عضویت در کانال تلگرام
 امروز يكشنبه 07 خرداد 1396

دولت در سال آخرش بی‌تدبیری كرد و امید را در سینما هم كشت

اعتبار جشنواره روی سر سینما آوار شد

اعلام نامزدهای جشنواره سی و پنجم فیلم فجر تقریباً همه را شوكه كرد. داوری‌ها چیزی در حد فاجعه و اشتباهات از حد نرمال و معمولی خیلی بیشتر است. اینجا دیگر بحث سلیقه نمی‌تواند مطرح باشد، چون بسیاری از بدیهیات نادیده گرفته شده است.

زمان ارسال خبر 1395/11/20 ، ساعت 09:20
کد خبر : 3302

به گزارش مجمل ، اعلام نامزدهای جشنواره سی و پنجم فیلم فجر تقریباً همه را شوكه كرد. داوری‌ها چیزی در حد فاجعه و اشتباهات از حد نرمال و معمولی خیلی بیشتر است. اینجا دیگر بحث سلیقه نمی‌تواند مطرح باشد، چون بسیاری از بدیهیات نادیده گرفته شده است. انگار كه داوران قصد شوخی داشته‌اند، اما این شوخی بی‌مزه را باید جدی گرفت. متهم اصلی این وضعیت كسی جز دبیر جشنواره نیست. این ناداوری در جریان انتخاب فیلم‌ها به جشنواره هم اتفاق افتاد. تعدادی از فیلم‌های حاضر در جشنواره اساساً معلوم نیست با چه ملاكی حضور دارند. این شرایط نشان می‌دهد كه جشنواره فجر نیاز به احیای اعتبار خودش دارد.


اشتباه تا كجا؟ البته اگر بشود آن را اشتباه نامید. سال گذشته این اجحاف درباره «سیانور» صورت گرفت و فیلم خوب بهروز شعیبی با موضوع تصفیه خونین سازمان منافقین در تایم و روزی مرده در جشنواره به نمایش درآمد و در عوض فیلم ضعیف «امكان مینا» در 11 رشته كاندیدا شد و دست آخر هم هیچ جایزه‌ای به آن تعلق نگرفت. فیلم خوب «بادیگارد» هم در بخش‌های اصلی اصلاً كاندیدا نشد، در حالی‌كه قابلیت‌های كارگردانی حاتمی‌كیا غیرقابل انكار بود. موضوع فیلم، شهدای هسته‌ای بود. اثری كه در كوران مذاكرات و جو سنگین برجام ساخته و نمایش داده شد. حتی مسعود فراستی هم در برنامه هفت به «بادیگارد» رحم نكرد.
   
چیدمان نامزدها معنی‌دار است
امسال اما وضعیت داوری‌ها بغرنج‌تر است. فیلم زیر معمولی «تابستان داغ» كه تقریباً نظر هیچ منتقد و كارشناس و سینمایی‌نویس را در هیچ رشته‌ای جلب نكرده بود، در 12 رشته كاندیدا شده است؛ فیلمی كه حتی برای موسیقی نداشته‌اش هم نامزد شده است، اما فیلمی كه اجماع بی‌سابقه و تقریباً كاملی از سوی منتقدین درباره آن شكل گرفته، فقط 9 رشته نامزدی تعلق گرفته است. «ماجرای نیمروز» حداقل باید در 16 رشته نامزد می‌شد. فیلم مهدویان یك اتفاق بی‌نظیر در سینمای ایران است. پدیده جشنواره كه همه را حیرت‌زده كرده، ولی انگار هیئت داوران جشنواره را خیلی سر شوق نیاورده است. از هر طرف به فیلمنامه «ماجرای نیمروز» كه نگاه كنید جز نبوغ، ظرافت و هنرمندی چیز دیگری نمی‌بینی. اصلاً فیلمنامه خودش را طوری به مخاطب عرضه می‌كند كه نمی‌توانی آن را نادیده بگیری. در موسیقی، صدابرداری، صداگذاری و تدوین هم فیلم بی‌نظیر است. یك فیلم كامل كه اصولاً انتظار می‌رفت در 16 رشته نامزد شود و جوایز را درو كند، اما به نظر می‌رسد بی‌مهری به فیلم ادامه خواهد داشت و احتمالاً هیئت داوران به خود اجازه بدهند تا سلایق فكری خود را در مرحله اهدای سیمرغ‌ها هم اعمال كنند. هرچند فیلم خوب با جوایز جشنواره ماندگار نخواهد شد، اما همه این را می‌دانند كه انتخاب بهترین فیلم در روند فیلمسازی سال بعد و حتی سال‌های بعدتر می‌تواند تأثیرگذار باشد و گرایش فیلمسازان را به سمتی مشخص هدایت كند. كار ویژه اصلی جشنواره‌ها هم همین است؛ سمت و سو دادن به سینمای كشور و جهان. جشنواره فجر حداقل در ایران رویدادی اثرگذار در سینماست. خدا كند كه این تلقی اشتباه باشد، اما اگر قرار باشد پدیده‌ای مانند «ماجرای نیمروز» طوری جایزه بگیرد كه نه سیخ بسوزد نه كباب، این تلقی پیش می‌آید كه سلایق سیاسی بر حقایق هنری غلبه پیدا كرده است.
   
سیمرغ كیلویی چند
پس از اعلام لیست عجیب و غریب نامزدهای جشنواره، چند تن از فیلمسازان از جمله محسن قرایی، سعید سهیلی و حسین مهدویان، به آن واكنش نشان دادند، مهدویان نوشت: خدا رحمت كنه جلال آل‌احمد رو. به خواهرزاده‌اش آقای حسین دانایی كه ظاهراً خیلی دوست داشته مقاله‌ای چیزی توی مجله‌ای چاپ كنه، گفته بود: «حرفت اگه حرف باشه روی دیوار طویله اورازان هم كه بنویسی فرداش تا ته بندرعباس میره و همه می‌شنون و روشون اثر هم میذاره. اگر هم حرف نباشه، سیمین توی مجله فردوسی هم كه چاپ كنه، مردم خیلی كه به سرت منت بذارن توش سبزی پاك می‌كنن.»
   
اعتبار جشنواره بدتر از پلاسكو فروریخت!
سعید سهیلی، كارگردان «گشت2» نیز گفت: دوستی گفته است فیلم من موسیقی ندارد كه كاندیدای موسیقی شود. من هم می‌گویم فیلم من جز دو پلان باران هیچ جلوه ویژه میدانی ندارد كه در این بخش كاندیدا شده است. در سال آخر عمر دولت تدبیر و امید، این جشنواره نه تنها بی‌تدبیری كرد، بلكه امید را در سینما كشت. این مقدار اشتباه هیئت داوران دیگر نمی‌تواند سهوی باشد. اگر هفت داور نابینا و ناشنوا داوری می‌كردند، خروجی آن به مراتب قابل قبول‌تر بود. امسال اعتبار جشنواره آوار شد و فرو ریخت. همچون برج‌های دوقلو، همچون مجسمه بودا، همچون ساختمان پلاسكو.
   
لیست ناقص‌الخلقه
برنامه سینمایی هفت نیز لحظاتی پس از اعلام نامزدها در برنامه‌ای زنده به آن واكنش نشان داد. بهروز افخمی در این برنامه گفت: داوری خیلی ضعیف‌تر از آنچه پیش‌بینی می‌شد، اتفاق افتاده است. امیدوارم بلایی كه سال گذشته بر سر «سیانور» آوردند و به شكل كلی نادیده گرفته شد، امسال بر سر برخی فیلم‌ها مثل «ماجرای نیمروز» نیاورند. مسعود فراستی نیز عنوان كرد: داوری ضعیف یك معنی دارد. یعنی داوری و ضعیف، اما آن چیزی كه دیده شد، عجیب است. شبیه مورد عجیب بنجامین باتن بود. یعنی واقعاً ناقص‌الخلقه! البته دو فیلم قابل اعتنای «ویلایی‌ها» و «ماجرای نیمروز» محصول این جشنواره و این سیاستگذاری و اوضاع نیستند و ضدجریان سینمای ایران هستند. با این تركیب اگر بخواهیم «تابستان داغ» را الگوی سال آینده سینمای ایران قرار دهیم، چه سینمایی خواهیم داشت؟ به شدت محافظه‌كار، خنثی و ترسو.

سعید قطبی‌زاده منتقد این برنامه نیز عنوان كرد: «نظراتی كه اعلام شد تأسف‌بار است. من اصلاً باور نمی‌كنم. گویا هیئت داوران بخشی از فیلم‌ها را ندیده است. من هر چقدر هم برخی فیلم‌ها را نپسندم نمی‌توانم توانایی‌ها و نقاط مثبت برخی فیلم‌ها را در بخشی از رشته‌ها نادیده بگیرم. در 70‌درصد موارد لیست نامزدها مرا شوكه كرد. مسئله مهم در داوری این است كه معیار چیست؟ چرا نباید كارگردانی حمید نعمت‌الله در «رگ خواب» دیده شود؟ برعكس فیلم‌هایی كه مخاطبان به آنها خندیدند و بعضاً سالن را ترك كردند و حتی انتهای فیلم‌ها را ندیدند، نامزد هستند! با جشنواره به شدت ترسویی روبه‌رو هستیم. بسیاری از فیلم‌ها را به اشتباه وارد بخش مسابقه كرده‌اند مثل «گشت 2».
اما در بخش‌های فرعی هم انتخاب‌ها عجیب است. برای مثال داوران امسال گریم فیلم‌هایی مثل «خوب، بد، جلف» و «اسرافیل» را كه اساساً گریم در آنها موضوعیت ندارد، در لیست نامزدهای این رشته قرار داده‌اند، اما «نگار» و «خفه‌گی» را اصلاً به حساب نیاورده‌اند.  در بخش بازیگری هم این بلبشو دیده می‌شود. علی مصفا در «تابستان داغ» اصلاً بازی می‌كند؟ آن وقت احمد مهرانفر در «ماجرای نیمروز» دقیقاً چیكار می‌كند؟ حامد بهداد «در سد معبر» هم همین‌طور، نگار جواهریان در فیلم «نگار»، طناز طباطبایی در فیلم «ویلایی‌ها»، ترلان پروانه در «فراری» و الناز شاكردوست در «خفه‌گی» را هم به این راحتی نمی‌توان ندید. این كج‌سلیقگی‌ها حتماً در اهدای سیمرغ هم خود را نشان خواهد داد. این شكل برگزاری جشنواره فیلم فجر معنایی جز مسخره كردن و سركار گذاشتن ندارد. اصلی‌ترین متهم این وضعیت حتماً دبیر جشنواره است. محمد حیدری درباره داوری دو دوره پیش و فعلی باید پاسخگو باشد.

نظرات
آخرین اخبار
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved