عضویت در کانال تلگرام
 امروز يكشنبه 07 خرداد 1396

پایان پخش بلندترین سریال تلویزیونی ساخته شده درباره انقلاب اسلامی

«معمای شاه» با پیروزی انقلاب حل شد

دیشب آخرین قسمت از مجموعه تلویزیونی معمای شاه كه از آخرین سال‌های حكومت پهلوی اول تا پیروزی انقلاب اسلامی را به تصویر كشیده بود، از شبكه اول سینما پخش شد.

زمان ارسال خبر 1395/11/15 ، ساعت 10:37
کد خبر : 3278

به گزارش مجمل ، با پایان پخش معمای شاه، پرونده بلندترین مجموعه تلویزیونی تولید شده درباره مبارزات ملت ایران در برابر رژیم پهلوی و نهضت انقلاب اسلامی كه پخشش از آبان‌ماه سال گذشته آغاز شده بود، بسته شد. به بهانه پایان یافتن این سریال كه حرف و حدیث‌های زیادی را به همراه داشت، نگاهی به«معمای شاه» داریم.

 
«معمای شاه» كار را برای دیگران سخت كرد
معمای شاه سریال ویژه الف یا به تعبیر دیگر سریال فاخر تلویزیونی بود كه می‌توان از آن به عنوان آخرین سریال فاخر ساخته شده در صداوسیما پیش از جدی و حاد شدن معضل بی‌پولی در رسانه ملی نام برد. گرچه این سریال نیز از تبعات بی‌پولی صداوسیما بی‌بهره نماند و بسیاری از سكانس‌های این فیلم در بخش‌های دهه 50 كه مربوط به ماه‌های پایانی فیلمبرداری بود، حذف شدند. در نهایت نیز معمای شاه كه قرار بود در 85 قسمت 60 دقیقه‌ای تولید شود با كاهش تایم هر قسمت و تدوین مجدد به 95 قسمت افزایش یافت. سریالی كه همپا با زوال قدرت رضاشاه و به قدرت رسیدن محمدرضا پهلوی روایت تاریخی‌اش را آغاز كرد و تا پیروزی انقلاب ادامه داشت. از این‌رو می‌توان گفت كه به خاطر نگاه جزئی‌نگر و تلاش برای روایت تاریخ به صورت مفصل، كار برای سایر فیلمنامه‌نویسان یا كارگردانانی كه بخواهند درباره دربار پهلوی مجموعه تلویزیونی بسازند سخت و شاید غیرممكن شده باشد. محمدرضا ورزی و تیم تحقیق و پژوهش همراهش نزدیك به 40 سال از تاریخ معاصر را به تصویر كشیده‌اند و بیشترین توجه‌شان نیز به اتفاقاتی است كه پشت دیوارهای كاخ‌های سلطنتی نیاوران و سعدآباد می‌گذشت. انتخاب چهره و گریم‌های سنگین برای رسیدن به نزدیك‌ترین فرم به شخصیت اصلی از نكات برجسته سریال معمای شاه بود كه در كنار نگاه تاریخی‌اش توانسته به نقطه قوت مهمی برای این مجموعه تبدیل شود. اگرچه در مقابل، زندگی اجتماعی دهه 50 و مبارزات گروه‌های انقلابی به خصوص نیروهای چپ در این سریال چندان مورد توجه قرار نگرفته است.
 
«معمای شاه» كار را برای دیگران راحت كرد
با استانداردسازی كه معمای شاه برای تولید سریال‌های تاریخی بر مبنای تاریخ معاصر ایجاد كرده، كار برای كسانی كه بخواهند سریال مشابهی بسازند، سخت شده است و قطعاً همه كار‌های بعدی در صورت ساخت با معمای شاه مقایسه می‌شوند. معمای شاه موانع بزرگی را از مقابل كارگردانان مجموعه‌های تلویزیونی برداشت. معمای شاه به زندگی شخصی پهلوی دوم و فساد اخلاقی گسترده وی و خاندانش اشاره كرده است. معمای شاه چهره افرادی مانند مقام معظم رهبری، شهید بهشتی، شهید مطهری، مرحوم هاشمی‌رفسنجانی و از همه مهم‌تر به تصویر كشیدن امام خمینی(ره) را كه تا به حال در این حد گسترده و با چنین دقتی در تلویزیون دیده نشده بودند، به تصویر كشید. پیش از این در بهترین حالت نگاهی یك‌سویه و تك‌بعدی از شخصیت‌های بزرگ تاریخ معاصر وجود داشته كه امكان پرداخت بیشتر را سلب می‌كرده است. معمای شاه توانست با خط‌شكنی این فرصت را به وجود آورد تا درباره چهره‌ها و شخصیت‌های تأثیرگذار انقلاب سریال تلویزیونی ساخته شود. این مثال حتی درباره خوانندگان پیش از انقلاب كه برخلاف تلویزیون در سینما و شبكه نمایش خانگی از چهره و صدایشان برای ایجاد جذابیت استفاده شد، صدق می‌كند.
    
معمای شاه و شكست تصویر تك بعدی از پهلوی
در فقر مطلق مطالعه كه در كشورمان وجود دارد، ساخت مجموعه‌ای تاریخی بر اساس پژوهش‌های گسترده و با استناد به منابع مختلف تاریخی توانست جای خالی كتابخوانی را تا حدی پر كند. محمدرضا شریفی‌نیا در اظهارنظری اغراق‌آمیز تماشای معمای شاه را معادل مطالعه هزاران جلد كتاب عنوان كرده است. با این حال بیش از 150 عنوان كتاب در مراحل تحقیق نگارش معمای شاه مورد استناد قرار گرفته‌ است. این وسعت از حجم منابع پژوهشی باعث شد تا تصویر تك‌بعدی كه در سال‌های اخیر از دوران پهلوی شكل گرفته بود تا حد زیادی تحت‌تأثیر قرار گیرد. برخی از صفحات در شبكه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های موبایلی با ارائه اطلاعات دستچین شده یا تحریف شده، تصویری غیرواقعی از پیش از انقلاب ارائه می‌دادند كه معمای شاه توانست این فضا را دستخوش تغییر كند. این هوشمندی رسانه ملی البته واكنش‌های تندی را از سوی محافل سلطنت‌طلب خارج از كشور و سمپات‌های داخلی آنها به همراه داشت. به نحوی كه بارها سایت مجموعه معمای شاه شاهد فحاشی‌های این جماعت بود. با این وجود معمای شاه به‌رغم ضعف‌ها و برخی گاف‌های تاریخی كه مورخان به آن گرفته‌اند، باعث شد تا پهلوی پژوهی دوباره بحث داغی شود و حتی شبكه‌های ماهواره‌ای به تكاپو بیفتند و در موضع انفعال بخواهند پاسخی به افشاگری‌های معمای شاه بدهد.
    
بعد از معمای شاه
با پایان پخش معمای شاه، تلویزیون كه قرار بود هر سال یك سریال فاخر تلویزیونی داشته باشد، آخرین ساخته‌اش را نیز پخش كرد و فعلاً مجموعه‌ای در این سطح برای پخش وجود نخواهد داشت. محتمل‌ترین سریال فاخر تلویزیونی كه ممكن است به پخش برسد، «سرزمین كهن» كمال تبریزی است كه بعد از ماه‌ها وقفه فیلمبرداری آن دوباره از سرگرفته شده، ولی زمان دقیقی برای پخش آن اعلام نشده است. این احتمال نیز وجود دارد كه با توجه اینكه به روزهای پایانی سال نزدیك می‌شویم و مجموعه‌های نوروزی در حال تولید هستند، مدیران رسانه ملی ترجیح دهند پخش مجموعه‌های بلند تلویزیونی را به زمانی بعد از تعطیلات نوروز 96 موكول كنند.
قطعاً معمای شاه پربحث‌ترین و پرحاشیه‌ترین سریال چند ساله اخیر تلویزیون است كه توانست با راه‌اندازی یك سایت اینترنتی جامع و موفق، علاوه بر اطلاع‌رسانی درباره سریال بخشی را به پاسخگویی به سؤالات بینندگان درباره حوادث تاریخی و محتوای سریال ایجاد كرد. این سبك از همراهی با مخاطب می‌تواند الگویی برای دیگر مجموعه‌های فاخر تلویزیونی باشد كه دیر یا زود باید ساخته شود و به پخش برسد.


منبع: روزنامه جوان

نظرات
آخرین اخبار
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved