عضویت در کانال تلگرام
 امروز جمعه 05 خرداد 1396

شما در هتلی كه ربات‌ها كار كنند اتاق می‌گیرید

«ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر

وقتی وارد هتل می‌شوید، رباتی به صدای خاص و موسیقی كش دارش به شما خوشامد بگوید، اتاق‌تان را آماده كند و ... آیا شما دوست دارید در هتلی كه ربات‌ها هستند، اقامت كنید.

زمان ارسال خبر 1395/12/13 ، ساعت 10:51
کد خبر : 3549

به گزارش مجمل ، با پیشرفت تكنولوژی و كاربردهای آن در جهان صنعتی و دنیای نوین، هر روز شاهد ابداعی جدید و تازه برای افزایش آسایش ظاهری زندگی هستیم. اخیراً واژه جدیدی به صنعت هتلداری اضافه شده است " هتل رباتی " كه در كنار رنجیره هتل‌های رنگارنگ با ستاره‌های متنوع، ربات‌ها نیز به این صنعت وارد شدند.

هم اكنون در كشورهای متعددی، هتل‌های نظیر هتل Aloft Cupertino - كالیفرنیا، هتل  Yotel - نیویورك، هتل 1000 - سیاتل، هتل  CityHub-  آمستردادم، هتل W Singapore - سنگاپور، هتل  Weird- ژاپن و هتل Blow Up Hall 5050 - لهستان از ربات‌ها استفاده می‌كنند و در این مطلب در جستجویی این مسئله هستیم كه چه زمانی و به چه صورت هتل‌های ایرانی می‌توانند از ربات استفاده كنند و آیا اصلاً استفاده از ربات‌ها در هتل‌ها ضرورت دارد؟!

در این رابطه مهرداد تاوتلی - مدیرعامل گروه هتل‌های ایرانگردی و جهانگردی درباره فعالیت ربات‌ها در هتل‌ها به تسنیم می‌گوید: " هتل رباتی " تكنولوژی جدیدی است كه مدت زمان زیادی نیست در هتل‌ها كاربرد یافتند و برخی هتل‌ها از آن استفاده می‌كنند.

اولین هتل‌هایی كه وارد این عرصه شدند هتل‌های كشور ژاپن و سنگاپور بودند و اكنون شاهد این هستیم كه ربات‌ها پس از گذراندن مراحل مختلف تست، فعالیت خود را در هتل‌های آمریكایی نیز آغاز كردند.

بعضی از هتل‌های زنجیره‌های مانند هتل هیلتون، استاوود و ماریوت هم اكنون از رباتی به نام" ری لی " استفاده می‌كنند كه خدمات مهمان را در اتاق تحویل می‌دهد و كار روم سرویس را انجام می‌دهد.

افزایش بهره، افزایش تولید، بهبود كیفیت كار، افزایش دقت، جلوگیری از اتلاف نیروی انسانی، افزایش سرعت، كاهش هزینه، كاهش ضایعات، چند منظوره بودن، هوشمند بودن و عدم خستگی؛ از مزایای استفاده تكنولوژی ربات‌ها در هتل‌ها است.

اما با توجه به تمامی موارد یاد شده در خصوص مزایای استفاده از ربات‌ها، آیا استفاده از ربات در صنعت هتلداری كه تعامل انسانی است كار صحیحی می‌تواند باشد؟ سئوال‌های بی‌شماری وجود دارد كه آیا در بروز حوادث و بحران‌ها یك ربات می‌تواند همانند یك انسان تصمیم صحیح را اتخاذ كند و مدیریت بحران كند و آیا در هتل‌های رباتی امنیت وجود دارد؟ و یا خود ربات‌ها می‌توانند عاملی برای آسیب رساندن به انسانها باشند.

صنعت هتلداری یك صنعت چتری است كه ارتباطات انسانی آن را شكل می‌دهد؛ مهمان زمان خود را در هتل سپری می‌كند و وقتی در اوقات فراغت خود به سر می‌برد، می‌خواهد نهایت سرویس و خدمات را دریافت كند و تجربه جدیدی را حس كند و با دیگران در تعامل باشد، دوستان جدیدی بیابد و ... همانطور كه بحث جدیدی در هتل‌های دنیا به نام GEM یا به عبارتی GUEST EXPERIENCE MANAGMENT (مدیریت تجربه مهمان) را شاهد هستیم كه باید تجربه زیبایی را برای مهمان بیافرینیم.

حال با این زمینه فكری جدید چقدر یك ربات می‌تواند در این امر موفق باشد. شاید برای یكبار استفاده مهمان در این هتل احساس خوبی داشته باشد و ذائقه او تجربه جدیدی را لمس كند اما اینكه رضایت كاملی از خدمات و سرویسی كه به او در این هتل‌ها ارائه شده است داشته باشد شاید هنوز جای كمی تامل دارد.

ربات‌ها هویت و شخصیت خود را دارند و میهمانان نمی‌توانند با ربات به راحتی تعامل انسانی داشته باشند و یا اینكه با بعضی كلمات انتزاعی پیام خود را به او بفهمانند. شاید استفاده روز افزون از ربات در صنایع متفاوت بسیار مقرون به صرفه و در نتیجه كار بدون نقص باشد و تا حد زیادی از مشكلات و معضلات انسانها را بكاهد، اما در صنعت هتلداری كه نیازمند تعامل انسانی است و احساسات انسانی در آن دخیل است، نمی‌تواند خیلی موفق باشد غیر از مواردی كه خدمات ارائه شده توسط ربات رو در روی مهمان نباشد و در پشت صحنه باشد.

اگر قرار باشد یك ربات به عنوان یك پذیرشگر و یا بعنوان یك فردی كه روم سرویس را ارائه می‌دهد انجام وظیفه كند، نمی تواند خیلی جذابیت داشته باشد. در طول تاریخ صنعت هتلداری؛ شاهد این هستیم كه بعضی از شغل‌ها در هتل جای خود را به شغل دیگری داده و یا اینكه اصلاً این شغل دیگر در هتل وجود ندارد. چارت سازمانی هتل در حال تغییر است و كسانی كه نقش ایفاء می‌كنند تغییر می‌یابند. در این بین با روی كار آمدن استفاده از ربات به جای انسان می‌تواند معضل جدیدی را بیافریند و اشتغال زایی در این صنعت بزرگ كمرنگ می‌شود، به هر حال یكی از مزیت‌های اصلی صنعت گردشگری و هتلداری بحث اشتغال زایی است، كه اگر قرار باشد ربات‌ها به جای انسانها ایفای نقش داشته باشند بیكاری معضل جدیدی برای صنعت هتلداری بوجود می‌آورد.

وضعیت رباتیك در ایران فاجعه‌بار است، به گونه‌ای كه می‌توان گفت، رباتیك در ایران هنوز شناخته شده نیست. این وضعیت در حالی است كه ایران، یكی از بزرگترین وارد كنندگان ربات‌های صنعتی است. هر ساله ارز بسیاری برای خرید ربات، از كشور بیرون می‌رود. در بیشتر كارخانه‌های ما از ربات‌ها استفاده می‌شود؛ كارخانه‌هایی مانند فولاد، خودروسازی، مواد غذایی و... را می‌توان تقریباً تمام رباتیك دانست، اما متأسفانه، همه ربات‌های آن وارداتی و حتی نصب و كنترل و تعمیر آن در ایران انجام نمی‌شود.

اكنون با توجه به استفاده از ربات در صنعت هتلداری در كشور ایران؛ تا زمانیكه استفاده از ربات در صنعت هتلداری بعنوان یك مزیت برتر نباشد وارد این عرصه نخواهد شد.

البته ربات‌ها روز به روز جایگاه بیشتری پیدا می‌كنند و در كنار همه سئوالاتی كه در ذهن ایجاد می‌كنند، این سئوال نهایی شاید شكل بگیرد كه آیا افراد حاضرند در هتلی اقامت كنند كه ربات‌ها آن را اداره می‌كنند؟ جواب این سئوال شاید در آینده ای نزدیك پاسخ داده شود كه آیا هتل رباتی ماندگار است یا مانند یك میوه نوبرانه زودگذر است كه فقط اندك زمانی ذائقه‌ها را درگیر می‌كند.


منبع: تسنيم

نظرات
آخرین اخبار
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved