عضویت در کانال تلگرام
 امروز شنبه 07 اسفند 1395

قدرت‌نمایی سامانه ویدئوی درخواستی با اعلام آمادگی پخش فیلم‌های جشنواره فیلم فجر

VOD‌ دربی را هم پخش كرد

سامانه ویدئوی درخواستی یا «VOD» هر روز بیشتر از قبل در حال دیده شدن است به‌طوری‌كه روز گذشته حتی دربی را نیز یكی از این VOD‌ها برای مخاطبانش پخش كرد.

زمان ارسال خبر 1395/11/25 ، ساعت 14:27
کد خبر : 3315
به گزارش مجمل ، VOD سامانه‌ای است كه مانند شمشیری دولبه در كنار ایجاد فرصت تعامل بیشتر با مخاطبان، مخاطراتی را نیز در پی دارد كه قطعاً با ورود نهاد‌های فرهنگی و ارائه‌كنندگان مطمئن از میزان این مخاطرات كاسته می‌شود.
علی عسكری، رئیس صداوسیما در مراسم اختتامیه سیزدهمین اجلاس فناوری رسانه، از حق انحصاری صداوسیما در انتشار صوت و تصویر دفاع كرد و آن را حقی دانست كه از سوی قانون اساسی به صداوسیما داده شده است. صداوسیما معاونتی را در همین زمینه راه‌اندازی كرده و با چند شركت برای انجام كار‌های IPTV قرارداد بسته است تا به عنوان مجری طرح تلویزیون تعاملی فعالیت كنند. با اینكه هنوز صداوسیما نتوانسته است شبكه تعاملی‌اش را به مرحله بهره‌برداری برساند، VOD رقیب جدی تلویزیون تعاملی از سوی وزارت ارشاد و شركت‌های خصوصی در حال پیگیری است.
روز گذشته یكی از اپراتورهای تلفن همراه، برای مشتركانش بازی دربی را به صورت رایگان از طریق نرم‌افزار VOD‌ پخش كرد. یكی دیگر از اپراتور‌ها نیز با اخذ مجوز توانسته است چندین عنوان فیلم سینمایی را در VOD‌ای كه راه‌اندازی كرده است، برای مشتركانش بارگذاری كند. از سوی دیگر بخش خصوصی نیز درقالب سایت‌های اینترنتی و بر بستر اینترنت، چند VOD را راه‌اندازی كرده است. نمونه فعالیت‌های این VOD‌ها و برنامه‌های اینترنتی در طول برگزاری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر خودنمایی كرد.
  
جشنواره‌ای پر از برنامه‌های اینترنتی
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر، محلی برای خودنمایی تولیدات تصویری سایت‌های اینترنتی بود كه در استودیوهای كوچكی كه در لابی مركز همایش‌های برج میلاد ایجاد شده بودند، روزانه اقدام به تولید و انتشار برنامه می‌كردند؛ برنامه‌هایی كه اخبار و رخدادهای روز جشنواره فیلم فجر را پوشش می‌دادند و غالباً مهمانان این برنامه‌ها هم اهالی سینما بودند.

پیش از آغاز جشنواره نیز چند سایت اینترنتی اقدام به تولید برنامه‌های هفتگی كرده و در فواصل مشخص زمانی منتشر می‌كردند. برنامه‌هایی كه در سه قالب مشخص برنامه‌های گفت‌و‌گو‌محور سینمایی، اجتماعی و سیاسی طبقه‌بندی می‌شوند، اما حضور این برنامه‌ها در جشنواره فیلم فجر، توانمندی بخش غیردولتی را برای گسترش كمی و كیفی برنامه‌های اینترنتی به نمایش گذاشت و در عوض حضور دوربین‌های صداوسیما را تحت‌الشعاع قرار داد. اكنون این سؤال مطرح می‌شود كه قرار است برنامه‌های اینترنتی با دستمایه قرار دادن حضور موفق‌شان در جشنواره فیلم فجر بر دامنه حضورشان در فضای رسانه بیفزایند و آنچه را صداوسیما حق انحصاری خود می‌داند با چالشی جدی روبه‌رو كنند؟!

محمد صراف، رئیس صنف VOD و IPTV می‌گوید: «پس از پایان سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر، صنف VOD و IPTV آمادگی پذیرش آثار كوتاه، مستند و داستانی راه یافته به بخش سودای سیمرغ و چشم‌انداز این دوره از جشنواره را به منظور انتشار در سامانه‌های VOD و IPTV دارد.»
  
برنامه‌های غیرموفق تلویزیونی چاشنی موفقیت VOD
جشنواره فیلم فجر محلی برای اعتراض به برخی از برنامه‌های صداوسیما شد، با وجود اینكه هر روز دوربین‌های تلویزیون چه در بخش‌های خبری و چه ویژه‌برنامه‌های خاص جشنواره به كاخ جشنواره (برج میلاد) و كاخ مردمی جشنواره (پردیس ملت) سر می‌زدند و تولید برنامه داشتند، غالب اهالی سینما از رویكرد صداوسیما نسبت به سینما انتقاد كرده و حتی برنامه تلویزیونی شبكه3 را به باد نقد گرفتند. به نظر می‌رسد هر چقدر بر دامنه انتقاد‌ها از برنامه‌های تلویزیون افزوده می‌شد، شانس دیده شدن برنامه‌های اینترنتی بیشتر شده و این برنامه‌ها با اتكا به ممیزی كمتر و دست بازتر در پرداخت به موضوعات، بر محبوبیت خود می‌افزودند. اكنون مسئله صداوسیما این است كه با وجود برخورداری از حمایت قانون اساسی، آیا توان رقابت با جریان فناوری ارتباطات را خواهد داشت یا خیر؟!
  
آیا دولت دنبال تضعیف صداوسیما است؟
دو وزارتخانه دولت به طور مشترك در حال پیشبرد زمینه‌های راه‌اندازی VOD هستند. وزارت ارشاد و وزارت ارتباطات در دو بخش تأمین محتوا و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای راه‌اندازی VOD همكاری دارند. وزارت ارشاد در زمینه محتوای VOD به آرشیو عظیم فیلم‌های سینمایی، مستند، كوتاه و انیمیشن ایرانی كه در اختیار دارد متكی است، اما از نظر زیرساخت‌ها و اینكه شركت‌های VOD‌ بر چه بستری فعالیت می‌كنند این وزارت ارتباطات است كه تصمیم‌گیرنده است. وزارت ارتباطات در آخرین روزهای دهه فجر از فاز دوم شبكه ملی اطلاعات رونمایی كرد. مراسمی كه در آن از شركت‌های فعال در زمینه VOD نیز دعوت شده بود تا شاهد این پیشرفت تكنولوژیك باشند. دولت عملاً با دعوت از این شركت‌ها حمایت خود را از فعالیت آنها اعلام كرد؛ موضوعی كه نمی‌تواند چندان مورد علاقه صداوسیما باشد. از سوی دیگر اپراتورهای تلفن همراه در تلاش هستند تا از قافله راه‌اندازی VOD عقب نمانند و وزارت ارتباطات نیز در این زمینه با آنها همكاری خوبی داشته است.

VOD به چه قیمتی؟
اینكه VOD یكی از محصولات فناوری ارتباطات است و ایجاد آن به عنوان خدمات ارزش افزوده باعث درآمدزایی خواهد شد، باعث شده است بخش خصوصی و غیردولتی كه امكان حضور در تلویزیون را ندارند، با هزینه پایین و بر بستر اینترنت برنامه‌های تلویزیونی را تولید و منتشر كنند. با این وجود كیفیت نازل برخی از این برنامه‌ها باعث می‌شود راهی كه می‌تواند به تحول ساختاری در سپهر رسانه‌ای داخل كشور منجر شود، در مسیر غلطی بیفتد. كمرنگ شدن خطوط قرمز و ممیزی‌ها منجر به این شده است كه برنامه‌های اینترنتی غالباً با هیجان‌های كاذب همراه باشد. برای نمونه یكی از مجریان سابق تلویزیون برنامه‌ای اینترنتی را بر بستر یكی از سایت‌های مهم VOD منتشر می‌كند كه در آن كاملاً جنبه‌های فمنیستی به چشم می‌آید.
  
ویدئوی درخواستی از منبع مطمئن
در فضایی كه هنوز قوانین مشخصی برای تولید محتوا و انتشار بر بستر VOD و IPTV وجود ندارد، قطعاً موفقیت از آن دسته از ارائه‌كنندگان است كه جامعه نسبت به آنها ذهنیت خوبی دارد؛ ارائه‌كنندگانی كه از سویی توانایی تأمین محتوا را داشته باشند و از سوی دیگر مخاطبان به كیفیت محتوای تولید شده اطمینان داشته باشند، اپراتورهایی كه توانایی فنی مناسبی برای ایجاد یك شبكه گسترده را نیز داشته باشد. قطعاً با فراگیر‌تر شدن VOD، می‌توان انتظار ورود نهاد‌های فرهنگی را به این حیطه داشت.
نظرات
آخرین اخبار
. جزئیات تماس تلفنی ابتكار با وزیر بهداشت عراق
. فعالیت‌ كارگروه «مد و لباس» چقدر به كجا رسید؟
. قتل عام خانوادگی به خاطر ارثیه
. فواید مصرف روغن ماهی
. سریال‌هایی كه برای نوروز آماده می‌شوند
. چرا خانواده تلگرامی یك خانواده منزوی است؟
. «قرارگاه انتخابات» تشكیل شد
. استقبال مردم از نمایش آئینی «غبار2»
. آخرین وضعیت امدادرسانی به استان‌های تحت تاثیر برف و كولاك
. تصویربرداری «پایتخت ۵» از یونان آغاز می‌شود
. رئیس كمپ، معتاد عصبانی را كشت
. آخرین وضعیت راه اندازی كمپ ترك اعتیاد دانش آموزی
. جزئیات قیمت بلیت مترو در سال 96
. آخرین وضعیت آب و هوای استان‌های كشور +جدول
. آخرین وضعیت آب و هوای استان‌های كشور +جدول
. كودكانی كه روزی 3 وعده تریاك می خورند
. فروتن: از رویای موسیقی وارد سینما شدم
. آخرین وضعیت جوی و ترافیكی جاده‌های كشور
. اجحاف به اولین فیلم با موضوع مدافعان حرم
. اتمام حجت رئیس كمیته امداد با كاركنان
. چرا جشنواره فیلم فجر در تراز انقلاب اسلامی نیست؟!
. اسامی نمك‌های خوراكی غیرمجاز
. محورهای هراز و كندوان باز شد
. تعطیلی نوبت عصر تمام مدارس 6 منطقه شهرستان‌های تهران
. راز قتل مرد میانسال در سینه وكیل جوان
. ۵ هزار میلیارد تومان پاداش پایان خدمت فرهنگیان از بودجه ۹۶ جا افتاد
. كارت «منزلت» بازنشستگان، «بازنشسته» شد
. رئیس ثبت احوال كهنوج به رگبار بسته شد
. ماجرای گورخرهایی كه وزیر صنعت را عصبانی كرده‌اند
. افزایش 20 میلیاردتومانی بودجه شهرداری
. اسیدپاشی كه با قربانی خود ازدواج كرد
. فعالیت 24 ساعته كانكس‌های تعزیرات در ایام نوروز
. جر و بحث دو عضو اصلاح طلب شورا
. همه آنچه باید درباره آزمون دكتری بدانید
. دستگیری آدم‌ربایان 10 میلیارد تومانی در تهران
. وضعیت صندوق ذخیره فرهنگیان بعد از اختلاس
. جاده چالوس بازگشایی شد
. بوی گاز منتشر شده در آبادان كاملاً بی‌خطر است
. شاكری: به جای استیضاح های نمایشی ،‌اول خود را استیضاح كنیم
. جزئیات تلاش دختران پسرنما برای ورود به استادیوم در دربی
. تصادف مرگبار پراید و پژو در بزرگراه باكری
. خبر خوش آقای وزیر برای حق التدریسی‌ها
. مدارسی كه روز چهارشنبه تعطیل است
. این گوشی را حتما در هواپیما خاموش كنید
. وضعیت اعتبارات و چگونگی توزیع «شیر رایگان» در مدارس
. آغاز رسمی «جشنواره فیلم‌فجر» با جانبازان دفاع‌مقدس
. كشف 22 تن گردو قاچاق در استان تهران +عكس
. آخرین مهلت ثبت‌نام كنكور سراسری اعلام شد
. آخرین وضعیت ترافیكی جاده‌های كشور
. آیت‌الله مكارم شیرازی: مسئولان فضای مجازی را سالم كنند
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved