عضویت در کانال تلگرام
 امروز جمعه 05 خرداد 1396

با وجود ابلاغ سیاست‌های افزایش جمعیت

دولت به طور پنهانی مانع افزایش جمعیت می‌شود

نرخ رشد جمعیت به پایین‌ترین حد خود رسیده و وزارت بهداشت هم تا كنون در این رابطه پاسخگو نبوده است...

زمان ارسال خبر 1396/02/25 ، ساعت 10:32
کد خبر : 3628

به گزارش مجمل ، سقوط آزاد نرخ باروری از 6/5 به 1/8 و تثبیت این نرخ رشد حكایت از بروز بحرانی جدی در حوزه رشد جمعیت دارد كه به پیر شدن هرم سنی جامعه منجر می‌شود و این پیر شدن نمای جامعه چالش‌های متعددی اعم از امنیتی و اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی را گریبانگیر جامعه می‌كند. به همین خاطر جمعیت هم جزو مقولاتی است كه رهبر معظم انقلاب رأساً وارد آن شده و بر لزوم افزایش معقول و معتدل جمعیت تأكید فرمودند و سال 93 سیاست‌های چهارده گانه جمعیت را ابلاغ كردند. با وجود این بررسی عملكرد دولت یازدهم در حوزه جمعیت كارنامه چندان خوشایندی را به تصویر نمی‌كشد و به رغم تغییر سیاست كشور در حوزه جمعیت، برنامه‌های كنترل جمعیت به شكل پنهانی ادامه یافت و حتی بندهای مرتبط با جمعیت از برنامه ششم توسعه حذف شد یا به حداقل رسید.

 
 
 تنها یك ماه پس از ابلاغ سیاست‌های جمعیت، دولت یازدهم، مدیریت «مؤسسه مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی جمعیت» را تغییر داد و فردی را در این سمت قرار داد كه در كنار سوابق ضدجمعیتی دارنده جایزه جهانی كنترل جمعیت نیز هست. در ادامه تنها سه ماه بعد از ابلاغ این سیاست‌ها بود كه شاهد برگزاری «سمینار بین‌المللی پویایی جمعیت كشورهای اسلامی» توسط همین مؤسسه بودیم؛ سمیناری با حضور سفارت سوئیس یا همان دفتر حافظ منافع امریكا در ایران، دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران، صندوق جمعیت سازمان ملل متحد به همراه جمعی از نظریه‌پردازان و فعالان جهانی حوزه كنترل جمعیت كه خروجی‌اش در راستای ادامه سیاست‌های كنترل جمعیت در ایران اسلامی است. در سال 1394 شورای برنامه‌ریزی جمعیت از طرف دولت تشكیل شد كه دكتر نوبخت، دكتر عباسی دارنده جایزه جهانی كنترل جمعیت، دكتر مرندی دارنده جایزه جهانی كنترل جمعیت و همچنین خانم مولاوردی مشاور امور زنان ریاست جمهوری، در این شورا حضور داشتند. خروجی این شورا برای جمعیت این بود كه بندهای جمعیتی در لایحه برنامه ششم توسعه به حداقل ممكن رسید و در نهایت این لایحه هیچ محصول جمعیتی محسوسی نداشت.
 
 

جمعیت؛ علت اصلی ركود
دكتر محمودی در گفت‌وگو با «جوان» درباره وضعیت آینده جمعیت كشور با روند كنونی اینگونه توضیح می‌دهد: «حتی اگر نرخ باروری در حدود 1/7 یا 1/8 فرزند فعلی به ازای هر زن تثبیت شود و در آینده نیز كاهش نیابد، چون باروری زیر حد جانشینی است(تعداد فرزندانی كه لازم است به دنیا بیایند تا نسل‌ها جایگزین شوند)، نرخ رشد جمعیت قطعاً به صفر می‌رسد و سپس منفی می‌شود. همانطوری كه در سال 85 چون باروری زیر حد جانشینی بوده است، نرخ رشد جمعیت 1/6 درصدی سال 85 به رغم افزایشی بودن تولد‌ها، در سال 90 به 1/3 درصد رسیده است. بنابراین با فرض نرخ باروری در حدود 1/7 یا 1/8 فرزند، مطابق محاسبات مركز آمار ایران (جدول ذیل)در سال 1425نرخ رشد جمعیت كشور به حدود صفر می‌رسد.» وی با انتقاد از برخی مسئولان و همچنین چهره‌های حوزه جمعیت‌شناسی كه درباره دو برابر شدن آمار جمعیت ایران طی 50 سال آینده سخن می‌گویند، این موضوع را از نظر علمی مطرود دانسته و تصریح می‌كند: شما می‌توانید با آمار به گونه‌ای بازی كنید كه آنچه مد‌نظر شماست به مخاطب القا شود. وی با بیان اینكه هم اكنون در پنجره جمعیتی قرار داریم و حدود 70 درصد جمعیت بین 15 تا 64 سال سن دارند، می‌افزاید: چنین فرصتی در تاریخ هر كشوری برای رشد و توسعه همیشگی نخواهد بود و از این به بعد ما باید انتظار داشته باشیم، از تعداد افراد در سن كارمان كاسته شود. به باور این استاد جمعیت‌شناس، این نیروی كار به شرط داشتن بازدهی یك سرمایه انسانی به حساب می‌آید و بازدهی آن را هم می‌توان با سیاست‌های جامع جمعیتی كه جزئی از برنامه‌های توسعه است، افزایش داد. در چنین صورتی جمعیت حداقل به اندازه نیاز خودش بازده و درآمد خواهد داشت. محمودی خاطر نشان می‌كند: فكر می‌كنید، ریشه اصلی ركود در جامعه چیست‌؟ این ركود به دلیل این است كه متقاضی با درآمد كافی برای مصرف كالا وجود ندارد.

 
تهدید امنیت ملی با كاهش جمعیت

محمدولی علیئی، استاد جمعیت‌شناسی دانشگاه امام حسین (ع) و پژوهشگر حوزه جمعیت‌شناسی، درباره وضعیت جمعیت كشور اینگونه توضیح می‌دهد: مطابق سیاست‌های كلی جمعیت مورد نظر مقام معظم رهبری، باید بگوییم وضعیت جمعیت از دهه 60 به بعد به نفع جمعیت نبوده است و این را می‌توان از روی نرخ موالید، سن ازدواج، تعداد ازدواج، نرخ طلاق، مساعدت برای ازدواج، نرخ باروری و غیره فهمید. متأسفانه در كشور هیچ متولی مشخصی كه عهده‌دار بحث جمعیت باشد، نداریم. نرخ باروری در ایران در سال 65، 6/4 درصد، سال 75، 2/2؛ سال 85، 1/9، سال 90، 1/69 و هم اكنون به اذعان تعدادی از جمعیت‌شناسان 1/54 است و پیوسته این نرخ در حال كاهش است.  بنا به تأكید وی هم اكنون در كشور ما، هر 100 زن، حدود 67 دختر را جایگزین خود می‌كنند و آمارهای سال 90 نشان می‌دهد كه 18 درصد خانواده‌ها بدون فرزند، حدود 15 درصد خانواده‌ها دارای یك فرزند و 24 درصد آنها دارای دو فرزند هستند و 34 درصد خانواده‌ها حداكثر یك فرزند دارند یا فرزندی ندارند. با این نرخ، 54 درصد خانواده‌های ما از دایره سرباز‌دهی كنار می‌روند و ما چگونه می‌خواهیم با این جمعیت از كشورمان دفاع كنیم.


منبع: روزنامه جوان

نظرات
آخرین اخبار
. خروج 20 میلیون ایرانی از چرخه فرزند‌آوری
. ابتذال فرهنگی در خانه‌های میراث فرهنگی!
. كمیته جاده صاف‌كنی اكران بدون مجوزها!
. خنده، طعمه‌ای برای مخاطب انتخابی برای پول
. فریب زنان با عكس‌های فتوشاپی
. سینما در مقابل حمایت انتخاباتی، رانت می‌خواهد
. ساعت 10 و 11 بیشترین زمان تخلفات رانندگی
. تمهیدات ترافیكی پلیس در روز انتخابات
. فیلم دزدان دریایی كارائیب ۵ دزدیده شد
. فوت چهار نفر در آتش‌سوزی مینی‌بوس در تهران
. ولنگاری فرهنگی در تبلیغات انتخابات شوراها
. مظلوم‌نمایی و دروغ تا كجا؟!
. زندگی مستمندان بازیچه دولتمردان
. هزینه‌های پاكسازی شهر را نامزدها بپردازند
. قتل دوست صمیمی به خاطر هندزفری
. گروگانگیری سرباز محافظ برای فرار
. ناجا به هیچ جریان و گروه سیاسی وابسته نیست
. مرزبان مزار ندارد +عكس
. شهرام شكوهی به زودی باز می‌گردد
. «شوك» به «عفت» جامعه توسط پلاس‌های اینترنتی
. نگاهی به ماجرای نیمروز در اكران نوروزی
. اولین اقرار عاملان شهادت 2 مأمور پلیس
. تازه‌ترین واكنش آسوشیتدپرس به انیمیشن نبرد خلیج‌فارس‌2
. فیلمبرداری «پایتخت۵» ۲۵ فروردین آغاز می‌شود
. عبور«ماجرای نیمروز» از مرز دو میلیارد فروش
. روایت مستندساز عراقی از آوینی و روایت فتح!
. دید و بازدیدهای عید با یك‌سوم قدرت خرید!
. «داستان درب های بندر شهید رجایی»
. كلاهبرداری كارگزار تایلند از مسافران ایرانی
. مصدومیت حدود 12 هزار مسافر در حوادث ترافیكی نوروزی
. چراغ سبز به «عصبانی نیستم»
. دورهمی حماسه، ملودرام و طنز در نوروز سینمایی
. خط 6 مترو به زودی به بهره برداری می رسد
. حاشیه‌های كلاه قرمزی امسال هم ادامه دارد
. مظلومی هم ساز بازگشت را كوك كرد
. ترقه‌ها با 7 كشته به صدا درآمد!
. تغییر شیوه نسخه‌پیچی پزشكان
. پرستویی برای سازمان اوج خواند
. میرباقری: سیما در بهترین شرایط مخاطب است
. پایان سرقت‌های مسلحانه 2 گانگستر
. محسن چاوشی یك محكوم به اعدام را نجات داد
. عروسك گردان جدید «كلاه قرمزی» معرفی شد
. احمد عزیزی بار دیگر زیر تیغ جراحی
. سریال بسازیم و بیننده را فراری دهیم!
. قاتل معلم سراوانی دستگیر شد
. «ربات‌ها» در هتل‌های ایران + تصاویر
. جاه‌طلبی‌تان آرزوی ما است آقای فرهادی
. بازی تركیه با مهره «جم تی وی» علیه ایران
. اسكار سیاسی ترامپ
. با برگزاری نمایشگاه‌های اصناف در زیر چادرهای نمایشگاهی موافق نیستم
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved