عضویت در کانال تلگرام
 امروز پنج‌شنبه 07 اردیبهشت 1396

نمایش «ماجرای نیمروز» در جشنواره فجر با استقبال اهالی رسانه مواجه شد

سینمای ایران به 7 تیر و 8 شهریور نگاه كرد

مهم‌ترین فیلم نمایش داده شده تا به امروز و شانس اول دریافت جوایز اصلی جشنواره / پس از نمایش چند فیلم نسبتاً شاخص زنانه و درخشش بازیگران زن فیلم‌های چند روز ابتدایی جشنواره فیلم فجر در سالن برج میلاد، محمد حسین مهدویان با «ماجرای نیمروز» فیلمی مردانه رو كرد.

زمان ارسال خبر 1395/11/17 ، ساعت 17:41
کد خبر : 3291

به گزارش مجمل ، پس از نمایش چند فیلم نسبتاً شاخص زنانه و درخشش بازیگران زن فیلم‌های چند روز ابتدایی جشنواره فیلم فجر در سالن برج میلاد، محمد حسین مهدویان با «ماجرای نیمروز» فیلمی مردانه رو كرد. «ویلایی‌ها»، «آباجان»، «نگار» و «شهلا شماره 17» هر كدام یا كاملاً بر مبنای كاراكترهای زن، داستان خود را پیش می‌بردند یا یك كاراكتر زن محوری بار اصلی فیلم را به دوش می‌كشید، اما ماجرای نیمروز این روال را برهم زد.


نمایش دومین فیلم بلند محمدحسین مهدویان با نام ماجرای نیمروز در سالن همایش‌های برج میلاد با استقبال بی‌سابقه مخاطبان مواجه شد. جو نشست خبری فیلم هم همین مسئله را نشان می‌دهد. اهالی رسانه به اتفاق با فیلم ارتباط برقرار كرده‌اند. حتی یكی از خبرنگاران از حالا درباره معرفی فیلم به اسكار سال آینده سخن می‌گوید و پاسخ كارگردان هم به این سؤال نیز جالب است. «احتمالاً سال آینده اصغر فرهادی فیلمی نخواهند داشت، بنابراین می‌توان به معرفی فیلم‌مان امیدوار باشیم.»
كنجكاوی برای دیدن فیلم ماجرای نیمروز از سوی اهالی رسانه به خوبی از صف‌های طویل مقابل درهای سالن اصلی برج میلاد قابل مشاهده بود. سالن بزرگ برج میلاد جزو معدود دفعاتی بود كه با نمایش یك فیلم تمام صندلی‌هایش اشغال می‌شود و تا پایان فیلم هم كسی از روی صندلی بلند نمی‌شود.
این استقبال و كنجكاوی برای تماشای ماجرای نیمروز البته طبیعی است. فیلم پیشین مهدویان سال گذشته سیمرغ بهترین فیلم جشنواره را به خود اختصاص داد و توانسته بود نظر همه را به سوی خود جلب كند. حالا همه آمده بودند تا ببینند او با فیلم دوم خود چه كرده است. واكنش‌ها، كف‌زدن‌ها و ابراز احساسات در طول نمایش فیلم و پس از پایان آن نشان می‌دهد كه نظرات، اغلب مثبت است و فیلم توانسته ارتباط خوبی با مخاطبان برقرار كند.
  
شانس اول دریافت بهترین فیلم و كسب جوایز مختلف
به احتمال زیاد باید ماجرای نیمروز را از حالا جزو اصلی‌ترین مدعیان كسب سیمرغ در بخش‌های اصلی و فرعی جشنواره فیلم فجر دانست.
فیلم ظرفیت درو كردن جوایز در یك جشنواره حرفه‌ای با هیئت داوران حرفه‌ای را دارد. هر چهار بازیگر مرد اصلی شایستگی نامزد شدن در لیست بهترین بازیگر مرد را دارند. احمد مهرانفر، جواد عزتی و مهرداد صدیقیان كاملاً پرفروغ در فیلم ظاهر شده‌اند. كارگردان در ساخت صحنه‌های اكشن نیز موفق عمل كرده است. فیلمنامه نیز پرتعلیق و با ضرباهنگ قابل قبولی ارائه شده است.
ماجرای نیمروز فیلمی درباره ترورهای خیابانی كور سازمان منافقین در سال 60 و فجایع 7‌تیر و 8 شهریور همان سال است كه منجر به شهادت بهشتی، رجایی و باهنر و تعداد دیگری از مسئولان جمهوری اسلامی شد.

اینكه سینمای ایران نسبت به ترور 17‌هزار نفر از مردم كوچه و خیابان و نیز شهادت جمع كثیری از سران جمهوری اسلامی در مقطعی ملتهب از تاریخ انقلاب طی نزدیك به 40 سال بی‌اعتنا بوده، دردی است كه بارها بیان شده و مطالبه‌ای بود كه بی‌شمار مطرح شده بود. البته مهدویان در ماجرای نیمروز نخواسته یا نتوانسته به مناقشات اصلی ماجرای 8 شهریور و متهمان اصلی همدستی با كشمیری در دفتر نخست‌وزیری بپردازد.

در فیلم اشاره‌ای كوتاه و گذرا به نفوذی‌های نخست‌وزیری می‌شود، اما در فیلم به ماجرای اصلی و اینكه چه كسانی در آن فجایع متهم بودند و به واسطه فشار چه كسانی از محاكمه گریختند و پرونده آنها بسته شد، اشاره‌ای نشده است، اما تا همین حد هم برای پرداختن به موضوع مهمی چون جنایات منافقین برای سینمای خواب‌آلود ایران غنیمت است.
مهدویان در ماجرای نیمروز از زاویه و نقطه نظری دیگر به ماجرا نگاه كرده است. كشمیری در فیلم او حضور دارد اما به عنوان كاراكتری حاشیه‌ای و اتفاقاً به موضوع نفوذی‌ها در فیلم اشاره خوبی شده است. كاراكترهای ظاهر‌‌الصلاحی كه در وهله اول همدستی آنان با منافقین دور از ذهن به نظر می‌رسد و لو رفتن آنها مخاطب را غافلگیر می‌كند.

كاراكتر كشمیری می‌توانست در فیلم حضور بیشتری داشته باشد و برای مخاطب بهتر معرفی شود. در فیلم مظلومیت شهدای ترور از این جهت كه با وجود نگرانی كاراكتر امنیتی محوری فیلم و تلاش گروه باز هم جان مسئولان ارشد نظام در امان نمی‌ماند به خوبی بازتاب داده می‌شود. پیچیدگی سازمان منافقین و نظم تشكیلاتی آن در آن مقطع تاریخی در ماجرای نیمروز خوب بازنمایی شده است، اما آنچه در فیلم اشاره‌ای به آن نشده و می‌توانست بازنمایی بهتری داشته باشد، تكیه بر اطلاعات مردمی است كه اگر این مسئله نبود سیستم و تشكیلات اطلاعاتی نظام كار زیادی از دستش برنمی‌آمد و فاجعه بسیار عمیق‌تر از آن رقم می‌خورد.

مهدویان در ماجرای نیمروز زیاد از وقایع لانگ شات نمی‌دهد و بیش از همه از نماهای بسته استفاده می‌كند. رویكردی كه به واسطه شهری بودن موقعیت فیلم تا حدی می‌تواند توجیه‌پذیر باشد. هر چند او از نماهای خیابانی صرف‌نظر نكرده است و بازنمایی نماهای بیرونی را هم برای فیلم ضروری قلمداد كرده و در این مورد هم تا حدودی موفق بوده است.
مهدویان این‌بار هم از فیلمبرداری به شیوه 35 میلیمتری برای مستند نمایی اثرش استفاده كرده است. شاید یكی از ضعف‌های فیلم را بتوان سرگردانی دوربین دانست. اینكه در بعضی نماها معلوم نیست دوربین چه شخصیتی دارد. نگاه به اصطلاح پی‌او‌وی دارد یا از نقطه نظر راوی به سوژه نظر دارد.
ما با اثری شبه‌گانگستری طرفیم كه داستان آن براساس افعال و كنش‌های یك گروه امنیتی در جریان مبارزات خیابانی با سازمانی چریكی رقم می‌خورد.
فضاسازی از مقطع تاریخی ابتدای انقلاب در دهه ملتهب 60 و بازنمایی از حال و هوای آن دوران اتفاقی است كه در ماجرای نیمروز تقریباً به شكلی موفق اتفاق افتاده است. طراح صحنه فیلم كه در «ایستاده در غبار» هم با مهدویان همكاری كرده بود در ماجرای نیمروز هم به غایت از پس كار برآمده است و مخاطب را به دهه 60 پرتاب می‌كند.
ماجرای نیمروز تا حدی ادای دین به شهدای فاجعه 7 تیر و 8 شهریور و ترورهای كور آن مقطع زمانی محسوب می‌شود. یك فیلم در این‌باره حق مطلب را ادا نمی‌كند، اما تا حدود زیادی شهدای آن حوادث تلخ را از مهجوریت بیرون آورده و جلوی چشم نسلی می‌گذارد كه آن دوران را درك نكرده است.


منبع: جوان

نظرات
آخرین اخبار
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
. 4 سال زمین‌گیری 7 كاوشگر ایرانی
. آقای وزیر! هیچ‌كس نباید از مرزهای دینی عبور كند
. موضع جالب 2 روزنامه اصلاح‌طلب و اصولگرا درباره فرهادی
. جزئیات تماس تلفنی ابتكار با وزیر بهداشت عراق
. فعالیت‌ كارگروه «مد و لباس» چقدر به كجا رسید؟
. قتل عام خانوادگی به خاطر ارثیه
. فواید مصرف روغن ماهی
. سریال‌هایی كه برای نوروز آماده می‌شوند
. چرا خانواده تلگرامی یك خانواده منزوی است؟
. «قرارگاه انتخابات» تشكیل شد
. استقبال مردم از نمایش آئینی «غبار2»
. آخرین وضعیت امدادرسانی به استان‌های تحت تاثیر برف و كولاك
. تصویربرداری «پایتخت ۵» از یونان آغاز می‌شود
. رئیس كمپ، معتاد عصبانی را كشت
. آخرین وضعیت راه اندازی كمپ ترك اعتیاد دانش آموزی
. جزئیات قیمت بلیت مترو در سال 96
. آخرین وضعیت آب و هوای استان‌های كشور +جدول
. آخرین وضعیت آب و هوای استان‌های كشور +جدول
. كودكانی كه روزی 3 وعده تریاك می خورند
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved