عضویت در کانال تلگرام
 امروز جمعه 05 خرداد 1396

اسكار سیاسی ترامپ

«فروشنده» اصغر فرهادی در جو ضدترامپی امریكا برنده اسكار شد / اصغر فرهادی در سیاسی‌ترین شب تاریخ اسكار دومین اسكار خود را هم گرفت.

زمان ارسال خبر 1395/12/10 ، ساعت 10:21
کد خبر : 3543

به گزارش مجمل ، اصغر فرهادی در سیاسی‌ترین شب تاریخ اسكار دومین اسكار خود را هم گرفت. تقریباً همه سینماگران و منتقدان داخلی و خارجی روی این گزاره اتفاق نظر دارند كه فرهادی بیش از هر چیزی باید اسكار دومش را مدیون دونالد ترامپ و فضاسازی رسانه‌ای حزب دموكرات امریكا باشد.


رسانه‌هایی كه در انتخابات چند ماه پیش امریكا غافلگیر شدند، این‌بار در خلق فضایی كه اعطای اسكار به فرهادی امری بایسته و شایسته قلمداد شود، طوری پیش رفتند كه «تونی اردمن» حتی كارگردان فیلم رقیب فروشنده نیز با اینكه پیشتازی فیلمش پیش از فضاسازی سنگین رسانه‌ای دموكرات‌ها در نظرسنجی‌ها كاملاً مشهود بود، چاره‌ای جز همراه شدن با جو غالب نبیند و در آخرین اظهارنظرش پس از اعلام برندگان، اساساً اعطای اسكار به رقیبش را فارغ از اینكه كدام فیلم قابلیت‌های هنری بیشتری دارد، حق فرهادی تلقی كند. جالب است كه هالیوود ریپورتر به عنوان رسانه رسمی هالیوود بارها طی هفته اخیر و حتی پس از اعلام برنده‌های اسكار به صراحت بر این گزاره كه سیاست باعث برنده شدن فروشنده در اسكار می‌شود، دست گذاشت و هرگز نخواست كه این مسئله را پنهان كند. عبارت «تونی اردمن قربانی سیاست‌های ترامپ» را هالیوود ریپورتر منتشر كرد و حتی نوشت: «فروشنده از بهترین‌های فرهادی نیست». اما مدیر كمپانی سونی پخش‌كننده «تونی اردمن» در واكنش خشم‌آمیزی گفت: «اخبار ساختگی باعث موفقیت فرهادی و فروشنده در اسكار شد.»

در واقع این اولین باری بود كه در اسكار غلبه سیاست بر هنر به شكلی افتخارآمیز مطرح می‌شد. اینكه اسكار بهترین فیلم خارجی زبان به خاطر دهن‌كجی به ترامپ و به سرانجام رساندن قطار رسانه‌ای ضد یك جریان سیاسی در امریكا باید به فیلم فروشنده تعلق می‌گرفت، مسئله‌ای نبود كه كسی بخواهد آن را پنهان كند. اسكار در سال‌های اخیر بیش از پیش غلبه سیاست بر هنر را عیان كرده است. چند سال پیش جایزه بهترین فیلم را در رویكردی غیرمعمول و بی‌سابقه از سوی میشل اوباما و از كاخ سفید به فیلم ضدایرانی آرگو دادند و به نحوی كاملاً رو و عیان ارتباط سیاست با اسكار را برملا كردند و این،‌ بار دومی بود كه رابطه سیاست با اسكار البته به شكلی كاملاً پررنگ‌تر خود را نشان می‌داد.
   
اسكار از آسمان نمی‌آید
طهماسب صلح‌جو، منتقد و نویسنده سینما در گفت‌و‌گو با «جوان» به این نكته اشاره می‌كند كه «جایزه اسكار برای سینمای ایران نمی‌تواند دستاورد زیادی تلقی شود چون این جوایز بیش از اینكه جنبه ملی داشته باشند، جنبه فردی دارند، البته نام ایران همراه با فیلمساز برده می‌شود، اما مسئله اینجاست كه اتفاق خاصی برای جریان سینمای ایران با اعطای جایزه اسكار نمی‌افتد، چراكه اگر قرار است تغییری مثبت در سینمای ایران اتفاق بیفتد باید در افكار و رویكرد مدیریت سینمایی كشور تغییر ایجاد شود و ما شاهد اتفاقاتی باشیم كه راهبردها و اهداف را سامان ببخشد.»
این كارشناس سینمایی در ادامه با اشاره به اینكه «اسكار از آسمان نازل نمی‌شود» به این اشاره كرد كه اسكار روی سرنوشت سینمای ایران تأثیری نخواهد داشت. البته احتمالاً روی روند فیلمسازی و موج تقلید از سینمای فرهادی تأثیرگذار خواهد بود.
  
سیاست‌های ضدترامپ در جایزه گرفتن فرهادی بی‌تأثیر نبود
محمود گبرلو، كارشناس سینما و مجری برنامه سابق برنامه هفت نیز در این‌باره به «جوان» گفت: «سینمای فرهادی را شاید نتوان به لحاظ مضمون و محتوا سینمای آرمانی دانست، اما جایزه اسكار اگر بتواند در جریان سینمای ایران تأثیرگذار باشد و به لحاظ فنی و تكنیكی نگاه فیلمسازان ایرانی را ارتقا بخشد، می‌تواند مثبت تلقی شود.»
این فعال سینمایی به نقش فضای ضدترامپ اسكار نیز اشاره كرد و این فضا را در اعطای اسكار به فیلم فروشنده بی‌تأثیر ندانست و به این نكته اشاره كرد كه «وقتی فروشنده برخلاف فیلم جدایی، در گلدن‌گلاب جایزه‌ای نگرفت، تقریباً كسی منتظر اسكار این فیلم نبود، اما به شكلی بی‌سابقه با امضای قانون ضدمهاجرت ترامپ ورق برگشت و فروشنده بر سر زبان‌ها افتاد و این مسئله برای فیلم بی‌تأثیر نبود.»
  
فرهادی در تاریخ می‌ماند
علیرضا رئیسیان، اما در گفت‌و‌گو با «جوان» نظر دیگری دارد و معتقد است آنچه در تاریخ می‌ماند، اعطای اسكار به فیلم فروشنده است و حواشی كه به این فیلم یاری رسانده خیلی ماندگار نخواهد بود. این سینماگر اسكار را افتخاری برای سینمای ایران و ملت ایران می‌داند، ولی به این هم اشاره می‌كند كه تبعات آن بیش از اینكه برای سینمای ایران به چشم بیاید جنبه فردی خواهد داشت: «جایزه اسكار به كارگردان تعلق می‌گیرد و تهیه‌كننده و عوامل دیگر سهمی در آن ندارند و این فردیت انكارناپذیر است.»
  
سیاستمداران پیشتاز بودند
نكته دیگری كه در اسكار امسال رخ داد و بیش از همه از ارتباط سیاست با سینما حكایت داشت، اظهارنظرها و پیام‌های تبریكی بود كه از سوی اشخاص و نهادهای سیاسی درباره اسكار ارسال می‌شد. در ایران معاون رئیس‌جمهور و وزارت خارجه در ساعات اولیه به فرهادی تبریك گفتند و آن‌سو نیز وزارت خارجه امریكا پیام تبریكی از طریق توئیتر به فرهادی ارسال كرد.
  
دختر امیر قطر به خودش تبریك گفت
اما روز گذشته و مدتی پس از اعلام تعلق اسكار به فیلم فروشنده، دختر امیر قطر هم در اینستاگرام به خودش و همه اعراب تبریك گفت. موضوع از این قرار است كه یك شركت سینمایی قطری كه دختر این امیرنشین رئیس آن است، بخشی از سرمایه فیلم فروشنده را تقبل كرده تا الان خود و همه اعراب را در اسكار فرهادی شریك بداند. معلوم است كه سرمایه‌گذار قطری «فروشنده» نگاهی كاملاً تبلیغاتی به این محصول برای اعراب دارد. خواهر پادشاه قطر نوشت: «افتخار می‌كنم كه به عنوان اولین بنیاد سینمایی عربی، در سه سال متوالی چهار بار نامزد اسكار شدیم و امشب اسكار بهترین فیلم خارجی را گرفتیم!»
اینكه در كشور ما دهها ارگان سینمایی متمول وجود دارد كه كارشان حمایت از سینماگران ایرانی است، اما اثری از نام‌شان در «فروشنده» فرهادی نیست و از آن‌سو لوگوی یك مؤسسه تازه‌تأسیس در قطر، در تیتراژ فیلم می‌آید، می‌تواند مورد نقد جدی سینماگران ایرانی قرار بگیرد كه البته تا به حال قرار نگرفته است.
  
افتضاح در اجرای مراسم
از اتفاقات نادر دیگری كه در مراسم اسكار امسال افتاد، این بود كه نام بهترین فیلم از سوی مجری به اشتباه خوانده شد و منجر به این شد كه برنده بهترین فیلم روی سن عوض شود. در حالی كه عوامل «لالاند» برای دریافت جایزه روی سن آمده و جایزه را گرفته بودند، اعلام شد كه «مهتاب» برنده این جایزه شده و در میان ناباوری عوامل فیلم «مهتاب» به عنوان برندگان بهترین فیلم روی سن آمدند. اتفاقی كه بی‌اختیار ذهن‌ها را به سمت جمله اخیر علی معلم درباره جشنواره فجر خودمان برد كه گفته بود در زمانی كه داور جشنواره بوده روی سن برنده‌ها را تغییر می‌دادند. مجری برنامه، در انتهای مراسم از همه عذرخواهی كرد و گفت: «می‌دانم گند زدم! همه‌اش تقصیر من بوده و خودم را سرزنش می‌كنم. ولی بالاخره این فقط یك مراسم جایزه است. خوبی‌اش این بود كه توانستیم چند تا سخنرانی اضافه نگاه كنیم. ببخشید گند زدم. از فردا می‌روم سر كار خودم و قول می‌دهم دیگر بر نگردم.» گردانندگان اسكار مجبور شدند با صدور بیانیه‌ای از این افتضاح عذرخواهی كنند. به گزارش «جوان»، جایزه اسكار حتماً برای سینمای ایران نمی‌تواند به عنوان یك غایت سینمایی فرض شود، اما برای بالا بردن حس اعتماد به نفس در میان سینماگران ایرانی شاید حائز اهمیت باشد. قله سینمای ایران حتماً اسكار نیست، چراكه سینمای معیار در ایران حتماً اسكار نمی‌گیرد و همین سبب می‌شود كه تكلیف ما با اسكار كاملاً مشخص باشد.


منبع: روزنامه جوان

نظرات
آخرین اخبار
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved