عضویت در کانال تلگرام
 امروز يكشنبه 07 خرداد 1396

نگاهی تحلیلی به میزان سهم ما و سهم دشمن در مشكلات

ما و خودتحریمی‌های فرهنگی

چند وقت پیش محققانی از لهستان در دانشگاه آلمان درباره قدمت قرآن كار تحقیقاتی داشتند. آنها می‌خواستند قدیمی‌ترین قر‌آن‌های دنیا را جمع كنند و مورد آزمایش قرار دهند تا دریابند كدام قدیمی‌تر است.

زمان ارسال خبر 1395/11/19 ، ساعت 09:17
کد خبر : 3297

به گزارش مجمل ، چند وقت پیش محققانی از لهستان در دانشگاه آلمان درباره قدمت قرآن كار تحقیقاتی داشتند. آنها می‌خواستند قدیمی‌ترین قر‌آن‌های دنیا را جمع كنند و مورد آزمایش قرار دهند تا دریابند كدام قدیمی‌تر است.

یكی از جاهایی كه به راحتی قرآن‌ها را در دسترسشان قرار می‌داد تا تحقیق داشته باشند تركیه بود و متأسفانه از كشورهایی كه موانع زیادی برسر راه داشتند ایران بود. این درحالی است كه بنا به گفته این محققان یكی از قرآن‌های بسیار قدیمی در ایران است برای همین تصمیم گرفتند برای آزمایش به ایران بیایند و قطعات یك سانت در یك سانت را برای تحقیق بگیرند، اما دركشورمان این فرض كه شما دروغگو هستید و با نگاه ضد اسلامی وارد شده‌اید باعث شد تا این ابعاد كوچك به آنها داده نشود. وقتی تحقیقات این تیم آلمانی تمام شد اعلام كردند این قرآن‌ها با چنین قدمتی در دنیا وجود دارد و حرفی از میراث كهن ایرانیان دراین باره نزدند چرا چون خود ما نخواستیم كسی بداند چه داریم و چه نداریم و با خود تحریمی فرهنگی مانع از انعكاس آن شدیم.
البته منظور این نیست كه دشمن را دست‌كم بگیریم و از دشمنی آن غافل شویم، بلكه باید با نگاه درست و منطقی برخورد داشته باشیم. قطعا افراط و تفریط درست نیست این‌كه همه را مستر همفر بدانیم (كتاب همفر از طرف تاریخدانان رد شده و جزء جعلیات تاریخی محسوب می‌شود) البته همیشه باید محتاط و زیرك بود، چراكه یكسری با نگاه غربزده و خود فروخته تا یك خارجی را می‌بینند آب از دهانشان راه می‌افتد و هرچه دارند در اختیارش قرار می‌دهند.
متأسفانه تعادل در این امور كمتر وجود داشته است. چند وقت پیش در رسانه‌های داخلی خبری منتشر شد مبنی بر این‌كه قدیمی‌ترین انجیل دنیا در تبریز رونمایی شده است. دوستان مسیحیت شناس از حوزه علمیه این بحث را مطرح كردند كه اگر صحت دارد باید روی آن كار كنیم اما بحث اصلی این بود كه این انجیل كجاست كه خبرش منتشر شده، ولی خودش نیست. یكی از دوستان كه در كتابخانه ملی تبریز مسئولیت داشت پیگیر ماجرا شد و با ما تماس گرفت، گفت این كتابخانه كه كتاب را رونمایی كرده است، كتابخانه رسمی حكومتی نیست، بلكه كتابخانه ملی غیررسمی و سنتی مردم است. (در تبریز دو كتابخانه ملی وجود دارد یكی سنتی و غیررسمی و دیگری رسمی و حكومتی) وقتی علت را جویا شدیم گفتند به احتمال قوی شاید كتاب وجود خارجی هم نداشته است و برای دیده شدن، خبرش را مطرح كرده‌اند و از آنجا كه جریان خبرسازی در كشور آزاد است و اهمیت دارد از این طریق می‌خواستند دیده شوند؛ درحالی كه این اتفاق خوبی نیست، زیرا اعتبار علمی ما را در سطح جهانی زیر سؤال می‌برد.
دوست كارشناس ما گفت: «این حرف‌ها را می‌زنند چون به تازگی در یكی از كشورها اعلام شده بود قدیمی‌ترین قرآن آنجاست. فكر كنم انگلیس باشد. اینها برای اینكه بگویند ما هم قدیمی‌ترین انجیل را داریم خبرسازی كردند و از آنجا كه هیچ نهادی در ایران نیست تا این موضوع را بررسی كند یك حرفی زده و منتشر شد و تمام.»
بحث ارتباطات علمی ما با دنیا لازم است؛ البته احتیاط باید كرد چه آن‌كه ضرباتی هم از برخی دانشگاه‌های دنیا خوردیم اما با این حال نمی‌توان خود را محدود و منزوی كرد و این انزوایی است كه برخی مدیران ناتوان فرهنگی و علمی ایجاد كردند. چند وقتی است اخبار زیادی درباره پدیده‌ای به نام «هارپ» منتشر می‌شود.  دستگاه‌هایی كه امریكایی‌ها ساخته و تغییرات آب وهوایی ایجاد كرده و این طور گفته می‌شود كه امریكا باعث تغییرات آب و هوایی ایران است.متأسفانه در كشور ما مراجع علمی آنطور كه باید و شاید در‌این‌باره ورود نمی‌كنند تا جواب شایعات را بدهند. هارپ ممكن است وجود داشته باشد ولی به این توانایی و قدرت نیست.
 ابتدای سال 95 رهبری در مشهد حرف‌های بسیار آموزنده‌ای زدند و متأسفانه خیلی‌ها هنوز كه هنوز است درماه‌های پایانی سال آن را اجرایی نكرده‌اند. ایشان دربخشی از سخنرانی خود فرمودند دشمن را از آنچه هست بزرگ‌تر نشان ندهیم. مثالی كه رایج شده كار، كار انگلیسی‌هاست مقام معظم رهبری فرمودند این باعث می‌شود تا مردم از سایه دشمن هم بترسند و هر وقت كم می‌آوریم بگوییم كار دشمن است؛ درحالی كه خیلی وقت‌ها نقص از خودماست كه برای گریز به دشمن نسبت می‌دهیم. در قضیه هارپ هم مراجع علمی باید جوابیه‌های علمی بدهند. درست است در حوزه خشكسالی هستیم و باران كم شده، ولی خیلی از اینها به دلیل سوءمدیریت‌های خودماست نه دشمن.
دشمن شناسی خوب و منطقی است، اما نه اینكه همه چیز را به گردن دشمن بیندازیم و خود را محدود و تحریم كنیم. چون این رویه باعث نهادینه شدن در جامعه و در نتیجه باعث كاهش اعتماد به نفس می‌شود تا دشمن را برای مردم بزرگ‌تر از حد متصور شوند و همین مانع رشد و تكاپویمان می‌شود، بنابراین باید مراقب خود تحریمی‌های فرهنگی و علمی بود و نسبت به وقایع برخورد منطقی و درست داشت و با نگاهی متعادل قضایا را رصد كرد.


منبع: روزنامه جوان

نظرات
آخرین اخبار
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved