عضویت در کانال تلگرام
 امروز جمعه 05 خرداد 1396

نارضایتی 82 درصدی از تعطیلی پروژه‌های هوا فضا

4 سال زمین‌گیری 7 كاوشگر ایرانی

محسن شاطرزاده: مسئولان دولتی با تمسخر می‌گفتند توانایی ورود به فضا را نداریم / ركود سه ساله صنعت فضایی ایران تا جایی ادامه یافته است كه دانشجویان بزرگ‌ترین دانشگاه فعال در عرصه هوا و فضای كشور به صراحت از بی‌انگیزگی خود برای پرداختن به امور هوا و فضا به دلیل سیاست‌های انفعالی و تقریباً هیچ دولت در این حوزه پرده برداشتند.

زمان ارسال خبر 1395/12/08 ، ساعت 18:06
کد خبر : 3540

به گزارش مجمل ، ركود سه ساله صنعت فضایی ایران تا جایی ادامه یافته است كه دانشجویان بزرگ‌ترین دانشگاه فعال در عرصه هوا و فضای كشور به صراحت از بی‌انگیزگی خود برای پرداختن به امور هوا و فضا به دلیل سیاست‌های انفعالی و تقریباً هیچ دولت در این حوزه پرده برداشتند.

به رغم اینكه طی سال‌های نه چندان دور صنعت فضایی ایران در مركز توجهات اخبار داخلی و خارجی بود، مدت زمانی است كه هیاهوی این صنعت فروكش كرد و با فروكش كردن اخبار فعالیت‌های آن، كم‌لطفی دولت یازدهم به صنعت فضایی نمود بیشتری یافت.
تغییرات ساختاری سازمان فضایی، اختصاص‌ندادن بودجه مناسب، از دست دادن نقاط‌مداری ایران در فضا، ‌تمایل نخبگان فعال در صنعت فضایی داخلی برای مهاجرت به دیگر كشورها، به صفر رسیدن پروژه‌های اعزام انسان به فضا، امید به غربی‌ها برای تكمیل پروژه‌ها یا تأمین ماهواره از جمله موضوعاتی بوده كه مورد انتقاد قرار گرفته است.
 
نارضایتی 82 درصدی از سرعت پیشرفت پروژه‌های فضایی ایران
در حالت كلی می‌توان گفت به‌هم ریختگی تشكیلات فضایی، سردرگمی‌ها و اصطكاك‌های درون سازمانی منجر به توقف برنامه فضایی ایران و از هم گسستگی سیاست‌های فضایی در كشور شده است كه برخی آن را به عنوان یك حركت خواسته و مطلوب دولت یاد می‌كنند و برخی دیگر آن را اولین قربانی مذاكرات برجام می‌دانند.
در حالی كه تأثیر ركود سه ساله فضایی ایران و شدت گرفتن انتقادها در ماه‌های پایانی دولت یازدهم ادامه داشت، چند شب پیش نیز «پیشرفت‌ها و چالش‌های فناوری فضایی» در یكی از برنامه‌های تلویزیونی مورد بررسی قرار گرفت و جالب این است كه طبق نظر‌سنجی انجام شده از مخاطبان این برنامه، ۸۲ درصد آنها سرعت پیشرفت پروژه‌های فضایی ایران را راضی‌كننده نمی‌دانند.
  
درخواست ناموفق تشكیل شورای‌عالی فضایی از رئیس‌جمهور
محسن بهرامی، رئیس سازمان فضایی و معاون وزیر ارتباطات خود در این برنامه اظهار داشت: ما برای تشكیل شورای عالی فضایی به ریاست محترم جمهور درخواست داده‌ایم، اما هنوز این جلسه تشكیل نشده است.
محسن شاطرزاده، قائم مقام سابق امور بین‌الملل سازمان فضایی نیز گفت: بنده مستقیماً از مسئولان دولتی شنیدم كه با تمسخر می‌گفتند ما توانایی ورود به فضا را نداریم و ما اخباری از داخل هیئت دولت داشتیم كه برجام روی پرتاب‌های فضایی ما تأثیر گذاشته است.
فتح‌الله امی، رئیس پژوهشگاه هوافضای وزارت علوم (مجری پروژه ارسال انسان به فضا) در گفت‌وگو‌یی با اشاره به اینكه مشكلات بودجه پروژه‌ها و‌ برخی مسائل سیاسی در كند شدن فعالیت‌ها دخیل هستند، تصریح كرده است: برای تحقق برنامه ارسال انسان به فضا، طبق برنامه قبلی باید در سه سال اخیر هفت پرتاب كاوشگر می‌داشتیم كه متأسفانه هیچ‌كدام انجام نشد. با این وضعیت به شدت نگران تحقق اهداف این پروژه در زمان مقرر هستیم‌. ‌
 
بی‌انگیزگی دانشجویان هوافضا
بخش جالب دیگر این برنامه تلویزیونی اختصاص به پخش گفت‌وگویی با دانشجویان دانشكده امیر‌كبیر به عنوان بزرگ‌ترین دانشگاه فعال كشور در عرصه هوا‌فضا داشت كه ركود سه ساله فضایی در بی‌انگیزگی و به خصوص خروج آنان از كشور را پررنگ‌تر كرد.
دانشجویان دانشكده مهندسی فضایی در حالی می‌گویند كه كم‌كم باید فكر كنیم تا آخرین پرتاب فضایی ایران را به خاطر آوریم كه از سایر ماهواره‌های بومی ساخته شده در این دانشكده هم اطلاع‌ دقیقی ندارند و با ابراز تعجب از نام ماهواره «آت ست» كه طبق وعده و وعید‌ها باید سال گذشته به فضا پرتاب می‌شد، آخرین خبرها درباره آن را به سه سال پیش مربوط می‌دانند.
به‌رغم اظهارات مسئولان درباره پرتاب دقیق آن كه هر سال بیان شده است و همچنان هم خبری نیست، دانشجویان این دانشگاه می‌گویند: «فعلاً در معرض پرتاب قرار ندارد و حالا حالاها هم آماده نخواهد شد.»

جمعی دیگر از دانشجویان دانشكده امیر كبیر با اشاره به مغفول ماندن توجه به حوزه صنایع در كشور اظهار داشتند: مدت زمانی است كه خبری در اینباره درج نمی‌شود، هرچند كه در دولت قبل بدین موضوع توجه می‌شد، اما وقتی دانشجویان هوا فضایی به این نتیجه می‌رسند كه جایگاهی برای پیشرفت در این زمینه نخواهند داشت، سختی‌های خروج از كشور را تحمل می‌كنند تا در شرایط پیشرفت قرار بگیرند.
یكی دیگر از عقاید جالب دانشجویان این دانشكده بر این اساس بود. از آنجایی كه ورود به پروژه‌های ساخت ماهواره برای دانشجویان داخلی تحصیلات تكمیلی رزومه محسوب می‌شود، بر همین اساس ساخت ماهواره بیش از آنكه هدف پرتاب باشد، تنها رزومه‌سازی است.
در ادامه دانشجویی كه تمایلی به پخش تصویر خود در میان برنامه نداشته است، با پوزخند قابل تأملی، «آت ست» را دقیقاً از همان پروژه‌هایی می‌داند كه پلی برای خروج دانشجویان شد و تأكید می‌كند «در نهایت دو نفر باقی مانده‌اند كه آنها نیز در حال تلاش برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های خارج از كشور هستند.»

آنها ضمن انتقاد از عملكرد فعلی در زمینه صنعت فضایی تصریح می‌كنند: تا چند سال قبل 22 بهمن نمادی برای پرتاب ماهواره به فضا بود و حتی پروژه فرستادن میمون به فضا كه غرور ملی را بالا می‌برد، اكنون به جایی نرسیده است.
دانشجویان بی‌انگیزه مهندسی فضایی كشور، در پایان خواستار این شدند كه به توانایی داخلی اعتماد شود و نگاه‌ها را از وابستگی به خارج به سمت داخل برگردانند؛ چراكه اگر در این زمینه سرمایه‌گذاری صحیحی صورت گیرد، در سایر زمینه‌ها هم پیشرفت میسر می‌شود، همانگونه كه همواره اعتماد به داخل موجبات پیشرفت را فراهم كرده است.


منبع: جوان

نظرات
آخرین اخبار
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved