عضویت در کانال تلگرام
 امروز جمعه 05 خرداد 1396

سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!

زمانی كل ابهت تلویزیون با آن همه خش و تصویر سیاه‌سفیدش خلاصه می‌شد در سه تا شبكه و چندتا برنامه كه گل سرسبدش نهایتاً نیز همین سریال‌ها بود. اوضاع البته فرق چندانی نكرده؛ دم سریال‌ها گرم واقعاً.

زمان ارسال خبر 1395/12/15 ، ساعت 10:53
کد خبر : 3553

به گزارش مجمل ، زمانی كل ابهت تلویزیون با آن همه خش و تصویر سیاه‌سفیدش خلاصه می‌شد در سه تا شبكه و چندتا برنامه كه گل سرسبدش نهایتاً نیز همین سریال‌ها بود. اوضاع البته فرق چندانی نكرده؛ دم سریال‌ها گرم واقعاً. خب اگر نباشند بی‌تعارف مخاطب بی‌خیال این همه شبكه جورواجور می‌شود و كلاه تلویزیون هم پس معركه است.


گرچه اگر برنامه نریزیم و زیادی هندوانه زیر بغل مدیران شبكه‌ها بگذاریم، یادشان می‌رود كه ایام سال را توی رمضان و نوروز و چه می‌دانم این یكی، دو تا زمان، خلاصه نكنند. انگار حواس‌شان نیست كه همین الان چه را به خورد ملت بیچاره می‌دهند!
نقد كردن، حتی اگر به شوخی و كنایه باشد اما تند است. حرف بی‌حساب هم سرش نمی‌شود و فرقی ندارد علیرضا افخمی پشت دوربین باشد یا كسی كه اصلاً معلوم نیست چطوری فیلمساز شده و با پول سیمای استانی، برای این جماعت چندمیلیونی سریال می‌سازد، آن هم چه سریالی؛ بیا و ببین.

مروری بر مجموعه‌های شبانه فعلی بیندازیم و ربطش بدهیم به رؤسا. از شبكه3 شروع كنم و سریال «روزهای بی‌قراری» كه شخصاً در توصیفش عاجزم كه این دیگر چیست؟ حیف «لیسانسه‌ها» كه یك قسمتش می‌ارزید به این مجموعه‌های تازه به دوران رسیده كه از بی‌كیفیتی انگار هدفی جز آنتن‌پر كردن ندارد. آخرش هم كه همه ‌چیز روی سر این بیننده خراب می‌شود.

قصه نوشتن كه بلد نباشیم با دكوپاژ بدتركیب فیلمساز‌ش شله‌قلمكاری می‌شود عینهو «روزهای بی‌قراری» كه از داستان گفتن نیز عاجز است؛ بهتر است بگویم اصلاً فیلمنامه ندارد. چقدر بد دیالوگ می‌نویسند واقعاً و بدتر نیز فیلمش می‌كنند. این به كنار! این دیگر چه نوع بازی كردن است؟ اینها بازیگرند، من كه بعید می‌دانم.  بروید و سكانس‌هایی را كه در اطراف مقبره بوعلی سینا گرفته‌اند، دوباره ببینید. شبیه این نوع سریال‌ ساختن را بعید می‌دانم كه حتی سریال‌های تركی نیز بسازند كه ما روی آنتن می‌بریم. آن وقت چه توقعی داریم كه بیننده بنشیند و سرگرم شود.
تنها یقه شبكه3 را نگیریم؛ بقیه نیز دست كمی ندارند. سفارشی‌ ساختن‌مان نیز دست كمی ندارد. رسماً تولید می‌كنند تا مخاطب‌پرانی كنند. مصداقش «پرستاران» است كه افخمی و رفقا، برای وزارت بهداشت ساخته‌اند.

رسماً نقش چاپلوسی دارند و تملق جامعه پزشكی و پرستاری. دریغ از اینكه سكانسی واقعی توی این به اصطلاح سریال ببینیم.
نمی‌دانم چرا این مجموعه‌ها، مخاطب را زیادی ساده و خُل فرض می‌كنند؛ مردمی كه از سرناچاری پای‌شان به بیمارستان و غیره باز می‌شود و مدام دارند صفحات حوادث روزنامه‌ها را از اتفاقات و دسته‌گل‌های جامعه پزشكی می‌خوانند. خودتان باشید كدام را باور می‌كنید؟ دستمزدها و بگیر و ببندهای برخی دوستان یا دلسوزی‌های اینان برای مردم در همین سریال را!
لااقل كمی واقعی بسازید نه جوری كه بیننده را عصبانی كنید تا دیگر تلویزیون نبیند. متأسفانه انگار نه بلدند قصه بنویسند و نه اینكه رگ خواب مخاطب را می‌توانند پیدا كنند. لااقل با این نوع آثار كمتر مخاطب را مسخره كنید.

قرار نیست نقد سریال‌های شبانه فعلی تلویزیون را بنویسیم. وگرنه می‌شود نیمچه تعریفی از «آرام می‌گیریم» كرد كه هرچه ندارد، ولی داستانكی تعریف می‌كند و درحد خودش جذابیتی نیز دارد. جای نقد كردنش فعلاً نیست ولی مثل تولیدات قبلی شبكه2 سیما حفظ مخاطب می‌كند و روی مخ او راه نمی‌رود.

پس دیدید كه همه ‌چیز دست مدیر است و بالایی‌ها؛ نمونه نسبتاً موفقش نیز همین جعفری‌جلوه است كه سر و سامانی به تولیدات شبانه‌اش داده. عمداً روی درام و ملودرام زوم می‌كند تا این بخش از كنداكتورش را از دست ندهد. حرفم چیز دیگری ا‌ست و می‌دانم كه گوش شنوا هم نیست.  صرفاً متمركز شدن روی چند روز از سال مثل نوروز و اینها، كار تلویزیون را خراب می‌كند. همین می‌شود كه كسی حوصله دیدن مجموعه‌های شبانه سیما را ندارد. غر هم نمی‌زنیم كه مثلاً می‌رود و ماهواره می‌بیند نه اتفاقاً. شاید بسوزد و بسازد!

انصافاً بنشینید و كمی دو‌دوتا چهارتا كنید. چرا سریال‌ها دارد بی‌مشتری می‌شود و هرز می‌رود. وقتی برای خوشایند برخی خواص هر قصه‌ بدتركیب یا دم‌دستی را روی آنتن ببری بدون اینكه ذره‌ای كیفیت داشته باشد، آخرش می‌شود خسته كردن مخاطب و فراری دادنش.

نظرات
آخرین اخبار
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved