عضویت در کانال تلگرام
 امروز يكشنبه 07 خرداد 1396

نگاهی به حاشیه و متن برگزاری پرحاشیه‌ترین جشنواره فیلم فجر سال‌های اخیر

هیچ امیدی در كار نبود

عملكرد سینمایی دولت یازدهم با واژه شعار عجین شده است. ظاهراً تازه سال آخر یادشان افتاده كه از شعارهای اصلی دولت امید هم بوده...

زمان ارسال خبر 1395/11/25 ، ساعت 14:28
کد خبر : 3316

به گزارش مجمل ، عملكرد سینمایی دولت یازدهم با واژه شعار عجین شده است. ظاهراً تازه سال آخر یادشان افتاده كه از شعارهای اصلی دولت امید هم بوده و عقل سلیم حكم می‌كرده در كنار مولوی‌خوانی در جمع‌های سینمایی و بدگویی از مدیران سابق مقداری هم از لزوم دمیدن روح امید در فیلم‌ها سخن بگویند. البته چون دیر یادشان افتاده طبیعی است كه عبارت سینمای امید حالا دیگر تنها به درد شعار می‌خورد. البته رئیس سازمان سینمایی و دبیر تئاتری‌اش اگر می‌خواستند می‌توانستند به هیئت داوران‌شان توصیه كنند شعار امید را فقط در حد شعار نبینند و در اهدای جوایز به فیلم‌هایی كه در قالب ژانر فلاكت ساخته شده زیاد بها ندهند، اما همین كار را هم نكردند تا در عمل فقط شعار داده باشند. هیئت داوران احتمالاً به شعارهای رئیس‌شان حجت‌الله ایوبی فقط گوش داده‌اند و در دل خندیده‌اند و با خود گفته‌اند: امید كیلویی چند؟ مگر سینما جای امید دادن است؟ آن هم در ایران! سینما اصلاً اختراع شده برای اینكه به مردم تفهیم بشود كه چقدر بدبختند چون مردم خودشان این را نمی‌دانند. سینما این رسالت را بر دوش دارد تا حواسش باشد یك موقع مردم دچار احساس خوشبختی كاذب نشوند و اگر داشتند به این سمت منحرف می‌شدند با رفتن به سینما از غفلت بیرون بیایند.

  
دوپینگ سیاسی
گردانندگان جشنواره سی و پنجم فیلم فجر وقتی موج انتقادها را دیدند برای جبران بی‌رونقی دست به دامن دوپینگ سیاسی شدند. واقعاً خوب نبود كه این همه سینماگر معترض عملكرد آنها باشند. بالاخره یك جوری باید فضا را عادی و با حال نشان می‌دادند كه هر كی از دور می‌بیند خیال كند اوضاع خیلی هم بد نیست. اولین كاری كه باید می‌كردند این بود كه در تقسیم سیمرغ‌ها اولویت را به خودی‌ها می‌دادند تا كسی كه روی سن می‌آمد و سیمرغ را زیربغل می‌زد خدایی نكرده لیچار بار برگزاركنندگان نمی‌كرد، بلكه برعكس چند تا تیكه هم به منتقدان جشنواره می‌انداخت.
    
جشنواره محفلی
اگر یك اتفاق خوب در جشنواره فجر امسال افتاده باشد رفتن جشنواره در میان مردم به نسبت سال‌های پیش است. جشنواره فیلم فجر با اینكه هزینه‌اش از جیب مردم خرج می‌شود، ولی به شكل محفلی برگزار می‌شود. امسال اما به واسطه برنامه سینمایی هفت قدری این رویداد هنری به میان مردم رفت. دلیلش هم این بود كه برنامه هفت بدون رودربایستی و تعارف روی آنتن می‌رفت و مجیزگوی فیلم‌ها نبود و مثل خیلی از برنامه‌ها نقش روابط عمومی جشنواره را بازی نمی‌كرد. دیروز خبر رسید كه ظاهراً وزیر ارشاد با مدیران صداوسیما وارد مذاكره شده تا برنامه هفت دیگر پخش نشود. ادعایی كه البته تأیید نشد.

انتقادها به جشنواره امسال حالا‌حالاها ادامه خواهد داشت. احمدرضا معتمدی هم روز گذشته در نامه‌ای به رئیس‌جمهور از وضعیت سینما و برگزاری جشنواره انتقاد كرد. «سینمای ایران را سه دسته برده‌اند: ابتذال‌گرایان، مجیزگویان و وابستگان آن سوی آب. پولشان شسته و ناشسته برجاست و آبشخورشان فیاض و سرریز. سینمای مستقل، ‌هنرجو و اندیشمند، مهجور و متروك، خودی‌های دلسوزی كه از روی سادگی، زبانی نیز به انتقاد و خرده‌گیری گشوده‌اند! كارگزاران شما با نحوه داوری و گزینش جشن سینما كه قرین با دهه انقلاب است، متأسفانه تعریفی تازه‌ نیز از دهه فجر به دست داده‌اند و این هزینه گزافی بود كه بر شما و سایر اصحاب انقلاب تحمیل كردند. برایتان سلامتی، توفیق خدمت به مردم و آرمان و سعادت دنیا و آخرت آرزو می‌كنم. از تصدیع اوقات عذرخواهم. »
     
انقلابی نیست
سعید مستغاثی، رئیس پیشین انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران نیز از عملكرد مدیران سینمایی انتقاد كرده است: «پس زمینه‌های سینمایی و تاریخی هیچ‌گاه اجازه نداده كه جشنواره فجر و سینمای ایران انقلابی شود و این جشنواره تاكنون اهداف انقلابی نداشته و دلیل آن هم این بوده كه مدیرانی كه مدیریت سینما و جشنواره را در دست داشته‌اند، اندیشه‌ها و تفكرات ناب اسلامی و انقلابی نداشته‌اند.
تمامی جشنواره‌هایی كه در سینمای ایران برگزار می‌شوند تابعی هستند از آثاری كه در این سینما تولید می‌شود و زمانی كه ما شاهد تولید آثار شاخص و ارزنده در عرصه هنر هفتم نیستیم خود به خود این جشنواره‌ها همیشه از آثار انقلابی خالی هستند. متأسفانه دست‌های پلیدی در كار بوده كه همیشه جلوی این قبیل اندیشه‌ها را مسدود می‌كرده و همین امر باعث شده تا طی ۳۵‌دوره برگزاری جشنواره فیلم فجر ما شاهد انقلابی شدن آن نباشیم و روز به روز بیشتر از گذشته به فرهنگ شوم غربی پناه ببریم و حتی در اجرا و ساختار نیز از آنها تقلید كنیم.»
    
خنثی در فكر و عمل
مشكل برگزاركنندگان جشنواره و مدیریت سینما این است كه موضع خود را با انقلاب اسلامی مشخص نمی‌كنند و موضع و فكر صادقانه‌ای ندارند. در دل چیز دیگری می‌پرورانند و در شعار چیز دیگری می‌گویند. نتیجه كار می‌شود جشنواره‌ای خنثی و بدون مانیفست. همانقدر كه در فكر خنثی است در عمل هم حرفی برای گفتن ندارد. این مسئله در اختصاص دادن بودجه از سوی بنیاد سینمایی فارابی نیز به چشم می‌آید. فیلم‌های خنثی یا تلخی كه هدفی جز تخریب روانی جامعه ندارند. تهیه‌كننده‌های خلق‌الساعه هم در این شرایط جای خود را باز كرده‌اند. امسال آقازاده محمدرضا عارف هم در جشنواره فیلم داشت. فصل نرگس البته فیلمی حوصله‌بر و بی‌هدف بود كه توجه هیچ‌كس را جلب نكرد، چون اساساً تهیه‌كننده‌اش فقط می‌خواسته وارد سینما شود و فكری پشت این سودای سینماگر شدن نبوده است.
 
جشنواره فیلم فجر امسال با اجرای مدیر تئاتری‌اش محمد حیدری این رویداد هنری را به بی‌اعتبار‌ترین دوره خود تبدیل كرد. از سوءمدیریت‌های بلیت‌فروشی و انتخاب فیلم‌ها بگیر تا شاهكار هیئت مدیران در تخس كردن جوایز به نفع تفكر مدیران سینمایی و نادیده گرفتن بدیهیات هنری، همه دست به دست هم داد تا بی‌سابقه‌ترین اعتراضات علیه برگزاری این دوره از جشنواره شكل بگیرد. اعتراضاتی كه بازخوردش از سوی مدیران چیزی بیش از بی‌اعتنایی و ریشخند نبود.
البته جشنواره همه چیز نیست و در هیچ جای دنیا این جشنواره‌ها نیستند كه ارزش اصلی آثار سینمایی را تعیین می‌كنند و زمان داور بهتری در این‌باره است، اما جشنواره‌ها در سمت و سو دادن به سلیقه و روند سینمایی تأثیر غیرقابل انكاری دارند.
مشكلات مبنایی جشنواره فیلم فجر امسال با برگزاری پرحاشیه آن بیش از پیش خود را نشان داد. شاید از بركات جشنواره امسال این باشد كه می‌تواند حداقل آغازی بر یك پایان تلقی شود. جشنواره فیلم فجر به لحاظ قوانین یك شتر گاو پلنگ كامل است. ساختاری كه نتیجه آن همین سینمای فعلی است. معلوم نیست كه چرا هیچ‌كس هم جرئت نمی‌كند به ساختار آن دست بزند و سر و شكل منطقی‌تری به آن بدهد. بی‌اعتبار شدن جشنواره فجر انقلاب اسلامی به نفع انقلاب نیست.


منبع: جوان

نظرات
آخرین اخبار
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved