داوری‌های جشنواره فیلم فجر خبر داده است. سخن این است كه این كمیته دقیقاً چه چیزی را می‌خواهد رسیدگی كند؟ اینكه افراد دوتابعیتی شجاعت جایزه دادن اصولی به یك فیلم را ندارند و قرار است از دل این كمیته چه خروجی قابل توجهی بیرون بیاید، سؤالی جدی است. ای كاش وزیر محترم ارشاد در زمانی‌كه انتقادها به شیوه انتخاب فیلم‌ها و خروج فیلم راهبردی و ضداستكباری امپراتور جهنم بالا گرفت، اقدام به تشكیل كمیته حقیقت‌یاب كرده بود.
  
اعتراض وارد نیست!
سیدرضا صالحی‌امیری، اما روز گذشته درباره اعتراض‌های صورت گرفته در مورد داوری جشنواره فیلم فجر اینگونه اظهارنظر كرد: «اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی وارد حاشیه نخواهد شد. به‌طور طبیعی در مسابقه‌ای كه ۱۷۰ فیلم شركت می‌كنند، داوران حق نهایی انتخاب كاندیداها را دارند. سؤال من این است، اگر این دوستان هیئت انتخاب فیلم‌ها را صاحب صلاحیت نمی‌دانستند، چرا اصلاً در جشنواره شركت كردند و تقاضای مشاركت داشتند؟! این موضوع نشان می‌دهد حضور فیلمسازان، كارگردان‌ها و تهیه‌كنندگان به معنای پذیرش صلاحیت داوری جشنواره است. این حق هیئت انتخاب و داوری است كه استقلال داشته باشند و البته حق دیگران هم هست كه در صورت لزوم اعتراض كنند. وظیفه رسمی وزارت ارشاد هم این است كه در این میان، پاسخگو باشد اما به نظر من، تا الان هیچ‌كدام از اعتراض‌های صورت گرفته، وارد نبوده است.»

به نظر می‌رسد كه صالحی‌امیری نیز لازم است هرچه زودتر مانند سلفش سخنگو انتخاب كند، چون ناآگاهی او از آنچه در زیرمجموعه وزارت ارشاد رخ می‌دهد، منجر به اظهارنظرهای غیركارشناسانه و هیجانی می‌شود و به احتمال زیاد كار دست او خواهد داد. اینكه وزیر بگوید: «اگر صلاحیت هیئت داوران را قبول نداشتید، اصلاً چرا شركت كردید»، سخن گزافی است چون سینماگران قاعدتاً از پیش خبر نداشته‌اند كه دقیقاً چه كسانی دوتابعیتی هستند و الفبای سینما را هم نمی‌دانند و بدیهیات را لحاظ نخواهند كرد. در واقع وزیر با این مواضع می‌خواهد بگوید كه چرا اصلاً به جشنواره فجر انقلاب اعتماد كردید. باید گفت، آقای وزیر لطفاً بیش از این جشنواره فجر و خودتان را بی‌اعتبار نكنید.

نظرات
آخرین اخبار
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved