عضویت در کانال تلگرام
 امروز يكشنبه 07 خرداد 1396

پشت پرده ماجرای پلمب «اسنپ و تپسی» كیست؟

رئیس اتحادیه فناوران رایانه از دو استارت‌آپ« اسنپ» و «تپسی» كه در زمینه گرفتن خودرو با اپلیكیشن موبایل فعالیت می‌كنند خواست تا ضمن پس دادن پروانه كسب قبلی خود برای دریافت مجوز جدید به اتاق اصناف مراجعه كنند

زمان ارسال خبر 1395/11/15 ، ساعت 10:48
کد خبر : 3284

به گزارش مجمل ، روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: در‌حالی‌كه رئیس اتحادیه فناوران رایانه دو استارت‌آپ اسنپ و  تپسی را به‌خاطر نداشتن مجوز به پلمب شدن تهدید كرده، این دو استارت‌آپ به «دنیای‌اقتصاد» گفته‌اند كه ماه‌ها است تقاضای مجوز كرده‌اند؛ اما مجوز صادر نشده است. رئیس اتحادیه فناوران رایانه و دبیركل اتاق اصناف بر تداخل صنفی و لزوم داشتن مجوز برای ادامه فعالیت این كسب‌وكارهای اینترنتی تاكید كرده‌اند و در مقابل مدیران دو استارت‌آپ تاكید می‌كنند كه تمام روال‌های قانونی را طی كرده‌اند؛ اما اتاق اصناف از صدور مجوز خودداری می‌كند.

رئیس اتحادیه فناوران رایانه از دو استارت‌آپ« اسنپ» و «تپسی» كه در زمینه گرفتن خودرو با اپلیكیشن موبایل فعالیت می‌كنند خواست تا ضمن پس دادن پروانه كسب قبلی خود برای دریافت مجوز جدید به اتاق اصناف مراجعه كنند. میرمهدی در گفت‌و‌گو با «دنیای‌اقتصاد» با اشاره به موافقت اتحادیه فناوران با تقاضای پلمب این دو استارت‌آپ كه از سوی اتاق اصناف درخواست شده است گفت كه بارها از این دوستان خواسته‌‌ایم كه پروانه كسب فعلی خود را تحویل داده و باطل كنند، اما مشخص نیست چرا برای دریافت مجوز اقدام نمی‌كنند. مدیران دو استارت‌آپ اسنپ و تپسی در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» صحبت‌های رئیس اتحادیه فناوران را رد كرده‌اند. به گفته رئیس اتحادیه فناوران رایانه اسنپ و تپسی هم‌اكنون مجوز تولید نرم‌افزار و كافی‌نت از این اتحادیه را دارند، اما اخیرا این اتحادیه متوجه شده كه آنها از این مجوز برای حمل‌و‌نقل استفاده می‌كنند كه این مغایر ماده 28 قانون نظام صنفی رایانه‌ای است. او می‌گوید: «این تداخل صنفی است و ما برای چنین كاری به آنها پروانه نداده‌ایم.»حالا به گفته میرمهدی اتاق اصناف شكایت اصلی را در این زمینه از این دو استارت‌آپ دارد و مرتبا از این اتحادیه درخواست كرده كه پروانه این دو استارت‌آپ را باطل كرده و آنها را برای دریافت مجوز «فروشگاه اینترنتی» به این اتاق ارجاع دهد. میرمهدی می‌گوید: مجوز «فروشگاه اینترنتی» هم شامل اقلام و هم خدمات می‌شود و اسنپ و تپسی چون خدمات می‌فروشند باید این مجوز را بگیرند. به گفته رئیس اتحادیه فناوران مجوز كسب‌وكار این دو استارت‌آپ باید ازسوی اتاق اصناف صادر شود و هیچ نهاد دیگری نمی‌تواند به این استارت‌آپ‌ها بگوید از آنها مجوز بگیرد، اما متاسفانه این دو استارت‌آپ با پس ندادن پروانه‌شان قصد دارند سروصدا به راه بیندازند و كار را هم برای خودشان و هم برای اتاق اصناف و ما مشكل می‌كنند. این در حالی است كه مثلا دیجی‌كالا هم قبلا از ما مجوز داشت، اما ما پروانه كسب‌شان را باطل كردیم و آنها از اتاق اصناف مجوز گرفتند.

مدیران اسنپ و تپسی: تقاضا كرده‌ایم مجوز نداده‌اند!

مدیران عامل هر دو استارت‌آپ درباره ادعای رئیس اتحادیه فناوران می‌گویند ماه‌ها است تقاضای مجوز كرده‌اند، اما اتاق اصناف تاكنون با این تقاضاها موافقت نكرده است.شهرام شاهكار، مدیرعامل اسنپ در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» گفت: بیش از 4 ماه است كه تقاضای پروانه كسب فروشگاه مجازی در اتاق اصناف كرده‌ایم، اما هنوز موفق به دریافت این پروانه نشده‌ایم. مدیرعامل اسنپ با اشاره به اینكه این شركت تمام فرآیندهای قانونی را طی كرده و نماد اعتماد الكترونیكی هم كسب كرده است، گفت: مطابق ماده 87 قانون نظام صنفی رایانه‌ای كسب‌وكارها با كسب نماد اعتماد به اتاق‌های اصناف شهر مورد نظر باید مراجعه كنند و ما هم به اتاق اصناف تهران مراجعه كرده‌ایم اما نمی‌دانیم چرا هنوز مجوز را صادر نكرده‌اند. میلاد منشی‌پور، مدیرعامل تپسی هم در گفت‌و‌گو با «دنیای‌اقتصاد» به دریافت نماد اعتماد از سوی این استارت‌آپ اشاره می‌كند و می‌گوید: ما چند ماه است تقاضای مجوز فروشگاه اینترنتی را به اتاق اصناف تهران داده‌ایم، ولی با وجود موافقت اولیه از صدور آن خبری نشده است.

دبیركل اتاق اصناف: درخواست مجوز كرده‌اند

دبیركل اتاق اصناف تایید می‌كند كه هم اسنپ و هم تپسی تقاضای مجوز كرده‌اند و این درخواست‌ها در حال بررسی است.علی عوض‌پور در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» با اشاره به اینكه دریافت مجوز برای فعالیت‌ها ضروری است، عنوان كرد: هرچند پیش از این رسما قانونی درباره فعالیت‌های مجازی ابلاغ نكرده بودیم، اما قاعده این است كه هر كس حتی برای یك روز فعالیت باید از اتحادیه مربوطه مجوز بگیرد.وی افزود: در حال حاضر صدور مجوز اسنپ و تپسی را به اتاق اصناف تهران واگذار كرده‌ایم كه مراحل آن در حال طی شدن است. این موضوع به‌منظور رعایت ضوابط و مقررات قانون نظام صنفی است. این مجوزها باید ازسوی اتاق‌های اصناف مراكز استان‌ها به‌عنوان «مجوز فروشگاه‌های اینترنتی و فعالیت‌های مجازی» دریافت شوند. در نتیجه اتاق اصناف تهران مسوولیت صدور مجوز اسنپ و تپسی را بر عهده دارد. عوض‌پور درباره مجوز فروشگاه‌های اینترنتی و فعالیت‌های اقتصادی مجازی نیز گفت: این مجوز در قانون نظام صنفی وجود داشت. اما آیین نامه اجرایی آن ابلاغ نشده بود؛ چراكه به یكسری زیرساخت‌ها نیاز داشت. حال حدود چند ماه پیش این بخشنامه اجرا و به اتاق‌های اصناف سراسر كشور ابلاغ شد كه فعالیت‌های اینچنینی را ساماندهی كرده و برای آنها مجوز كسب صادر كنند. به‌علاوه هر نوع فعالیت اقتصادی در فضای مجازی برای ارائه كالا و خدمات نیاز به دریافت این مجوز دارد كه اتاق اصناف نیز در قالب ماده 87 نظام صنفی مسوول این امر است. به گفته دبیركل اتاق اصناف، حدود 22 هزار مجموعه در فضای مجازی فعالیت اقتصادی انجام می‌دهند كه حدود 18 هزار واحد فعالیت صنفی در سطح كشور در حال ساماندهی هستند و به آنها فرصتی داده شده تا پایان سال، پروانه كسب و مجوز فعالیت را از اتاق‌های اصناف مركز استان‌ها دریافت كنند. اسنپ و تپسی نیز باید از اتاق اصناف تهران چنین مجوزی را دریافت كنند و به آنها نیز قطعا تا پایان سال مهلتی برای دریافت مجوز داده خواهد شد. اما در صورتی كه تشكیل پرونده ندهند، مطابق قانون با آنها برخورد خواهد شد. البته در حال حاضر مشكل خاصی در روند گرفتن مجوز وجود ندارد و تا آنجا كه می‌دانم پرونده را تشكیل داده‌اند و مراحل دریافت اخذ مجوز هم در حال طی شدن است.

واكنش مردم در شبكه‌های اجتماعی

در همین حال بعد از ظهر روز گذشته خبر پلمب اسنپ و تپسی در شبكه‌های اجتماعی باعث واكنش‌های بسیاری شد. یكی از كاربران در این زمینه نوشت: چطور دولت از یك طرف می‌گوید از استارت‌آپ‌ها حمایت می‌كنیم و از طرف دیگر به پلمب كردن تهدیدشان می‌كند. كاربر دیگری هم با اشاره به صحبت‌های وزیر ارتباطات مبنی بر استقبال از نخبگانی كه به خاطر قوانین مهاجرتی جدید آمریكا دچار مشكل شده‌اند، نوشت: شما برای نخبگانی كه اینجا یك كسب‌وكار اینترنتی سالم راه انداخته‌اند مشكل ایجاد نكنید، بهترین كمك خواهد بود. همچنین بسیاری از كاربران نیز خبر محدود شدن استارت‌آپ‌های حوزه حمل‌ونقل را به بحث تقابل كسب‌وكارهای سنتی و مدرن نسبت داده‌اند و نوشته‌‌اند كسب‌وكارهای سنتی به جای ایجاد محدودیت برای كسب‌وكارهای مدرن باید تلاش كنند كسب‌وكارهای خود را مدرن و بهینه كنند تا مردم به آ‌نها هم رغبت نشان دهند.

نظرات
آخرین اخبار
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved