عضویت در کانال تلگرام
 امروز يكشنبه 07 خرداد 1396

برف مرگبار بر سر كولبران +تصاویر

دو روز پس از بهمن مرگبار بر سر كولبر‌ها در حوالی سردشت، سه نفركه در میان برف گرفتار شده بودند با تلاش امدادگران هلال‌احمر نجات یافتند كه یكی از آنها در بیمارستان جان باخت.

زمان ارسال خبر 1395/11/13 ، ساعت 09:32
کد خبر : 3271

به گزارش مجمل ، كارشان حمل بار روی كول‌هایشان است. سال‌هاست از این راه درآمد دارند. به مرز عراق می‌روند و از آنجا بار را از واسطه‌ها گرفته و روی كول خود می‌گذارند و از راه‌های صعب‌العبور به مقصد می‌رسانند. برای این كار از جان خود مایه می‌گذارند و می‌گویند اگر در شهرمان كار بود، هیچ وقت سمت كولبری نمی‌رفتیم.

زانیار 26 ساله سه سال است كه كولبری می‌كند. او خرج خانواده‌اش را از این راه تامین می‌كند. چند بار هنگام فرار از دست ماموران تا یك قدمی مرگ رفته است. می‌گوید: در این كار باید جانت را بگذاری كف دستت و دل به كوه بزنی. در فصل سرما ارتفاع برف در مسیر به حدود دو متر هم می‌رسد. ما مجبوریم در شب حركت كنیم.

زانیار شنبه‌شب وقتی فهمید دوستانش گرفتار بهمن شده‌اند، همراه اهالی روستا جست‌وجو را آغاز كرد. به مسیر آشنا بود و اهالی را راهنمایی كرد. روستاییان با بیل، برف ‌ها راكنار زدند تا این‌كه توانستند گرفتاران زیربهمن خود را پیدا كنند.

زانیار ادامه می‌دهد: بهمن در دو نقطه آمده بود. در بخشی، ارتفاع برف به چهار متر می‌رسید. در بخشی هم حدود دو متر بود. كولبرهایی كه زیر چهارمتر برف گرفتار شده بودند، جان خود را از دست داده بودند. چهار جسد را از زیر برف خارج كردیم كه بدنشان یخ‌ زده بود.

همزمان با جست‌وجوی اهالی، گروه امداد كوهستان هم خود را به محل رساندند و مصدومان را به روستا رسانده و با آمبولانس‌های اورژانس به بیمارستان منتقل كردند.

دردسرهای كولبران

آدامس، ال‌سی‌دی، لباس و عینك جزو بارهایی است كه كولبران با خود حمل می‌كنند. آنها هفته‌ای یكی دوبار به مرز عراق می‌روند و از آنجا بار را تحویل می‌گیرند. آنها متعهد می‌شوند كه اگر آسیبی به بار وارد شود، آن را جبران كنند.

زانیار درباره درآمد كولبران می‌گوید: اگر كار باشد، ما هیچ‌وقت كولبری نمی‌كنیم. بعد از مدتی كولبری استخوان‌درد می‌گیری و دیگر هیچ كاری نمی‌توانی انجام دهی. تازه اگر در این مدت گرفتار ماموران پلیس یا بهمن و سیل نشوی. خطر ریزش كوه هم همیشه هست. برای هر كیلو بار بین 4000 تا 5000 تومان می‌دهند. مگر یك انسان چقدر بار می‌تواند حمل كند. حدود 40 تا 50 كیلو باری است كه به صورت استاندارد می‌توان حمل كرد. گاهی هم تا مرز می‌روی و باری نیست یا بار آسیب می‌بیند و باید تاوان بدهی البته همیشه بارها به صورت قاچاق و از راه‌های غیرقانونی نیست، گاهی بارهایی كه گمركی آن پرداخت شده است در اختیار كولبرها قرار می‌گیرد تا از مرز به شهر منتقل شود.

مرگ 5 نفر در بهمن

در یك هفته چهار نفر از كولبران در سرمای مسیر جان خود را از دست دادند كه به گفته اهالی با مرگ یك نفر دیگر در بیمارستان، تعداد قربانیان به عدد پنج رسیده است. دو نفر دیگر هم روی تخت بیمارستان در جدال با مرگ هستند.

بهمن ساعت10 شب شنبه حوالی سردشت رخ داد و هفت ساعت طول كشید كه اهالی روستای بیوران علیا در منطقه سرچشمه قره‌دان به پیكر كولبران گرفتار در بهمن برسند.

وقتی خبر به روستا رسید، ده‌ها نفر از اهالی روستا از زن و مرد گرفته تا پیر و جوان لباس گرم به تن كرده و دل به كوه زدند. سه نفر از كولبران توانسته بودند خود را از زیر برف نجات دهند.

صدای شیون زن‌ها در غم همسر و پسران خود فضا را پر كرده بود. كسی قرار نبود خسته شود و هفت ساعت یك نفس جست‌وجو و برف‌روبی كردند.

آنجا دیگر پلاسكو نبود كه تجهیزات و امدادگران حرفه‌ای وارد عمل شوند. بیل بود و زور بازو. هوا در حال روشن شدن بود كه آخرین جسد هم از زیر برف بیرون كشیده شد. امدادگران هلال‌احمر مصدومان را با آمبولانس به بیمارستان منتقل و اهالی كشته‌ها را تشییع كردند.

بر اثر ریزش بهمن، علی 19ساله، شیرزاد 27 ساله، هیوا 22 ساله و محمد 21 ساله جان باختند.

البته در زمان ریزش بهمن كسی از شمار افراد گرفتار در آن خبر نداشت و بر این اساس، شورای هماهنگی مدیریت بحران سردشت، با صدور اطلاعیه‌ای از مردم خواست تا اگر فرد یا افرادی از اعضای خانواده‌‌شان مفقود و احتمال می‌دهند كه در این حادثه گرفتار شده باشد، موضوع را سریع با مراجعه حضوری به پلیس آگاهی شهرستان و یا شورای هماهنگی مدیریت بحران مستقر در فرمانداری اطلاع دهند.

اهالی روستا در غم از دست دادن مردان خود عزادار بودند كه دوشنبه خبر رسید، سه مرد دیگر در میان برف و كولاك گرفتار شده‌اند و در یك قدمی مرگ قرار دارند. این بار امدادگران زودتر از اهالی روستا به آنها رسیدند و نجاتشان دادند.

امدادرسانی اهالی

رضا مسافر، معاون امداد و نجات هلال‌احمر آذربایجان‌غربی در این باره به جام‌جم گفت: نخستین عملیات شنبه شروع شد. وقتی به محل رسیدیم، اهالی در حال جست‌وجو بودند و به ما اعلام شد همه از زیر برف خارج شدند.

نیروهای ما به روستا برگشتند كه صبح زود اعلام شد هنوز افرادی زیر برف هستند. امدادگران به محل اعزام شده و دو جسد را كه ده ساعت زیر برف مانده بود، با كمك اهالی خارج كردند. این گروه 16 نفر بودند كه چهار نفر از آنها فوت كردند، شش نفر به بیمارستان اعزام و سه نفر هم در مسجد روستا درمان شدند. سه نفر هم آسیب ندیده بودند.

8 ساعت جستجو

وی ادامه داد: ساعت 9 و 30 دقیقه دوشنبه از طریق هنگ مرزی به ما اعلام شد سه نفر دیگر گرفتار برف و كولاك شده‌اند. براساس اطلاعاتی كه آنها داده بودند، در مسیر پیرانشهر به سمت عراق گم شده بودند. تیم پیشرو از پیرانشهر راهی محل شد. تیم‌های كوهنوردی اشنویه و نقده هم اعزام شدند. پس از هشت ساعت جست‌وجو سه مرد 19، 20 و 48 ساله را پیدا كردیم. مصدومان دچار افت شدید دمای بدن شده بودند كه امدادگران آنها را به داخل چادربردند و بعد از گرم كردن آنها، به روستا انتقال دادند. در این عملیات 29 امدادگر حضور داشتند كه در روستای «زوكه» تحویل امدادگران اورژانس شدند. وضعیت یكی از آنها وخیم بود، اما حال دو نفر دیگر مساعد است.

تشكیل گروه ویژه برای بررسی مشكلات كولبران

مسعود پزشكیان، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در جلسه علنی دیروز مجلس پس از اظهارات جلال محمودزاده، نماینده مردم مهاباد در مجلس، با خطاب قرار دادن علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد و دارایی گفت: وزیر اقتصاد تیمی ویژه برای بررسی مشكلات در مرزهای كشور ایجاد كند. لازم است یك تیم ویژه برای برطرف شدن مشكلات مرزنشینان غربی بخصوص كولبران تشكیل و مشكلات آنها پیگیری شود.

همچنین نماینده مردم سردشت و پیرانشهر دیروز در حاشیه جلسه مجلس از مرگ یكی از كولبرهایی كه دیشب در سرما گرفتار شده بودند، خبر داد.

رسول خضری گفت: با مرگ این كولبر، تعداد فوت‌شدگان به پنج نفر افزایش پیدا كرد. متاسفانه بعد از گذشت 2 روز از این حادثه روز گذشته فرماندار در این محل حضور پیدا كرد و از سوی دیگر ضعف عملكرد استاندار نیز باعث تاسف است لذا بر این اساس تحقیق و تفحصی نیز از استان آذربایجان‌غربی خواهیم داشت این موضوع از دو ماه پیش آغاز شده است و با جدیت آن را پیگیری می‌كنیم و به موضوع انتصابات استانداری آذربایجان‌غربی نیز خواهیم پرداخت چراكه استاندار آذربایجان غربی اجازه نمی‌دهد كه مناطق آزاد در منطقه احداث شود.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس تصریح كرد: كولبرها عمدتا پوشاك از كشور عراق می‌آورند، ما نیز پیگیر پرداخت دیه افراد فوت شده و درمان كولبرهای آسیب دیده هستیم و در این زمینه مذاكراتی نیز با رئیس مجلس انجام دادیم البته اینها همه مُسكن است و باید به فكر اشتغال این افراد باشیم.


منبع: جام جم

نظرات
آخرین اخبار
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved