عضویت در کانال تلگرام
 امروز يكشنبه 07 خرداد 1396

چرا دوربین برخی فقط روی صورت‌شان زوم شده است؟

عشق سلفـی‌ها كمك می‌خواهند

وارد هر مكانی كه می‌شود اولین كاری كه می‌كند این است كه گوشی اش را از كیف دربیاورد، سریع در حالت سلفی بگذارد، بهترین ژست را بگیرد و بعد چند عكس جدید و تاسرحدامكان جالب از خود بیندازد. عكس‌ها را كه انداخت تازه می‌تواند نفس بكشد، گویی سلفی انداختن به منزله هوایی است كه او برای تنفس احتیاج داشته است.

زمان ارسال خبر 1395/11/12 ، ساعت 10:01
کد خبر : 3270

به گزارش مجمل ، چند سالی است كه بازار داغ سلفی رونقی شدید گرفته و به این زودی هم خیال فروكش كردن نخواهد داشت. عكس‌هایی كه با كیفیت نه چندان مطلوب گرفته شده و به سرعت پخش می‌شوند تا هرچه سریع‌تر در شبكه‌های اجتماعی منتشر و از سوی بینندگان تائید شوند. سلفی، نشر، لایك. این برنامه روزمره بسیاری از سلفی بگیران حرفه‌ای این دوره زمانه را تشكیل می‌دهد. اما به راستی علت چیست؟ چرا بعضی افراد تا این اندازه اصرار به سلفی گرفتن و انتشار آن دارند و برای آن بیشترین وقت و انرژی را صرف می‌كنند درحالی كه این كار در درازمدت كمترین تاثیر مفید را بر زندگی آنها خواهدداشت؟! چرا بعضی‌ها بیشتر از دیگران از این كار استقبال می‌كنند؟ به راستی سلفی‌گیرها در زمره چه تیپ‌های شخصیتی هستند؟

به نمایش می‌گذارند

در یك فروشگاه بزرگ مشغول خرید مایحتاج خانواده هستید كه ناگهان ظاهر جوانی كه لبخند زنان از كنارتان رد می‌شود بشدت نظرتان را جلب می‌كند.

ظاهرش به دیگر جوانان هم سن و سالش شباهتی ندارد و با تمام قوا تلاش كرده از نظر چهره و پوشش در یك شهر جزو موارد خاص باشد. مدل مویی عجیب، بلوز و شلواری كه تاكنون بر تن كسی ندیده‌اید و نوع حركاتی كه تفاوتی اساسی با دیگران دارد. ظاهر او و امثال او نظر هر فردی را به خود جلب می‌كند و برای لحظه‌ای چشم همه را بر خود متوقف می‌كند. به گفته دكتر سعیده مصافی دارنده مدرك دكترای روان‌شناسی سلامت، این‌گونه افراد دارای شخصیت نمایشی هستند یعنی اصراردارند با درست كردن ظاهری كاملاً متفاوت و چشمگیر نظرها را به ظاهر خود جلب كنند و این مساله روح آنها را ارضاء می‌كند. افراد دارای شخصیت نمایشی به عكس سلفی گرفتن و نشر آن در شبكه‌های اجتماعی علاقه زیادی دارند و تلاش می‌كنند عكسی تا سر حدامكان خاص و متفاوت داشته باشند حتی اگر مجبور به عكس انداختن در شرایطی سخت و ترسناك باشند.

فراری از جمع

به گفته دكتر مصافی عده‌ای در جمع احساس راحتی ندارند و بودن در یك محیط شلوغ را مانند عذابی سنگین تحمل می‌كنند. این افراد دارای شخصیت اجتنابی یا دوری گزین هستند چون راه ارتباط برقراركردن با دیگران را نمی‌دانند و از این حیث زجر می‌كشند؛ این در حالی است كه بشر موجودی اجتماعی است و نیاز به حضور در جامعه در وجود تمامی ما زبانه می‌كشد. دنیای مجازی برای دارندگان این تیپ شخصیتی فضایی را ایجاد می‌كند تا بتوانند با دیگران به روشی به مراتب راحت‌تر ارتباط برقراركنند و بدون نیاز به حضور در كنار آنها دوستانی برای خود دست و پا كنند. سلفی گرفتن بین افراد دوری‌گزین طرفداران زیادی دارد زیرا فرصتی برای دیده شدن و تائید شدن آنهاست. اما این لذت مانند بودن در جمع‌های حقیقی ارضاءكننده نیازهای بشری نیست و حظّی كم عمق و گذراست.

فقط و فقط یك عكس

گاهی می‌بینید كه فردی همیشه و در تمام شبكه‌های اجتماعی تنها از یك عكس استفاده می‌كند. او در آن عكس بسیار خوب افتاده و تصویر از لحاظ زاویه‌بندی و اصول عكاسی بهترین شرایط ممكن را دارد. اگر عضو چند شبكه اجتماعی باشد بازهم فقط از همان یك عكس استفاده می‌كند و باگذشت زمان هم آن را تغییر نخواهد داد. فرد مورد نظر این عكس را از سایر تصاویر شخصی بهتر می‌داند و باید مدت زمان طولانی بگذرد تا او به تصویری غیر از آن رضایت دهد. عكس باید بهترین و زیباترین باشد و نه كمتر از این.

به گفته دكتر مصافی، این‌گونه افراد دچار وسواس هستند و این وسواس و حساسیت بر تمام بخش‌های زندگیشان تاثیر می‌گذارد بخصوص در موردی مانند عكس پروفایل كه قراراست نماینده آنها در شبكه‌های مختلف مجازی در مقابل تعداد زیادی از افراد غریبه باشد. فرد دچار وسواس باید به كمك مشاور بر این مشكل خود فائق بیاید.

تلاشی كه به جایی نمی‌رسد؟

دنیای مجازی دزد انرژی و زمان است. فراوانند افرادی كه ساعتهای مدید از روزشان را با تلگرام و اینستاگرام و سایر شبكه‌های اجتماعی می‌گذرانند و انرژی فراوانی برای گذاشتن عكس‌های جدید و لایك زدن و لایك خوردن در این قسمت و آن قسمت می‌كنند. اما آیا این همه سعی و تلاش برای برقراری ارتباط و تائید شدن تاثیر عمیقی برروی فرد می‌گذارد؟ آیا این دوستی‌های مجازی با لایك زدن‌های اجباری و ردوبدل كردن‌های تشویق‌ها و تائیدات به ظاهر محبت‌آمیز اما غیرواقعی به اندازه دوستی‌های واقعی در دل افراد نفوذكرده و مانند رفاقت‌های دوران قدیم از خود خاطراتی جالب و جذاب برجای می‌گذارد؟ یا همه چیز تنها لحظه ایست و در فاصله زمانی كوتاه از یاد می‌رود؟

دومی درست است. بسیاری از افراد برای برقراری ارتباط به شكل‌های مختلف در فضای مجازی وقت می‌گذارند درحالی كه این ارتباط تاثیر چندان عمیق و لذتبخشی برروی آنها برجای نمی‌گذارد و خیلی زود دستخوش فراموشی می‌شود به طوری كه گویی از ابتدا هم وجود نداشته؛ برعكس رفاقت‌های دوران قدیم. اما علت چیست؟

به گفته خانم دكتر مصافی در هر رابطه‌ای 70درصد از نیاز ما به حس دوستی از طریق غیركلامی و صرفاً بودن در كنار یكدیگر و دیدار داشتن با هم صورت می‌گیرد. 25درصد از طریق لحن كلام و تنها 5درصد به محتوای گفت‌وگو مربوط می‌شود. یعنی وقتی دو دوست یكدیگر را می‌بینند این دیدار بدون درنظر گرفتن حرف‌هایی كه می‌زنند برای آنها 70درصد لذتبخش است، اگر مكالمه تلفنی داشته باشند 25درصد و ردوبدل عقاید ازطریق دنیای مجازی تنها 5درصد نیاز آنها به دوستی و رفاقت را ارضاء می‌كند. پس تعجبی ندارد اگر دوستی‌های دنیای مجازی باوجود صرف وقت و انرژی فراوان از كمترین عمق برخوردار باشد و در اولین فرصت به تاریخی مجهول‌الهویه تبدیل شود.

مد روز

بازار مد همیشه داغ بوده و تنور آن تا دوره كنونی همچنان داغ باقی مانده است. رنگ سال، مدل پوشش جدید، آرایش چهره و مواردی مانند این براحتی تمام جامعه را فرامی گیرند و مشتریانی فراوان به شكل سیل‌آسا را به سوی خود جذب می‌كنند. سلفی هم مد روز است. شاید دلایل مختلف برای سلفی گرفتن وجود داشته باشد اما یكی از اصلی‌ترین دلایل فراگیر بودن آن و تلاش همگان برای عقب نماندن از قافله است. دراین میان هرچه سلفی برای دیگران چشمگیرتر باشد و بیشتر در شبكه‌ها ردوبدل شود برای فرد جذاب‌تر خواهد بود.

لایك‌های اجباری

الهام صانعی دانشجو می‌گوید: از صبح كه از خواب بلند می‌شوم و به دانشگاه می‌روم تا شب كه به خانه برمی‌گردم، درس می‌خوانم و می‌خوابم درهمه حال و همه شرایط گوشی همراهم است. در شبكه‌های اجتماعی دوستان فراوانی دارم و ثانیه به ثانیه صدای موبایل به من یادآوری می‌كند یا این پست گذاشته یا آن یكی عكسی سلفی جدید از خود منتشر كرده است. شاید بتوانم پستها را جواب ندهم اما لایك نزدن برای عكس‌های جدید دوستان محال است. اگر حتی یكی را لایك نزنم از من می‌رنجند و بعداً عكسهای خودم را لایك نخواهند زد.

لایك زدن در دنیای مجازی به نوعی اجبار وقت‌گیر و بی‌فایده تبدیل شده است. افراد عكس جدید یكدیگر را لایك می‌زنند تا دیگران هم عكسشان را تائید كنند. آنهایی كه به تایید دیگران احتیاج دارند می‌ترسند اگر مدتی از این كار دست بكشند خودشان هم به این تائید نرسند. حال آن‌كه لایك دیگران تاثیر چندان عمیقی بر روح خودشان هم ندارد. در حقیقت تناسب درستی بین زحمتی كه برای لایك كردن عكس بقیه و لذت لایك شدن وجود ندارد. لایك كردنها در اغلب موارد اجباری است و به نفع افراد است كه كم‌كم این كار را به شكل متعادل‌تری انجام دهند.

استفاده‌های خوب

از تمام اینها كه بگذریم، تب سلفی گرفتن داغ است و علاقه‌مندان آن حالا حالاها دست‌بردار این عادت فراگیر نخواهند بود. پس شاید بهتر باشد كه به جای مبارزه سعی كنیم از سلفی استفاده بهینه ببریم.

در این زمینه دكتر مصافی پیشنهاد می‌دهد افرادی كه سلفی می‌گیرند تلاش كنند در قالب همان یك عكس نهایت عشق، شادی و محبت را به بیننده انتقال دهند.

می‌توانند یك شاخه گل در دست بگیرند، لبخندی گرم بزنند، چای بنوشند و به دیگران تعارف كنند یا به هر ترتیب كاری كنند كه بیننده لذت ببرد و دوست داشته باشد آن عكس را بازهم مشاهده كند. فردی كه سلفی می‌اندازد و قصد نشر آن را دارد به جای آنكه سعی به خودنمایی داشته باشد باید بكوشد ازطریق همان عكس لبخندی از ته دل به چهره بیننده بیاورد تا به این طریق از مجرای دنیای مجازی به اشخاصی كه در حلقه دوستی‌اش قراردارند محبت كرده باشد. به این ترتیب سلفی هم می‌تواند در زمره فعالیتهای مفید قرارگیرد.

خودشیفته‌ها

افراد خودشیفته خیل عظیمی از سلفی‌گیرهای حرفه‌ای را تشكیل می‌دهند. این قبیل افراد از اعتمادبه نفس پایینی برخوردارند و تلاش می‌كنند با گرفتن عكس سلفی و ثبت بلافاصله‌ای آن در شبكه‌های اجتماعی ازطرف دیگران تائید شوند و با در دست داشتن تعداد زیاد لایك یك بار دیگر خود را فریب بدهند كه تا چه اندازه محبوبیت دارند و از لحاظ اجتماعی در چه مقام بالایی به سر می‌برند. برای خودشیفته‌ها بسیار مهم است كه از سوی دیگران تائید دریافت كنند و اگر كسی به آنها بگوید سلفی آخرت چندان خوب نیست بلافاصله در لیست سیاه‌قرارخواهدگرفت.


منبع: جام جم

نظرات
آخرین اخبار
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved