عضویت در کانال تلگرام
 امروز پنج‌شنبه 07 اردیبهشت 1396

تأكید صالحی‌امیری بر دخالت ‌نكردن در انتخاب فیلم‌های جشنواره

وزیر ارشاد به دنبال ماه‌های بی‌حاشیه

وزیر ارشاد پس از جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران از استقلال هیئت‌های انتخاب و داوری جشنواره فیلم فجر دفاع كرد و از دخالت نكردن وزارتخانه در روند بررسی و انتخاب فیلم‌های جشنواره خبر داد.

زمان ارسال خبر 1395/11/10 ، ساعت 09:37
کد خبر : 3257

به گزارش مجمل ، سیدرضا صالحی‌امیری با بیان اینكه وزارت ارشاد و دبیر جشنواره در روند انتخاب دخالتی نخواهند داشت و هیئت داوران به عنوان یك گروه مستقل و صاحب‌نظر برابر آیین‌نامه و ضوابط قضاوت خواهد كرد، عملاً به برخی شایعه‌ها درباره اینكه وزیر با دخالت در انتخاب فیلم‌ها 10 اثر را از جشنواره حذف كرده است، پاسخ داد.

صالحی‌امیری همانطور كه در زمان فعالیت در سازمان اسناد و كتابخانه ملی تلاش كرده بود تا فضایی آرام و بدون حاشیه ایجاد كند، از زمان آغاز دوران وزارتش بر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز همین سیاست را درباره وزارت ارشاد در پی گرفته است. برخلاف وی علی جنتی، وزیر سابق ارشاد در ماه‌های ابتدایی وزارتش با چندین حاشیه روبه‌رو شد كه اكثر آنها ناشی از مواضع اشتباه شخص وزیر بود. به نظر می‌آید كه صالحی می‌خواهد نقاط ضعف وزارت جنتی را تكرار نكند و در عوض تا رسیدن به پایان كار دولت، از وزارتخانه ناآرام جنتی، یك وزارت ارشاد بی‌حاشیه و آرام بسازد. دیدار اخیر صالحی‌امیری با مراجع قم و ابراز رضایت مراجع از عملكرد صالحی‌امیری با وجود دوران كوتاه وزارت وی، نشانه‌ای از تدبیر وزیر برای تعامل با قم است.

البته در مورد خبر حذف 10 فیلم از جشنواره فیلم فجر كه خبر آن از دیدار وزیر ارشاد و مراجع عظام قم منتشر شد، یك اشتباه بزرگ رسانه‌ای صورت گرفته است. در آن دیدار وزیر ارشاد به حذف این تعداد فیلم اشاره كرده و بعضاً به اشتباه این‌گونه برداشت شده است كه گویا صالحی‌امیری شخصاً دستور حذف این آثار را داده است؛ موضوعی كه استقلال جشنواره فجر و هیئت انتخاب آن را زیر سؤال می‌برد. با وجود این حجت‌الله ایوبی، رئیس سازمان سینمایی با ورود به موقع به قضیه و یادآوری اینكه «وزیر محترم فرهنگ به شدت پایبند به ضوابط هستند و اجازه چنین مداخلاتی را به هیچ‌كس نمی‌دهند. شیوه مدیریت ایشان احترام صددرصد به نظر كارشناسی است. در هر صورت اعضای هیئت انتخاب كه از شخصیت‌های برجسته‌اند خود بهترین گواه هستند بر اینكه چنین شبهه‌افكنی‌هایی بی‌پایه و بی‌اساس است» از دامن زدن به شایعات جلوگیری كرد.

در عوض اصل موضوع حذف برخی فیلم‌ها از سوی هیئت انتخاب كه از نظر اخلاقی دچار مشكلاتی بودند یا مروج تفكر فمنیستی بودند، در آثاری كه از جشنواره بیرون مانده‌اند، قابل مشاهده است. در مورد فمنیستی بودن برخی دیگر از فیلم‌های رد شده توسط جشنواره نیز به صورت مشخص یكی از كارگردانانی كه فیلمش از جشنواره بیرون مانده كاملاً روح فمنیستی بر فیلمسازی‌اش حاكم است و در میان سینماگران به عنوان فیلمسازی فمنیست شناخته می‌شود. از اطلاعات منتشر شده درباره فیلم جدید این فیلمساز نیز می‌توان همان نوع نگاهی را كه كارگردان در آثار قبلی‌اش داشته است، مشاهده نمود.
در سال‌های گذشته نیز برخی تولیدات سینمایی به خاطر اینكه با مقررات جشنواره متناسب نبودند یا از نظر هیئت انتخاب در سطحی نبودند كه در جشنواره حضور داشته باشند، از چرخه جشنواره بیرون گذاشته شدند. هیچ‌گاه نیز درباره حذف فیلم‌ها پنهانكاری صورت نگرفته است. اگر دلیل رد كردن فیلم این كارگردان یا دیگر كارگردانانی كه به خاطر محتوای نامناسب فیلم‌ها از رسیدن به جشنواره بازمانده‌اند، مشخص است، لزومی ندارد این مسئله كتمان شود.

سینمای ایران سینمایی كاملاً وابسته به دولت است، دولت هزینه اكثر فیلم‌ها را به صورت مستقیم یا غیرمستقیم تأمین می‌كند، جشنواره فیلم را برگزار می‌كند، برای حضور سینمای ایران در محافل بین‌المللی مساعدت می‌كند و بسیاری از خدمات ریز و درشت دیگر را به سینمای ایران ارائه می‌دهد. در عوض زمانی كه قرار است از جایگاه نماینده حاكمیت در مقابل بذل و بخشش‌های بی‌دریغ به سینما، از آن انتقاد كند و از موضع صاحب سینما، دست به فیلتر كردن حضور فیلم‌ها در جشنواره فجر بزند، برخی از مدیران سینمایی از ترس واكنش‌ها شروع به تكذیب‌ كاری می‌كنند كه اتفاق افتاده! آیا این نشانه خودكم‌بینی برخی از مدیران در برابر جریان‌ها و چهره‌های خاص در سینما نیست؟!
شجاعت وزیر ارشاد در بیان آنچه رخ داده است باید تقدیر شود. حداقل این كار نشان می‌دهد كه مدیران ارشد فرهنگی در قبال وضعیت سینما بی‌تفاوت نیستند و در حد توان و حتی اگر شده با حذف 10 فیلم كه مناسب حضور در جشنواره نیستند به سهم خود در پاكسازی فضای فرهنگی تلاش كرده‌اند. این اقدام می‌تواند برای افرادی كه در حوزه فیلمسازی در حال كار هستند نیز هشداری باشد كه در صورت رعایت نكردن موازین اخلاقی و اصرار بر پرداختن به دیدگاه‌های غربی در قبال جایگاه زن در جامعه، با تولیدات‌شان برخورد خواهد شد و حداقل این است كه جشنواره‌ای كه با پول بیت‌المال اداره می‌شود از ورود فیلم‌شان جلوگیری خواهد كرد.

وزارت ارشاد از نظر قانونی متولی اصلی فرهنگ و هنر در كشور است و حتی نهادهایی كه به صورت تقریباً مجزا از وزارت ارشاد در حال فعالیت هستند نیز مجوزهای خود را از این وزارتخانه دریافت می‌كنند. در عوض وزارت ارشاد است كه باید پاسخگوی همه اتفاقاتی باشد كه در حیطه فرهنگ در كشور رخ می‌دهد. سینما نیز یكی از این بخش‌هاست و نمی‌تواند مانند جزیره خودمختار عمل كند. تنها تفاوت سینما با دیگر حوزه‌های فرهنگ و هنر این است كه سینما ذاتاً با شهرت و رسانه و جنجال همراه است و اگر سیدرضا صالحی‌امیری می‌خواهد در طول دوران وزارتش با كمترین انتقاد روبه‌رو شود، باید در مورد سینما نظارت دقیقی را در پیش بگیرد.

نظرات
آخرین اخبار
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
. 4 سال زمین‌گیری 7 كاوشگر ایرانی
. آقای وزیر! هیچ‌كس نباید از مرزهای دینی عبور كند
. موضع جالب 2 روزنامه اصلاح‌طلب و اصولگرا درباره فرهادی
. جزئیات تماس تلفنی ابتكار با وزیر بهداشت عراق
. فعالیت‌ كارگروه «مد و لباس» چقدر به كجا رسید؟
. قتل عام خانوادگی به خاطر ارثیه
. فواید مصرف روغن ماهی
. سریال‌هایی كه برای نوروز آماده می‌شوند
. چرا خانواده تلگرامی یك خانواده منزوی است؟
. «قرارگاه انتخابات» تشكیل شد
. استقبال مردم از نمایش آئینی «غبار2»
. آخرین وضعیت امدادرسانی به استان‌های تحت تاثیر برف و كولاك
. تصویربرداری «پایتخت ۵» از یونان آغاز می‌شود
. رئیس كمپ، معتاد عصبانی را كشت
. آخرین وضعیت راه اندازی كمپ ترك اعتیاد دانش آموزی
. جزئیات قیمت بلیت مترو در سال 96
. آخرین وضعیت آب و هوای استان‌های كشور +جدول
. آخرین وضعیت آب و هوای استان‌های كشور +جدول
. كودكانی كه روزی 3 وعده تریاك می خورند
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved