عضویت در کانال تلگرام
 امروز يكشنبه 07 خرداد 1396

جدال قلمی تند مسعود كیمیایی و پرویز پرستویی

ماجرای درگیری مسعود كیمیایی و منصور لشكری قوچانی تهیه‌كننده فیلم جدیدش «قاتل اهلی» در ظاهر با پخش نسخه كارگردان در جشنواره و استفاده از نسخه تهیه‌كننده برای اكران عمومی پایان یافته است اما گویا ماجراهای جدیدی در پیش است.

زمان ارسال خبر 1395/11/10 ، ساعت 09:39
کد خبر : 3259

به گزارش مجمل ، این بار وقتی پرویز پرستویی با انتشار نامه ای در مورد نمایش فیلم قاتل اهلی در جشنواره واكنش نشان داد حالا با پاسخ تند و تیز مسعود كیمیایی رو به رو شده است.

پرستویی نوشت: آقای كیمیایی خالق آثاری مهم مانند «گوزن‌ها»، «قیصر» و «داش‌آكل» كه با این فیلم‌ها یكی از بانیان موج نو سینمای ایران بودند، در فیلم‌های «ضیافت»، «حكم» و «متروپل» به بنده پیشنهاد همكاری دادند كه نتوانستم خود را مجاب كنم در این فیلم‌ها بازی كنم. اما امسال كه از طرف تهیه‌كننده، آقای لشكری‌قوچانی، به من پیشنهاد همكاری شد، بعد از خواندن فیلم‌نامه و اعتقاد به اینكه این فیلم كار متفاوتی در آثار اخیر آقای كیمیایی خواهد شد، با علاقه پذیرفتم و با جان‌ودل برای خلق لحظه‌لحظه‌ همان فیلم‌نامه وقت و انرژی گذاشتم كه به قول آقای كیمیایی دیر شد، اما شد. در تمام لحظات فیلم‌برداری، ارتباط بسیار خوبی بین من و آقای كیمیایی و سایر عوامل و بازیگران برقرار بود تا لحظه آخر كه تمام سكانس‌ها طبق همان فیلم‌نامه‌ای كه خوانده و توافق همكاری‌ای كه كرده بودیم در كنارشان بودم.

در پایان هم به‌ خوبی و خوشی با گروه خداحافظی كردم و ای‌كاش این حال خوب تا اكران با همه ما بود.
اما غائله به اینجا ختم نشد و اختلاف تهیه‌كننده و كارگردان بر سر اضافه‌شدن دو، سه سكانس كلیدی و مهم به وجود آمد و ما نمی‌دانستیم پس از پایان فیلم‌برداری موضوع از چه قرار است و حكمیت و نهایتا تصمیم به فیلم‌برداری آنها برای من به‌عنوان كسی كه همیشه اول با احترام به مخاطب نقش را می‌پذیرم و به عشق برقراری ارتباط با ایشان، علامت ‌سؤال ایجاد كرد!
این سؤال نه‌تنها برای من كه برای برخی از سایر بازیگران و عوامل هم عمده شد و نهایتا شنیدم كه تهیه‌كننده و كارگردان توافق كرده‌اند دو نسخه را به مخاطب نشان دهند؛ نسخه كارگردان در جشنواره و نسخه مورد تأیید تهیه‌كننده در زمان اكران. نسخه تهیه‌كننده همان است كه در فیلم‌نامه بود و اجرا شد اما نسخه مورد تأیید كارگردان را دیدم؛ فقط بحث اضافه‌شدن سه سكانس نبود!
تغییرات در فیلم‌نامه و مونتاژ به‌گونه‌ای كه در خدمت آن دو، سه سكانس جدید باشند، صدمه اساسی به فیلم زده است.
از اینكه از اعتماد و عشقی كه به این پروژه داشتم، سوءاستفاده شد؛ متأسفم و به دلیل احترام ویژه‌ای كه برای مخاطبان عزیز قائل هستم، خواستم پیش از نمایش فیلم به ایشان اعلام كرده باشم كه این فیلم‌نامه‌ای نبود كه قرار بود بازی كنم و در نتیجه این فیلم كه می‌توانست اثر خوبی در كارنامه همه‌ ما ازجمله آقای كیمیایی باشد، ارزشش را به مسائل شخصی باخت و آن نشد كه با وجود «دیربودن» قرار بود، بشود! و در آخر انتقادی هم به هیئت انتخاب جشنواره فجر دارم؛ اگر از كسانی كه تخصصشان سینما و سینمای حرفه‌ای بود بیشتر در این شورا استفاده می‌شد، در آن صورت نقاط ضعف و قوت فیلم‌ها بیشتر جلوه می‌كرد و انتخاب‌ها این‌گونه نبود كه الان هست. آقای افروغ در مصاحبه‌هایشان تأكید داشتند كه فیلم‌ها خیلی با حساسیت انتخاب شدند، اگر این‌گونه است، چرا باید فیلم «قاتل اهلی» در جشنواره، آن‌هم در بخش سودای سیمرغ نمایش داده شود. كاش فیلم‌های دیگرانی كه نادیده ‌گرفته شدند، به‌جای این فیلم نمایش داده می‌شدند.

و حالا پاسخ مسعود كیمیایی به پرویز پرستویی را بخوانید:

آقای پرویز پرستویی

هیچگاه فكر نمی كردم در نوشته ای جواب شما را بدهم. دو تفكر دور از هم و دو تجربه ای جدا. كار را آسان می كردید، تماس می گرفتید و موضوع را می پرسیدید. این ها موضوعات سودآوری نیستند.

برای شما مهم است كه در فیلم های من دعوت شده اید اما بازی نكرده اید. «نتوانستید خود را مجاب كنید». بعضی از فیلم هایی كه خود را مجاب و بازی كرده اید به یاد داریم.

یك بار می آمدید مهمان من، خانه من. مثل همان دفعاتی كه می آمدید، از فیلم می پرسیدید. نگرانی خودتان را می گفتید.

چرا به حرف های سرمایه گوش كردید، به حرف های هنر گوش نكردید، حتی سراغی نگرفتید. شما حتی نمی دانید و خبر ندارید من در نامه ای به خانه سینما دانسته گانی كه می خواهند این فیلم را به سرانجامی برسانند نوشتم و تقدیم كردم. من كی به دو نسخه ای بودن فیلم «قاتل اهلی» رضایت دادم؟

آقای پرستویی!

مگر می شود دو نسخه از فیلمی ساخته من وجود داشته باشد؟ مگر «گوزن ها» و چندتایی دیگر كه باید عوض می شد و من چاره ای نداشتم، تهیه كننده نسخه ای دارد؟ تهیه كننده نه نویسنده و نه كارگردان است، صاحب پول است. شما در كجا و كدام سمت ایستاده اید؟ شما به قول خودتان آن نسخه من را كجا دیده اید، كنار آقای تهیه كننده؟

آقای پرستویی!

كارگردان و نویسنده اثر تا آخرین لحظه نگران اثر خود است، می تواند در زیبایی، تأثیر مفهومی و اجرایی فخار فكر و اجرا كند. مگر تألیف دو نسخه دارد؟ كدام تألیفی دو تا بوده، نسخه ناشر، نسخه نویسنده؟! مونتاژ فیلم «قاتل اهلی» را تهیه كننده به بهرام دهقانی سپرد و سرانجام تمام شد. دیدم قسمت هایی زیبا و حرفه ای و خلاق است. فقط همان دو – سه فصل به قول شما كه در فیلمنوشت بوده فیلمبرداری شد و واجب بود. این واجب ها فقط در سینه و خلاقیت مولف واجب می شود، نه عاملان دیگر. شما چرا در فیلم «متروپل» بازی نكردید را كه هیچگاه نه من به شما فیلمنوشتی دادم و نه گفت وگویی كردیم، مدال می كنید؟! گفتند شما بیلیارد را نمی دانید. من گفتم مهم نیست، با استعدادی كه دارند به سرعت یاد می گیرند و شاید هم خیلی خوب بازی را بلدند. گویا رابطی كه هم اكنون یكی از دوستان شماست، با شما گفت وگویی داشته است كه هیچگاه به من منتقل نشد، ایشان هم برای من احترام دارند و دوستشان دارم.

شما در قاب كارگردان و گفت وگوی نوشته شده نویسنده بازی می كنید. جواب دادن كار شما نیست. شما بازی نوشته شده را بازی كردید و بسیار خوب هم بازی كردید.

آقای پرستویی!

بسیار باید مواظب بود. آدم هایی كه تبلیغات را بلدند و از این راه ها پولدار شده اند و از این دست بسیارند، به حساسیت های هنرمندان و دانسته گان از قاب دوستی وارد می شوند و بیشتر خودشان را تبلیغ می كنند. شما وارد این یارگیری ها نشوید، شما را خیلی پاك تر و هنرمندتر می دانم كه بدون سوالی از این دوست به سمت سرمایه گذاری بروید كه تا حال هیچ تألیفی در هیچ زمینه ای از هنرها نداشته اند. شما را مردم دوست دارند، مواظب این دوست داشته ها باشید، شما بازیگر دانسته ای هستید. در فیلم «قاتل اهلی» بسیار دانسته بازی كردید. شما هم می دانید بسیار بازیگران لطف بر آن دارند در كارنامه خودشان در فیلمی از من باشند كه به طور قطع بهترین در فیلم من خواهند شد.

می گویید مسائل شخصی؛ كجای زندگی هنرمند و نویسنده ای كه متعهد است و ۵۰ سال آن را تثبیت كرده و داننده ها می دانند، مسائل شخصی وارد اثر و تألیفش شده است؟

پرویز خان، پرویز عزیز، دوست به خانه آمده ام، هوچی گری به آرامی روح ساده ما را فتح می كند. در طول فیلم، بسیار درباره آهنگ و اعتراض، اختیار واژه در مفهوم و بسیاری دیگر حرف داشته ایم و به قول خودتان بسیار آموختید، اینجا سمت شماست. این مونتاژ تماماً كار آقای بهرام دهقانی هست و مورد تأیید من. فیلمنوشت مال ماست، مال نویسنده است. همانی هست كه بود.

دریغ كه دوستی، هنرمندی، بازیگری خوب را از من برنجانند. در همین دوستی می گویند، كاش یك بار به خانه ای كه سر سفره آن نشستی، می نشستی و به من گوش می دادی…

این را توضیح می دهم.

در نمایش برای هیأت انتخاب جشنواره فجر، فیلم «قاتل اهلی» با تمام آراء تأیید شد. شما می گویید ای كاش این فیلمی را ندیده اید كه من و فیلمبردار و آهنگساز و صداگذار هنوز كامل ندیده ایم انتخاب نمی شد، و فیلم دیگری به طور قطع شما ندیده اید و نادیده گرفته شده قبول می شد.

آقای پرستویی!

شما دستمزد فیلم «قاتل اهلی» را به گفته تهیه كننده آن دویست و هفتاد میلیون تومان گرفته اید كه تمام آن نقد شده است. اما ایشان هنوز طبق قرارداد، نیمی بیشتر از دستمزد قرارداد مرا نداده اند. رفاقت كنید، بقیه پول من و دیگر عوامل را بگیرید و سالی یك فیلم از آن فیلم های دفاعی، خود بازی كنید.

فیلم «قاتل اهلی» یك نسخه دارد، یك تألیف دارد.

با دوستی

مسعود كیمیایی

نظرات
آخرین اخبار
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved