عضویت در کانال تلگرام
 امروز شنبه 07 اسفند 1395

مرگ روزانه 8 بیمار در صف پیوند عضو

خلأ فرهنگ‌سازی و ناآگاهی می‌تواند كشته بدهد؛ گواه این ادعایی كه شاید اغراق به نظر برسد، مرگ روزی هفت تا ده بیمار به دلیل پیدا نكردن عضو پیوندی است. گفته می‌شود اگر فقط 20 درصد خانواده بیماران مرگ مغزی شده، راضی به اهدای عضو شوند، همه بیماران منتظر پیوند عضو نجات پیدا می‌كنند.

زمان ارسال خبر 1395/11/19 ، ساعت 09:21
کد خبر : 3298

به گزارش مجمل ، هم اكنون بیش از 25 هزار بیمار در صف پیوند عضو هستند كه به دلیل سبك زندگی ناسالم، افزایش بیماری‌های غیرواگیر و سیر صعودی بیماری‌های كلیوی، انتظار می‌رود در سال‌های آینده تعداد بیماران نیازمند به پیوند عضو، بیشتر شود.

بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت، هر سه ساعت یك بیمار نیازمند پیوند عضو در كشور به‌دلیل نرسیدن عضو پیوندی، از دنیا می‌رود، آن هم در حالی كه حدود 75 درصد اعضای بدن قابل اهدا از افراد مرگ مغزی در كشور ما در زیر خاك مدفون می‌شود.

هر ساله فقط حدود 800 اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی در كشور به سرانجام می‌رسد، در شرایطی كه این میزان از اهدای عضو می‌تواند به چهار برابر افزایش پیدا كند.

سعید الموسوی، بیمار كلیوی است كه حدود 12 سال است با كلیه پیوندی زندگی می‌كند. سعید 54 ساله، از رنج بیمارانی می‌گوید كه در انتظار پیوند كلیه صبح را به شب می‌رسانند.

به گفته سعید، خیلی از بیماران منتظر پیوند عضو به دلیل تاثیر سه بار دیالیز در هفته و مصرف داروهای متعدد، توان كار كردن را از دست می‌دهند، در حالی كه اگر عضو پیوندی به آنها برسد، به زندگی معمول خود بازمی‌گردند.

به قول الموسوی، اگر خانواده بیماران مرگ مغزی از نزدیك با وضعیت سخت زندگی بیماران منتظر پیوند عضو آشنا می‌شدند، آن وقت قطعا راضی نمی‌شدند كه اعضای بیمار مرگ مغزی در خاك، دفن شود.

آمار 4 میلیون ایرانی از ثبت تمایل به اهدای عضو

فرهنگ ایثار و از خودگذشتگی، بخشی جداناپذیر از فرهنگ ایرانی است، اما مشكل اینجاست كه خیلی از مردم آگاهی ندارند چطور می‌توانند به اهدای عضو خود اقدام كنند.

دكتر كتایون نجفی‌زاده، مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایران كه تا چند هفته قبل هم مسئولیت اداره شبكه فراهم‌آوری اعضای پیوندی وزارت بهداشت را به عهده داشت، در گفت‌وگو با جام‌جم، از آمار پایین اهدای عضو در ایران می‌گوید، این كه نسبت به خیلی از كشورهای توسعه یافته، آمار اهدای عضو پایین‌تری داریم. البته به اعتقاد این مقام مسئول، مشكل این است كه مردم به اهدای عضو تمایل دارند، اما خیلی اوقات نمی‌دانند از چه طریقی اهدای عضوشان را ثبت كنند.

او مثال می‌زند كه 46 درصد بزرگسالان آمریكا و یك سوم بزرگسالان انگلیس، تمایلشان را به اهدای عضو در صورت مرگ مغزی ثبت كرده‌اند، اما در كشور ما فقط چهار میلیون ایرانی، آمادگی‌شان را برای اهدای عضو ثبت كرده‌اند.

همچنین نجفی‌زاده توضیح می‌دهد، بر اساس مطالعه دیگری كه روی گروهی از دانشجویان ایرانی انجام شده، 15 درصد آنها به اهدای عضو تمایل داشته‌اند، 15درصد دیگر كارت اهدای عضو گرفته‌اند و 70 درصد دیگر هم اعلام كرده‌اند تمایل به اهدای عضو دارند، اما نمی‌دانند از چه طریقی باید به اهدای عضو اقدام كنند.

مجموع این آمارها نشان می‌دهد تمایل به اهدای عضو نسبت به یك دهه قبل افزایش داشته است، اما هنوز خیلی‌ها نمی‌دانند چطور باید رضایت به اهدای عضو خود را ثبت كنند.

فرهنگ‌سازی برای كسب‌رضایت

آمارها نشان داده اگر خانواده‌ها از رضایت به اهدای عضو عزیزشان خبر داشته باشد، در 87 درصد موارد آنها هم به اهدای عضو رضایت خواهند داد،‌ ولی اگر ندانند حدود 48 درصد با اهدای عضو عزیزشان موافقت خواهند كرد.

امید واهی ندادن به خانواده بیمار مرگ مغزی از سوی كادر درمان و این كه فقط اعضای آموزش‌دیده تیم فراهم‌آوری اعضای پیوندی در دانشگاه‌های علوم پزشكی با خانواده بیمار صحبت كنند، فرآیند علمی است كه به باور نجفی‌زاده، می‌تواند آمار اهدای عضو در ایران را بالاتر ببرد.

حتی دكتر ناصر سیم‌فروش، اورولوژیست در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌كند كه در برخی كشورها مثل اسپانیا، فرهنگ اهدای عضو بیمار مرگ مغزی به حدی متداول و معمول است كه بیمارستان‌ها اعضای قابل اهدای بیمار مرگ مغزی را برمی‌دارند، مگر این كه خانواده با انجام این كار مخالفت كند. یعنی بنا را روی رضایت خانواده‌ها گذاشته‌اند، چون اغلب خانواده‌ها نسبت به این كار انسانی، حس مساعدی دارند.

به گفته او، رسانه‌ها، نهادهای فرهنگ‌ساز و كادر درمان می‌توانند در فرهنگ اهدای عضو، نقشی موثر ایفا كنند تا هیچ فردی به دلیل نرسیدن عضو پیوندی از دنیا نرود.

البته نباید از خاطر برد كه ایران در بخش اهدای عضو طی 10 سال گذشته، رشدی قابل ملاحظه داشته است، طوری كه رتبه 42 ایران در سال 2005 به 31 در سال 2015 رسیده است. آگاه كردن مردم به نحوه رضایت به اهدای عضو و آموزش به خانواده‌ها درخصوص ضرورت نهادینه شدن فرهنگ اهدای عضو در جامعه می‌تواند رتبه ایران را در جهان ترمیم كند.

فقط جوابگوی 10درصد افراد در انتظار پیوند هستیم

ایران در بین كشورهای منطقه، از معدود كشورهایی است كه پیوند اعضا در آن مشكل شرعی ندارد. چندی قبل نیز وزیر بهداشت با تشكر از مراجع دینی و امام راحل (ره) كه از نظر شرعی راه انجام پیوند اعضا را باز كرده‌اند، خاطرنشان كرده بود: در هیچ یك از كشورهای اسلامی این كار انجام نشده و همچنان مشكلات شرعی برای انجام پیوند اعضا وجود دارد.

به گفته حسن قاضی‌زاده هاشمی، امروز در كشور ما حدود 55 درصد اهدای كلیه از طریق افراد دچار مرگ مغزی انجام می‌شود و این آمار نسبت به گذشته مطلوب است، ولی باید به این نكته توجه داشته باشیم كه ما سالانه تنها جوابگوی حدود 10درصد افراد در انتظار پیوند هستیم؛ در صورتی كه اگر در مورد اهدای عضو فرهنگ‌سازی لازم انجام شود، شاید به جای 800 اهداكننده تا 4000 اهداكننده نیز داوطلب داشته باشیم.


منبع: جام جم

نظرات
آخرین اخبار
. جزئیات تماس تلفنی ابتكار با وزیر بهداشت عراق
. فعالیت‌ كارگروه «مد و لباس» چقدر به كجا رسید؟
. قتل عام خانوادگی به خاطر ارثیه
. فواید مصرف روغن ماهی
. سریال‌هایی كه برای نوروز آماده می‌شوند
. چرا خانواده تلگرامی یك خانواده منزوی است؟
. «قرارگاه انتخابات» تشكیل شد
. استقبال مردم از نمایش آئینی «غبار2»
. آخرین وضعیت امدادرسانی به استان‌های تحت تاثیر برف و كولاك
. تصویربرداری «پایتخت ۵» از یونان آغاز می‌شود
. رئیس كمپ، معتاد عصبانی را كشت
. آخرین وضعیت راه اندازی كمپ ترك اعتیاد دانش آموزی
. جزئیات قیمت بلیت مترو در سال 96
. آخرین وضعیت آب و هوای استان‌های كشور +جدول
. آخرین وضعیت آب و هوای استان‌های كشور +جدول
. كودكانی كه روزی 3 وعده تریاك می خورند
. فروتن: از رویای موسیقی وارد سینما شدم
. آخرین وضعیت جوی و ترافیكی جاده‌های كشور
. اجحاف به اولین فیلم با موضوع مدافعان حرم
. اتمام حجت رئیس كمیته امداد با كاركنان
. چرا جشنواره فیلم فجر در تراز انقلاب اسلامی نیست؟!
. اسامی نمك‌های خوراكی غیرمجاز
. محورهای هراز و كندوان باز شد
. تعطیلی نوبت عصر تمام مدارس 6 منطقه شهرستان‌های تهران
. راز قتل مرد میانسال در سینه وكیل جوان
. ۵ هزار میلیارد تومان پاداش پایان خدمت فرهنگیان از بودجه ۹۶ جا افتاد
. كارت «منزلت» بازنشستگان، «بازنشسته» شد
. رئیس ثبت احوال كهنوج به رگبار بسته شد
. ماجرای گورخرهایی كه وزیر صنعت را عصبانی كرده‌اند
. افزایش 20 میلیاردتومانی بودجه شهرداری
. اسیدپاشی كه با قربانی خود ازدواج كرد
. فعالیت 24 ساعته كانكس‌های تعزیرات در ایام نوروز
. جر و بحث دو عضو اصلاح طلب شورا
. همه آنچه باید درباره آزمون دكتری بدانید
. دستگیری آدم‌ربایان 10 میلیارد تومانی در تهران
. وضعیت صندوق ذخیره فرهنگیان بعد از اختلاس
. جاده چالوس بازگشایی شد
. بوی گاز منتشر شده در آبادان كاملاً بی‌خطر است
. شاكری: به جای استیضاح های نمایشی ،‌اول خود را استیضاح كنیم
. جزئیات تلاش دختران پسرنما برای ورود به استادیوم در دربی
. تصادف مرگبار پراید و پژو در بزرگراه باكری
. خبر خوش آقای وزیر برای حق التدریسی‌ها
. مدارسی كه روز چهارشنبه تعطیل است
. این گوشی را حتما در هواپیما خاموش كنید
. وضعیت اعتبارات و چگونگی توزیع «شیر رایگان» در مدارس
. آغاز رسمی «جشنواره فیلم‌فجر» با جانبازان دفاع‌مقدس
. كشف 22 تن گردو قاچاق در استان تهران +عكس
. آخرین مهلت ثبت‌نام كنكور سراسری اعلام شد
. آخرین وضعیت ترافیكی جاده‌های كشور
. آیت‌الله مكارم شیرازی: مسئولان فضای مجازی را سالم كنند
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved