عضویت در کانال تلگرام
 امروز شنبه 07 اسفند 1395

پایان پخش بلندترین سریال تلویزیونی ساخته شده درباره انقلاب اسلامی

«معمای شاه» با پیروزی انقلاب حل شد

دیشب آخرین قسمت از مجموعه تلویزیونی معمای شاه كه از آخرین سال‌های حكومت پهلوی اول تا پیروزی انقلاب اسلامی را به تصویر كشیده بود، از شبكه اول سینما پخش شد.

زمان ارسال خبر 1395/11/15 ، ساعت 10:37
کد خبر : 3278

به گزارش مجمل ، با پایان پخش معمای شاه، پرونده بلندترین مجموعه تلویزیونی تولید شده درباره مبارزات ملت ایران در برابر رژیم پهلوی و نهضت انقلاب اسلامی كه پخشش از آبان‌ماه سال گذشته آغاز شده بود، بسته شد. به بهانه پایان یافتن این سریال كه حرف و حدیث‌های زیادی را به همراه داشت، نگاهی به«معمای شاه» داریم.

 
«معمای شاه» كار را برای دیگران سخت كرد
معمای شاه سریال ویژه الف یا به تعبیر دیگر سریال فاخر تلویزیونی بود كه می‌توان از آن به عنوان آخرین سریال فاخر ساخته شده در صداوسیما پیش از جدی و حاد شدن معضل بی‌پولی در رسانه ملی نام برد. گرچه این سریال نیز از تبعات بی‌پولی صداوسیما بی‌بهره نماند و بسیاری از سكانس‌های این فیلم در بخش‌های دهه 50 كه مربوط به ماه‌های پایانی فیلمبرداری بود، حذف شدند. در نهایت نیز معمای شاه كه قرار بود در 85 قسمت 60 دقیقه‌ای تولید شود با كاهش تایم هر قسمت و تدوین مجدد به 95 قسمت افزایش یافت. سریالی كه همپا با زوال قدرت رضاشاه و به قدرت رسیدن محمدرضا پهلوی روایت تاریخی‌اش را آغاز كرد و تا پیروزی انقلاب ادامه داشت. از این‌رو می‌توان گفت كه به خاطر نگاه جزئی‌نگر و تلاش برای روایت تاریخ به صورت مفصل، كار برای سایر فیلمنامه‌نویسان یا كارگردانانی كه بخواهند درباره دربار پهلوی مجموعه تلویزیونی بسازند سخت و شاید غیرممكن شده باشد. محمدرضا ورزی و تیم تحقیق و پژوهش همراهش نزدیك به 40 سال از تاریخ معاصر را به تصویر كشیده‌اند و بیشترین توجه‌شان نیز به اتفاقاتی است كه پشت دیوارهای كاخ‌های سلطنتی نیاوران و سعدآباد می‌گذشت. انتخاب چهره و گریم‌های سنگین برای رسیدن به نزدیك‌ترین فرم به شخصیت اصلی از نكات برجسته سریال معمای شاه بود كه در كنار نگاه تاریخی‌اش توانسته به نقطه قوت مهمی برای این مجموعه تبدیل شود. اگرچه در مقابل، زندگی اجتماعی دهه 50 و مبارزات گروه‌های انقلابی به خصوص نیروهای چپ در این سریال چندان مورد توجه قرار نگرفته است.
 
«معمای شاه» كار را برای دیگران راحت كرد
با استانداردسازی كه معمای شاه برای تولید سریال‌های تاریخی بر مبنای تاریخ معاصر ایجاد كرده، كار برای كسانی كه بخواهند سریال مشابهی بسازند، سخت شده است و قطعاً همه كار‌های بعدی در صورت ساخت با معمای شاه مقایسه می‌شوند. معمای شاه موانع بزرگی را از مقابل كارگردانان مجموعه‌های تلویزیونی برداشت. معمای شاه به زندگی شخصی پهلوی دوم و فساد اخلاقی گسترده وی و خاندانش اشاره كرده است. معمای شاه چهره افرادی مانند مقام معظم رهبری، شهید بهشتی، شهید مطهری، مرحوم هاشمی‌رفسنجانی و از همه مهم‌تر به تصویر كشیدن امام خمینی(ره) را كه تا به حال در این حد گسترده و با چنین دقتی در تلویزیون دیده نشده بودند، به تصویر كشید. پیش از این در بهترین حالت نگاهی یك‌سویه و تك‌بعدی از شخصیت‌های بزرگ تاریخ معاصر وجود داشته كه امكان پرداخت بیشتر را سلب می‌كرده است. معمای شاه توانست با خط‌شكنی این فرصت را به وجود آورد تا درباره چهره‌ها و شخصیت‌های تأثیرگذار انقلاب سریال تلویزیونی ساخته شود. این مثال حتی درباره خوانندگان پیش از انقلاب كه برخلاف تلویزیون در سینما و شبكه نمایش خانگی از چهره و صدایشان برای ایجاد جذابیت استفاده شد، صدق می‌كند.
    
معمای شاه و شكست تصویر تك بعدی از پهلوی
در فقر مطلق مطالعه كه در كشورمان وجود دارد، ساخت مجموعه‌ای تاریخی بر اساس پژوهش‌های گسترده و با استناد به منابع مختلف تاریخی توانست جای خالی كتابخوانی را تا حدی پر كند. محمدرضا شریفی‌نیا در اظهارنظری اغراق‌آمیز تماشای معمای شاه را معادل مطالعه هزاران جلد كتاب عنوان كرده است. با این حال بیش از 150 عنوان كتاب در مراحل تحقیق نگارش معمای شاه مورد استناد قرار گرفته‌ است. این وسعت از حجم منابع پژوهشی باعث شد تا تصویر تك‌بعدی كه در سال‌های اخیر از دوران پهلوی شكل گرفته بود تا حد زیادی تحت‌تأثیر قرار گیرد. برخی از صفحات در شبكه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های موبایلی با ارائه اطلاعات دستچین شده یا تحریف شده، تصویری غیرواقعی از پیش از انقلاب ارائه می‌دادند كه معمای شاه توانست این فضا را دستخوش تغییر كند. این هوشمندی رسانه ملی البته واكنش‌های تندی را از سوی محافل سلطنت‌طلب خارج از كشور و سمپات‌های داخلی آنها به همراه داشت. به نحوی كه بارها سایت مجموعه معمای شاه شاهد فحاشی‌های این جماعت بود. با این وجود معمای شاه به‌رغم ضعف‌ها و برخی گاف‌های تاریخی كه مورخان به آن گرفته‌اند، باعث شد تا پهلوی پژوهی دوباره بحث داغی شود و حتی شبكه‌های ماهواره‌ای به تكاپو بیفتند و در موضع انفعال بخواهند پاسخی به افشاگری‌های معمای شاه بدهد.
    
بعد از معمای شاه
با پایان پخش معمای شاه، تلویزیون كه قرار بود هر سال یك سریال فاخر تلویزیونی داشته باشد، آخرین ساخته‌اش را نیز پخش كرد و فعلاً مجموعه‌ای در این سطح برای پخش وجود نخواهد داشت. محتمل‌ترین سریال فاخر تلویزیونی كه ممكن است به پخش برسد، «سرزمین كهن» كمال تبریزی است كه بعد از ماه‌ها وقفه فیلمبرداری آن دوباره از سرگرفته شده، ولی زمان دقیقی برای پخش آن اعلام نشده است. این احتمال نیز وجود دارد كه با توجه اینكه به روزهای پایانی سال نزدیك می‌شویم و مجموعه‌های نوروزی در حال تولید هستند، مدیران رسانه ملی ترجیح دهند پخش مجموعه‌های بلند تلویزیونی را به زمانی بعد از تعطیلات نوروز 96 موكول كنند.
قطعاً معمای شاه پربحث‌ترین و پرحاشیه‌ترین سریال چند ساله اخیر تلویزیون است كه توانست با راه‌اندازی یك سایت اینترنتی جامع و موفق، علاوه بر اطلاع‌رسانی درباره سریال بخشی را به پاسخگویی به سؤالات بینندگان درباره حوادث تاریخی و محتوای سریال ایجاد كرد. این سبك از همراهی با مخاطب می‌تواند الگویی برای دیگر مجموعه‌های فاخر تلویزیونی باشد كه دیر یا زود باید ساخته شود و به پخش برسد.


منبع: روزنامه جوان

نظرات
آخرین اخبار
. جزئیات تماس تلفنی ابتكار با وزیر بهداشت عراق
. فعالیت‌ كارگروه «مد و لباس» چقدر به كجا رسید؟
. قتل عام خانوادگی به خاطر ارثیه
. فواید مصرف روغن ماهی
. سریال‌هایی كه برای نوروز آماده می‌شوند
. چرا خانواده تلگرامی یك خانواده منزوی است؟
. «قرارگاه انتخابات» تشكیل شد
. استقبال مردم از نمایش آئینی «غبار2»
. آخرین وضعیت امدادرسانی به استان‌های تحت تاثیر برف و كولاك
. تصویربرداری «پایتخت ۵» از یونان آغاز می‌شود
. رئیس كمپ، معتاد عصبانی را كشت
. آخرین وضعیت راه اندازی كمپ ترك اعتیاد دانش آموزی
. جزئیات قیمت بلیت مترو در سال 96
. آخرین وضعیت آب و هوای استان‌های كشور +جدول
. آخرین وضعیت آب و هوای استان‌های كشور +جدول
. كودكانی كه روزی 3 وعده تریاك می خورند
. فروتن: از رویای موسیقی وارد سینما شدم
. آخرین وضعیت جوی و ترافیكی جاده‌های كشور
. اجحاف به اولین فیلم با موضوع مدافعان حرم
. اتمام حجت رئیس كمیته امداد با كاركنان
. چرا جشنواره فیلم فجر در تراز انقلاب اسلامی نیست؟!
. اسامی نمك‌های خوراكی غیرمجاز
. محورهای هراز و كندوان باز شد
. تعطیلی نوبت عصر تمام مدارس 6 منطقه شهرستان‌های تهران
. راز قتل مرد میانسال در سینه وكیل جوان
. ۵ هزار میلیارد تومان پاداش پایان خدمت فرهنگیان از بودجه ۹۶ جا افتاد
. كارت «منزلت» بازنشستگان، «بازنشسته» شد
. رئیس ثبت احوال كهنوج به رگبار بسته شد
. ماجرای گورخرهایی كه وزیر صنعت را عصبانی كرده‌اند
. افزایش 20 میلیاردتومانی بودجه شهرداری
. اسیدپاشی كه با قربانی خود ازدواج كرد
. فعالیت 24 ساعته كانكس‌های تعزیرات در ایام نوروز
. جر و بحث دو عضو اصلاح طلب شورا
. همه آنچه باید درباره آزمون دكتری بدانید
. دستگیری آدم‌ربایان 10 میلیارد تومانی در تهران
. وضعیت صندوق ذخیره فرهنگیان بعد از اختلاس
. جاده چالوس بازگشایی شد
. بوی گاز منتشر شده در آبادان كاملاً بی‌خطر است
. شاكری: به جای استیضاح های نمایشی ،‌اول خود را استیضاح كنیم
. جزئیات تلاش دختران پسرنما برای ورود به استادیوم در دربی
. تصادف مرگبار پراید و پژو در بزرگراه باكری
. خبر خوش آقای وزیر برای حق التدریسی‌ها
. مدارسی كه روز چهارشنبه تعطیل است
. این گوشی را حتما در هواپیما خاموش كنید
. وضعیت اعتبارات و چگونگی توزیع «شیر رایگان» در مدارس
. آغاز رسمی «جشنواره فیلم‌فجر» با جانبازان دفاع‌مقدس
. كشف 22 تن گردو قاچاق در استان تهران +عكس
. آخرین مهلت ثبت‌نام كنكور سراسری اعلام شد
. آخرین وضعیت ترافیكی جاده‌های كشور
. آیت‌الله مكارم شیرازی: مسئولان فضای مجازی را سالم كنند
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved