عضویت در کانال تلگرام
 امروز يكشنبه 07 خرداد 1396

مرگ روزانه 8 بیمار در صف پیوند عضو

خلأ فرهنگ‌سازی و ناآگاهی می‌تواند كشته بدهد؛ گواه این ادعایی كه شاید اغراق به نظر برسد، مرگ روزی هفت تا ده بیمار به دلیل پیدا نكردن عضو پیوندی است. گفته می‌شود اگر فقط 20 درصد خانواده بیماران مرگ مغزی شده، راضی به اهدای عضو شوند، همه بیماران منتظر پیوند عضو نجات پیدا می‌كنند.

زمان ارسال خبر 1395/11/19 ، ساعت 09:21
کد خبر : 3298

به گزارش مجمل ، هم اكنون بیش از 25 هزار بیمار در صف پیوند عضو هستند كه به دلیل سبك زندگی ناسالم، افزایش بیماری‌های غیرواگیر و سیر صعودی بیماری‌های كلیوی، انتظار می‌رود در سال‌های آینده تعداد بیماران نیازمند به پیوند عضو، بیشتر شود.

بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت، هر سه ساعت یك بیمار نیازمند پیوند عضو در كشور به‌دلیل نرسیدن عضو پیوندی، از دنیا می‌رود، آن هم در حالی كه حدود 75 درصد اعضای بدن قابل اهدا از افراد مرگ مغزی در كشور ما در زیر خاك مدفون می‌شود.

هر ساله فقط حدود 800 اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی در كشور به سرانجام می‌رسد، در شرایطی كه این میزان از اهدای عضو می‌تواند به چهار برابر افزایش پیدا كند.

سعید الموسوی، بیمار كلیوی است كه حدود 12 سال است با كلیه پیوندی زندگی می‌كند. سعید 54 ساله، از رنج بیمارانی می‌گوید كه در انتظار پیوند كلیه صبح را به شب می‌رسانند.

به گفته سعید، خیلی از بیماران منتظر پیوند عضو به دلیل تاثیر سه بار دیالیز در هفته و مصرف داروهای متعدد، توان كار كردن را از دست می‌دهند، در حالی كه اگر عضو پیوندی به آنها برسد، به زندگی معمول خود بازمی‌گردند.

به قول الموسوی، اگر خانواده بیماران مرگ مغزی از نزدیك با وضعیت سخت زندگی بیماران منتظر پیوند عضو آشنا می‌شدند، آن وقت قطعا راضی نمی‌شدند كه اعضای بیمار مرگ مغزی در خاك، دفن شود.

آمار 4 میلیون ایرانی از ثبت تمایل به اهدای عضو

فرهنگ ایثار و از خودگذشتگی، بخشی جداناپذیر از فرهنگ ایرانی است، اما مشكل اینجاست كه خیلی از مردم آگاهی ندارند چطور می‌توانند به اهدای عضو خود اقدام كنند.

دكتر كتایون نجفی‌زاده، مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایران كه تا چند هفته قبل هم مسئولیت اداره شبكه فراهم‌آوری اعضای پیوندی وزارت بهداشت را به عهده داشت، در گفت‌وگو با جام‌جم، از آمار پایین اهدای عضو در ایران می‌گوید، این كه نسبت به خیلی از كشورهای توسعه یافته، آمار اهدای عضو پایین‌تری داریم. البته به اعتقاد این مقام مسئول، مشكل این است كه مردم به اهدای عضو تمایل دارند، اما خیلی اوقات نمی‌دانند از چه طریقی اهدای عضوشان را ثبت كنند.

او مثال می‌زند كه 46 درصد بزرگسالان آمریكا و یك سوم بزرگسالان انگلیس، تمایلشان را به اهدای عضو در صورت مرگ مغزی ثبت كرده‌اند، اما در كشور ما فقط چهار میلیون ایرانی، آمادگی‌شان را برای اهدای عضو ثبت كرده‌اند.

همچنین نجفی‌زاده توضیح می‌دهد، بر اساس مطالعه دیگری كه روی گروهی از دانشجویان ایرانی انجام شده، 15 درصد آنها به اهدای عضو تمایل داشته‌اند، 15درصد دیگر كارت اهدای عضو گرفته‌اند و 70 درصد دیگر هم اعلام كرده‌اند تمایل به اهدای عضو دارند، اما نمی‌دانند از چه طریقی باید به اهدای عضو اقدام كنند.

مجموع این آمارها نشان می‌دهد تمایل به اهدای عضو نسبت به یك دهه قبل افزایش داشته است، اما هنوز خیلی‌ها نمی‌دانند چطور باید رضایت به اهدای عضو خود را ثبت كنند.

فرهنگ‌سازی برای كسب‌رضایت

آمارها نشان داده اگر خانواده‌ها از رضایت به اهدای عضو عزیزشان خبر داشته باشد، در 87 درصد موارد آنها هم به اهدای عضو رضایت خواهند داد،‌ ولی اگر ندانند حدود 48 درصد با اهدای عضو عزیزشان موافقت خواهند كرد.

امید واهی ندادن به خانواده بیمار مرگ مغزی از سوی كادر درمان و این كه فقط اعضای آموزش‌دیده تیم فراهم‌آوری اعضای پیوندی در دانشگاه‌های علوم پزشكی با خانواده بیمار صحبت كنند، فرآیند علمی است كه به باور نجفی‌زاده، می‌تواند آمار اهدای عضو در ایران را بالاتر ببرد.

حتی دكتر ناصر سیم‌فروش، اورولوژیست در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌كند كه در برخی كشورها مثل اسپانیا، فرهنگ اهدای عضو بیمار مرگ مغزی به حدی متداول و معمول است كه بیمارستان‌ها اعضای قابل اهدای بیمار مرگ مغزی را برمی‌دارند، مگر این كه خانواده با انجام این كار مخالفت كند. یعنی بنا را روی رضایت خانواده‌ها گذاشته‌اند، چون اغلب خانواده‌ها نسبت به این كار انسانی، حس مساعدی دارند.

به گفته او، رسانه‌ها، نهادهای فرهنگ‌ساز و كادر درمان می‌توانند در فرهنگ اهدای عضو، نقشی موثر ایفا كنند تا هیچ فردی به دلیل نرسیدن عضو پیوندی از دنیا نرود.

البته نباید از خاطر برد كه ایران در بخش اهدای عضو طی 10 سال گذشته، رشدی قابل ملاحظه داشته است، طوری كه رتبه 42 ایران در سال 2005 به 31 در سال 2015 رسیده است. آگاه كردن مردم به نحوه رضایت به اهدای عضو و آموزش به خانواده‌ها درخصوص ضرورت نهادینه شدن فرهنگ اهدای عضو در جامعه می‌تواند رتبه ایران را در جهان ترمیم كند.

فقط جوابگوی 10درصد افراد در انتظار پیوند هستیم

ایران در بین كشورهای منطقه، از معدود كشورهایی است كه پیوند اعضا در آن مشكل شرعی ندارد. چندی قبل نیز وزیر بهداشت با تشكر از مراجع دینی و امام راحل (ره) كه از نظر شرعی راه انجام پیوند اعضا را باز كرده‌اند، خاطرنشان كرده بود: در هیچ یك از كشورهای اسلامی این كار انجام نشده و همچنان مشكلات شرعی برای انجام پیوند اعضا وجود دارد.

به گفته حسن قاضی‌زاده هاشمی، امروز در كشور ما حدود 55 درصد اهدای كلیه از طریق افراد دچار مرگ مغزی انجام می‌شود و این آمار نسبت به گذشته مطلوب است، ولی باید به این نكته توجه داشته باشیم كه ما سالانه تنها جوابگوی حدود 10درصد افراد در انتظار پیوند هستیم؛ در صورتی كه اگر در مورد اهدای عضو فرهنگ‌سازی لازم انجام شود، شاید به جای 800 اهداكننده تا 4000 اهداكننده نیز داوطلب داشته باشیم.


منبع: جام جم

نظرات
آخرین اخبار
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved