عضویت در کانال تلگرام
 امروز يكشنبه 07 خرداد 1396

قدرت‌نمایی سامانه ویدئوی درخواستی با اعلام آمادگی پخش فیلم‌های جشنواره فیلم فجر

VOD‌ دربی را هم پخش كرد

سامانه ویدئوی درخواستی یا «VOD» هر روز بیشتر از قبل در حال دیده شدن است به‌طوری‌كه روز گذشته حتی دربی را نیز یكی از این VOD‌ها برای مخاطبانش پخش كرد.

زمان ارسال خبر 1395/11/25 ، ساعت 14:27
کد خبر : 3315
به گزارش مجمل ، VOD سامانه‌ای است كه مانند شمشیری دولبه در كنار ایجاد فرصت تعامل بیشتر با مخاطبان، مخاطراتی را نیز در پی دارد كه قطعاً با ورود نهاد‌های فرهنگی و ارائه‌كنندگان مطمئن از میزان این مخاطرات كاسته می‌شود.
علی عسكری، رئیس صداوسیما در مراسم اختتامیه سیزدهمین اجلاس فناوری رسانه، از حق انحصاری صداوسیما در انتشار صوت و تصویر دفاع كرد و آن را حقی دانست كه از سوی قانون اساسی به صداوسیما داده شده است. صداوسیما معاونتی را در همین زمینه راه‌اندازی كرده و با چند شركت برای انجام كار‌های IPTV قرارداد بسته است تا به عنوان مجری طرح تلویزیون تعاملی فعالیت كنند. با اینكه هنوز صداوسیما نتوانسته است شبكه تعاملی‌اش را به مرحله بهره‌برداری برساند، VOD رقیب جدی تلویزیون تعاملی از سوی وزارت ارشاد و شركت‌های خصوصی در حال پیگیری است.
روز گذشته یكی از اپراتورهای تلفن همراه، برای مشتركانش بازی دربی را به صورت رایگان از طریق نرم‌افزار VOD‌ پخش كرد. یكی دیگر از اپراتور‌ها نیز با اخذ مجوز توانسته است چندین عنوان فیلم سینمایی را در VOD‌ای كه راه‌اندازی كرده است، برای مشتركانش بارگذاری كند. از سوی دیگر بخش خصوصی نیز درقالب سایت‌های اینترنتی و بر بستر اینترنت، چند VOD را راه‌اندازی كرده است. نمونه فعالیت‌های این VOD‌ها و برنامه‌های اینترنتی در طول برگزاری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر خودنمایی كرد.
  
جشنواره‌ای پر از برنامه‌های اینترنتی
سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر، محلی برای خودنمایی تولیدات تصویری سایت‌های اینترنتی بود كه در استودیوهای كوچكی كه در لابی مركز همایش‌های برج میلاد ایجاد شده بودند، روزانه اقدام به تولید و انتشار برنامه می‌كردند؛ برنامه‌هایی كه اخبار و رخدادهای روز جشنواره فیلم فجر را پوشش می‌دادند و غالباً مهمانان این برنامه‌ها هم اهالی سینما بودند.

پیش از آغاز جشنواره نیز چند سایت اینترنتی اقدام به تولید برنامه‌های هفتگی كرده و در فواصل مشخص زمانی منتشر می‌كردند. برنامه‌هایی كه در سه قالب مشخص برنامه‌های گفت‌و‌گو‌محور سینمایی، اجتماعی و سیاسی طبقه‌بندی می‌شوند، اما حضور این برنامه‌ها در جشنواره فیلم فجر، توانمندی بخش غیردولتی را برای گسترش كمی و كیفی برنامه‌های اینترنتی به نمایش گذاشت و در عوض حضور دوربین‌های صداوسیما را تحت‌الشعاع قرار داد. اكنون این سؤال مطرح می‌شود كه قرار است برنامه‌های اینترنتی با دستمایه قرار دادن حضور موفق‌شان در جشنواره فیلم فجر بر دامنه حضورشان در فضای رسانه بیفزایند و آنچه را صداوسیما حق انحصاری خود می‌داند با چالشی جدی روبه‌رو كنند؟!

محمد صراف، رئیس صنف VOD و IPTV می‌گوید: «پس از پایان سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر، صنف VOD و IPTV آمادگی پذیرش آثار كوتاه، مستند و داستانی راه یافته به بخش سودای سیمرغ و چشم‌انداز این دوره از جشنواره را به منظور انتشار در سامانه‌های VOD و IPTV دارد.»
  
برنامه‌های غیرموفق تلویزیونی چاشنی موفقیت VOD
جشنواره فیلم فجر محلی برای اعتراض به برخی از برنامه‌های صداوسیما شد، با وجود اینكه هر روز دوربین‌های تلویزیون چه در بخش‌های خبری و چه ویژه‌برنامه‌های خاص جشنواره به كاخ جشنواره (برج میلاد) و كاخ مردمی جشنواره (پردیس ملت) سر می‌زدند و تولید برنامه داشتند، غالب اهالی سینما از رویكرد صداوسیما نسبت به سینما انتقاد كرده و حتی برنامه تلویزیونی شبكه3 را به باد نقد گرفتند. به نظر می‌رسد هر چقدر بر دامنه انتقاد‌ها از برنامه‌های تلویزیون افزوده می‌شد، شانس دیده شدن برنامه‌های اینترنتی بیشتر شده و این برنامه‌ها با اتكا به ممیزی كمتر و دست بازتر در پرداخت به موضوعات، بر محبوبیت خود می‌افزودند. اكنون مسئله صداوسیما این است كه با وجود برخورداری از حمایت قانون اساسی، آیا توان رقابت با جریان فناوری ارتباطات را خواهد داشت یا خیر؟!
  
آیا دولت دنبال تضعیف صداوسیما است؟
دو وزارتخانه دولت به طور مشترك در حال پیشبرد زمینه‌های راه‌اندازی VOD هستند. وزارت ارشاد و وزارت ارتباطات در دو بخش تأمین محتوا و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای راه‌اندازی VOD همكاری دارند. وزارت ارشاد در زمینه محتوای VOD به آرشیو عظیم فیلم‌های سینمایی، مستند، كوتاه و انیمیشن ایرانی كه در اختیار دارد متكی است، اما از نظر زیرساخت‌ها و اینكه شركت‌های VOD‌ بر چه بستری فعالیت می‌كنند این وزارت ارتباطات است كه تصمیم‌گیرنده است. وزارت ارتباطات در آخرین روزهای دهه فجر از فاز دوم شبكه ملی اطلاعات رونمایی كرد. مراسمی كه در آن از شركت‌های فعال در زمینه VOD نیز دعوت شده بود تا شاهد این پیشرفت تكنولوژیك باشند. دولت عملاً با دعوت از این شركت‌ها حمایت خود را از فعالیت آنها اعلام كرد؛ موضوعی كه نمی‌تواند چندان مورد علاقه صداوسیما باشد. از سوی دیگر اپراتورهای تلفن همراه در تلاش هستند تا از قافله راه‌اندازی VOD عقب نمانند و وزارت ارتباطات نیز در این زمینه با آنها همكاری خوبی داشته است.

VOD به چه قیمتی؟
اینكه VOD یكی از محصولات فناوری ارتباطات است و ایجاد آن به عنوان خدمات ارزش افزوده باعث درآمدزایی خواهد شد، باعث شده است بخش خصوصی و غیردولتی كه امكان حضور در تلویزیون را ندارند، با هزینه پایین و بر بستر اینترنت برنامه‌های تلویزیونی را تولید و منتشر كنند. با این وجود كیفیت نازل برخی از این برنامه‌ها باعث می‌شود راهی كه می‌تواند به تحول ساختاری در سپهر رسانه‌ای داخل كشور منجر شود، در مسیر غلطی بیفتد. كمرنگ شدن خطوط قرمز و ممیزی‌ها منجر به این شده است كه برنامه‌های اینترنتی غالباً با هیجان‌های كاذب همراه باشد. برای نمونه یكی از مجریان سابق تلویزیون برنامه‌ای اینترنتی را بر بستر یكی از سایت‌های مهم VOD منتشر می‌كند كه در آن كاملاً جنبه‌های فمنیستی به چشم می‌آید.
  
ویدئوی درخواستی از منبع مطمئن
در فضایی كه هنوز قوانین مشخصی برای تولید محتوا و انتشار بر بستر VOD و IPTV وجود ندارد، قطعاً موفقیت از آن دسته از ارائه‌كنندگان است كه جامعه نسبت به آنها ذهنیت خوبی دارد؛ ارائه‌كنندگانی كه از سویی توانایی تأمین محتوا را داشته باشند و از سوی دیگر مخاطبان به كیفیت محتوای تولید شده اطمینان داشته باشند، اپراتورهایی كه توانایی فنی مناسبی برای ایجاد یك شبكه گسترده را نیز داشته باشد. قطعاً با فراگیر‌تر شدن VOD، می‌توان انتظار ورود نهاد‌های فرهنگی را به این حیطه داشت.
نظرات
آخرین اخبار
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved