عضویت در کانال تلگرام
 امروز يكشنبه 07 خرداد 1396

توهم توطئه

مسعود كیمیایی پرحاشیه‌ترین شب جشنواره را رقم زد

با اینكه بیش از یك دهه است كه فیلم خوبی نساخته، اما همچنان نامش آنقدر جذاب است كه نشست خبری فیلم «قاتل اهلی» را جنجالی كند. به خصوص كه اختلاف تهیه‌كننده فیلم با او و پسرش برای یكی، دو ماه تیتر رسانه‌ها بوده و بازیگر نقش اول فیلمش نیز خود را به وسط این منازعه لفظی پرتاب كرده است.

زمان ارسال خبر 1395/11/18 ، ساعت 10:44
کد خبر : 3292

به گزارش مجمل ، از چند روز پیش از نمایش آخرین فیلم كیمیایی در سالن ویژه اهالی رسانه در برج میلاد، وی و پسرش پولاد در گفت‌و‌گوهایی كه با برخی رسانه‌ها داشتند، از اخلال عده‌ای به طور سازماندهی شده در جریان نمایش و نشست خبری فیلم سخن گفته بودند و مسعود كیمیایی همین را پس از نمایش فیلم در مقابل اهالی رسانه تكرار كرد: «داریم با دنیای مزدوری در دنیای هنر آشنا می‌شویم. اگر كسی در سالن می‌خندد ترسو است. این فیلم برای نترس‌ها ساخته شده، كسی كه این فیلم را می‌بیند، نترس است؛ مثل سازنده فیلم. چرا با گرفتن دوزار به این حاشیه‌ها دامن میزنی. بعد از دو سال هیچ چیز از این فیلم نمی‌ماند.»

واكنش برخی تماشاگران به دیالوگ‌ها حتی با واكنش پولاد كیمیایی حین نمایش فیلم هم مواجه شد: «زهرمار خفه خون بگیر» بیرون رفتن از سالن پیش از اتمام فیلم هم نكته‌ای بود كه به چشم می‌خورد.
    
واكنش به خنده‌های تماشاگران
كارگردان فیلم «قاتل اهلی» كه معلوم بود از خنده‌های برخی تماشاگران در واكنش به برخی دیالوگ‌های سطحی و بی‌قواره فیلم ناراحت است با روحیه‌ای نه چندان مناسب روی صندلی جلسه پرسش و پاسخ خبرنگاران نشست. اولین سؤال را خبرنگار «جوان» مطرح كرد: «مسعود كیمیایی بخشی از خاطره و تاریخ سینمای ایران است و قاعدتاً همه دوست دارند از او فیلم‌های خوبی ببینند، اما من فیلم را دوست نداشتم. به لحاظ كارگردانی ما با پلان‌هایی مواجه بودیم كه در جاهای نامناسبی كه به نظر می‌آمد هنوز به سرانجام مشخصی نرسیده كات می‌خورد. این اشكال از دكوپاژ فیلم ناشی می‌شود یا تدوین؟ دیالوگ‌ها هم به نظر می‌رسد قدری برای تماشاگر ثقیل و گنگ است و ارتباط برقرار كردن با آن دشوار است. همچنین راكوردها در بازی پرویز پرستویی حفظ نمی‌شد و مدام تغییر می‌كرد.» پاسخ كیمیایی به سؤال خبرنگار «جوان» زیاد دوستانه نبود: «شما خودت تا حالا فیلم ساختی؟ اگر نساختی پس نباید اظهارنظر كنی، گفتی از جوان هستی؟! همون، شما نباید هم از فیلم خوشتون بیاد، فلان فیلم را دیدی؟ ندیدی؟ پس چی دیدی؟! لحن فیلم روزنامه‌ای است به واسطه آنچه در فیلم در حوزه رسانه و روزنامه به نمایش گذاشته می‌شود.»

مسعود كیمیایی به سؤال خبرنگار «تابناك» نیز جواب كاملی نداد و ناگهان با تكان دادن دست گفت: «دختر احمدرضا احمدی در جمع ماست! بابا خوبه؟» در ادامه كیمیایی در پاسخ به سؤالات انتقادی، پاسخ‌های یك كلمه‌ای می‌داد و در پاسخ به سؤالات موافق فیلم توضیحات بیشتری ارائه می‌كرد. واكنش كیمیایی به شخصی كه از انتهای سالن و البته بدون نوبت سعی داشت، سخن بگوید و با واكنش گبرلو هم مواجه شد، این جمله بود: «بندازش بیرون» كه با خنده خبرنگاران مواجه شد. با این حال فضای نشست تقریباً آرام پیش می‌رفت كه مجادله كلامی تهیه‌كننده و كارگردان به ملتهب شدن فضا دامن زد.

اضافه كردن چند سكانس از پولاد كیمیایی به فیلم كه منجر به اختلاف میان تهیه‌كننده و كارگردان شده بود، سؤال بعدی یك خبرنگار از فرزند كیمیایی بود كه وی از لشگری‌قوچانی خواست را به این پرسش پاسخ دهد: «به نظرم دامن زدن به یكسری از حاشیه‌ها درست نیست چون فیلم «قاتل اهلی» فیلم خیلی خوبی است و بهتر هم خواهد شد. من اینجا مقاومت و ایستادگی می‌كنم و علاقه‌ام به استاد كیمیایی باعث شد وارد چنین پروژه سنگینی شوم. البته به نظرم حدود ۱۵ دقیقه بازی‌های فراتر از فیلمنامه وجود دارد كه پس از جشنواره در جلساتی این موضوع را پیگیری خواهیم كرد.»
سپس كیمیایی به سخنان قوچانی واكنش نشان داد: «همه حاشیه مال خود اوست. وقتی نمی‌توانند به من بند كنند آن را به پولاد ربط می‌دهند، در حالی كه من نمی‌توانم بعد از ۵۰ سال فیلم خودم را به خاطر پسرم كه بازیگر است، كج و كوله كنم.»

پولاد كیمیایی هم در این بخش تمام اتفاقاتی را كه زمان ساخت پروژه رخ داده بود، بار دیگر یادآوری و تأكید كرد و گفت: «یك سكانس در فیلم به من اضافه نشده بلكه سه سكانس هم حذف شده است. ضمن اینكه اصلاً قرار نبود در این فیلم بازی كنم، اما به حرمت بزرگ‌تر وارد شدم.»
در پاسخ به پولاد كیمیایی، منصور لشگری‌قوچانی بار دیگر اظهار كرد: «هر اتفاق خلافی كه انجام می‌شود، اگر قرار باشد قضاوتی روی آن صورت بگیرد، براساس قانون اتفاق خواهد افتاد. این فیلم برای من زندگی است و اگر به نتیجه نرسد، ضرر خواهم كرد، چون در سینمای بخش خصوصی كار می‌كنم. پس هیچ حاشیه‌ای را قطعاً برای این فیلم نمی‌پذیرم و باور دارم كه در این مملكت ممكن است كسی پای دار برود، اما سرش بالای دار نمی‌رود. به همین دلیل پیگیری قانونی انجام می‌دهم تا مشخص شود كدام فیلمنامه ساخته شده است.»
    
دفاع جیرانی از كیمیایی
در پایان این نشست، محمود گبرلو كه به عنوان مجری و اداره‌كننده جلسه حاضر بود و بارها مجبور به آرام كردن جو سالن شده بود، از فریدون جیرانی به عنوان تاریخ شفاهی سینمای ایران خواست تا برای اتفاقات پیش آمده در جلسه اظهارنظر كند.
جیرانی هم با ابراز تأسف از آنچه در نشست پیش آمده و نیز ابراز تأسف از نامه پرویز پرستویی و طوسی تأكید كرد: «نمی‌خواهم نقش تهیه‌كننده را كم كنم، اما كارگردان فیلم مؤلف اثر بود. درددل آقای مهرجویی مرا به گریه انداخت. نمی‌خواستم این مشكلات به اینجا كشیده شود و بیشتر وارد بحث نمی‌شوم، اما به احترام مسعود كیمیایی تعظیم می‌كنم.»

در پایان صحبت‌های فریدون جیرانی، مجری نشست هنگام اعلام تمام شدن برنامه رو به عكاسان خواست كه مسعود كیمیایی و منصور لشگری‌قوچانی یكدیگر را ببوسند تا كدورت‌ها برطرف شود، اما طرفین تمایلی برای این كار نشان ندادند و در آخر هم یكی از منتقدان حاضر در نشست اعتراضی كرد كه باعث جدل بیشتر میان مجری برنامه و او شد و این بحث‌ها و حاشیه‌ها بیرون از سالن نشست در چند گروه ادامه یافت كه فریدون جیرانی، لشگری‌قوچانی و مسعود كیمیایی در مركز هر كدام از این گروه‌ها قرار داشتند.

برخی نمایش فیلم كیمیایی در سالن ویژه اهالی رسانه در برج میلاد را یك بازی دو سر باخت برای كیمیایی می‌دانستند و نسبت به آن هشدار می‌دادند؛ فیلمی كه در جشنواره به نمایش درآمد، نسخه كارگردان بود و انتقاد به فیلم می‌توانست توپ را به زمین كیمیایی بیندازد و زمینه‌ای شود برای اینكه تهیه‌كننده بیشتر فضای مانور پیدا كند. این اتفاق تقریباً افتاد و قوچانی با وجود همه عرض‌اندام‌های طرفداران دوآتشه كیمیایی باز هم بر مواضع خود پای فشرد. جنجال‌های پیرامون فیلم كیمیایی یك نكته مهم دارد و آن اینكه كیمیایی قرار نیست در لحن، سبك و رویكرد سینمایی خود تغییری ایجاد كند و اگر 20 سال دیگر هم فیلم بسازد، باز هم بر همین سبیل ره خواهد پیمود. اگر كسی واقعاً دوستدار و دلسوز او باشد، بهترین كاری كه می‌تواند برای او انجام دهد این است كه او را مجاب كند كه دیگر فیلم نسازد چون هیچ‌كس دوست ندارد كیمیایی را در شمایل یك مرد شكست خورده در سینما ببیند. او تا همین‌جا هم اگر ترمز را بكشد احترام و منزلت اجتماعی لازم را تا پایان عمر حفظ خواهد كرد به شرط اینكه بادمجان دور قابچین‌های گرد او این بستر را برای او فراهم كنند.

نظرات
آخرین اخبار
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved