عضویت در کانال تلگرام
 امروز شنبه 07 اسفند 1395

دانشگاه آزاد آماده تغییر می‌شود

رهبر انقلاب با انتصاب آقای ولایتی به ریاست هیئت مؤسس دانشگاه آزاد موانع حقوقی پیشرفت این دانشگاه را برطرف كردند...

زمان ارسال خبر 1395/11/04 ، ساعت 09:42
کد خبر : 3228

به گزارش مجمل ، نگاهی حقوقی به حكم اخیر مقام معظم رهبری در انتصاب رئیس هیئت مؤسس دانشگاه آزاد نشان می‌دهد كه با توجه به سكوت اساسنامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، تعیین جایگزین امری لازم و ضروری بوده است.

با رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی و تهی شدن كرسی ریاست هیئت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی، رهبر معظم انقلاب طی حكمی علی اكبر ولایتی را كه از اعضای هیئت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی است به عنوان رئیس این هیئت معرفی كردند. رهبر انقلاب در متن حكم به سكوت اساسنامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی در چگونگی انتخاب رئیس هیئت مؤسس و ضرورت تسریع در انتخاب فرد عهده‌دار این مسئولیت اشاره داشتند. نگاهی به ماده 8 اساسنامه این دانشگاه نشان می‌دهد كه هیئت مؤسس مركب از ۹ نفر شامل آقایان اكبر هاشمی‌رفسنجانی، سیدعبدالكریم موسوی اردبیلی، عبدالله جاسبی، علی اكبر ولایتی، حسن حبیبی، سیدحسن خمینی، محسن قمی، حمید میرزاده و یكی از سران فتنه است و چنانچه اعضای هیئت مؤسس به علل مختلف مانند فوت، استعفا، بیماری، بركناری، ناتوانی یا هر علت دیگر به شش نفر كاهش یابد، هیئت مؤسس باید افراد جایگزین به تعداد مورد نیاز را ظرف مدت سه ماه برای عضویت در هیئت مؤسس به شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد كند.
 
نگاهی به اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی
در حال حاضر با توجه به فوت حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی،  سید عبدالكریم موسوی و حسن حبیبی و عدم حضور ایشان در هیئت موسس، اعضا به شش نفر كاهش یافته است، اما از سوی دیگر طبق تبصره ۱ ماده 8 آمده است: «چنانچه هر یك از اعضای هیئت مؤسس در سه جلسه متوالی یا پنج جلسه غیر متوالی و به طور غیر موجه شركت نكنند، مستعفی تلقی می‌شوند و طبق مفاد ماده فوق، جایگزین آنها تعیین می‌شود.»لذا با توجه به این تبصره و اینكه یكی از سران فتنه در جلسات هیئت مؤسس دانشگاه آزاد حضور نداشته و مستعفی به شمار می‌آید، در این حالت تعداد اعضای هیئت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی به پنج نفر كاهش پیدا كرده است.

نكته قابل توجه دیگر این است كه طبق ماده ۲ آیین‌نامه داخلی دانشگاه آزاد اسلامی جلسات هیئت مؤسس با حضور دو سوم اعضا رسمیت می‌یابد و تصمیمات جلسه با اكثریت اعضای حاضر (‌حدّاقل چهار رأی مثبت‌) به تصویب خواهد رسید كه در واقع اكنون به دلیل باقی ماندن تنها پنج نفر از اعضای هیئت مؤسس، این تعداد صلاحیت تشكیل جلسه برای تعیین رئیس هیئت مؤسس را نداشتند.
بر همین اساس است كه مقام معظم رهبری با توجه به سكوت اساسنامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی در چگونگی انتخاب رئیس هیئت مؤسس در این حالت و ضرورت تسریع در انتخاب فرد عهده‌دار این مسئولیت، با استفاده از اختیارات خود آقای علی اكبر ولایتی از اعضای هیئت مؤسس را به‌ عنوان رئیس هیئت مؤسس منصوب كردند.

مهم‌تر آنكه تأكید داشتند با همكاری سایر اعضای محترم هیئت مؤسس و هیئت امنا و شورای عالی انقلاب فرهنگی در تكمیل اعضای هیئت مؤسس و هیئت امنا  اقدام كنند.
 
حد نصاب لازم برای انتخاب رئیس هیئت مؤسس دانشگاه آزاد وجود نداشت
محمد مهدی زاهدی، رئیس كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در گفت‌وگو با «جوان» در رابطه با این انتصاب اظهار داشت: انتخاب جانشین هاشمی رفسنجانی در دانشگاه از سوی رهبر معظم انقلاب عین تیزهوشی است؛ چراكه خلأ موجود كه به درستی مورد اشاره قرار گرفته است امكان اثر گذاری بر سایر مجموعه را داشت.  این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تأكید كرد: با توجه به اینكه حد نصاب لازم وجود نداشت، امكان انتخاب هیئت مؤسس نیز ممكن نبود و باید شورای عالی انقلاب فرهنگی وارد می‌شد كه طی شدن چنین فرایندی پروسه طولانی را می‌طلبید. اكنون نیز شورای عالی انقلاب فرهنگی باید هرچه سریع‌تر بتواند جایگزین‌های   لازم را برای اعضای هیئت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب كند. وی همچنین انتخاب شخص ولایتی را به عنوان فردی با تجربه بسیار مناسب دانست و خاطر نشان كرد: دكتر ولایتی فردی با سوابق دانشگاهی درجه بالا است كه بی‌شك باید منتظر روند شكوفایی خوبی در دانشگاه آزاد باشیم.

همچنین روحانی در گفت‌وگو با «جوان» چگونگی انتخاب رئیس هیئت مؤسس توسط رهبر معظم انقلاب را اینگونه تفسیر حقوقی كرد:«رهبری به عنوان بالاترین مقام رسمی كشور، اختیارات و وظایفی به منظور اعمال مستقیم قدرت دارد كه اصل یكصد و دهم قانون اساسی به 11 مورد از مصادیق این اختیارات اشاره كرده است. از آنجا كه قانون اساسی، ولایت مطلقه فقیه را پذیرفته و در چارچوب مقررات اسلامی برای او قائل به اختیارات مطلق شده است، نمی‌توان پذیرفت كه اختیارات رهبری منحصر به مواردی است كه در این اصل ذكر شده است، بلكه آنچه در این اصل آمده نمونه‌هایی از اختیارات ولی فقیه بوده و مسلماً بیان این موارد از باب حصر نیست. قانونگذار با حاكم قرار دادن اصول پنجم، و پنجاه و هفتم قانون اساسی بر اصل یكصد و دهم از احصای همه موارد اختیارات رهبری پرهیز كرده است. در واقع در تفسیر از دیدگاه قانون اساسی در مورد حدود ولایت فقیه نمی‌توان به گونه‌ای از اصل یكصد و دهم تفسیر كرد كه اصل پنجاه و هفتم لغو و بیهوده به حساب آید.

یكی از مسئولیت‌های مورد اشاره در اصل یكصد و دهم این مورد است:

عزل و نصب و قبول استعفای برخی از مسئولان مهم:
‏_ نصب،  عزل و قبول استعفا:
الف_ فقهای شورای نگهبان.
ب_ عالی‌ترین مقام قوه قضائیه.
ج_ رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران.
د_ رئیس ستاد مشترك.
هـ_ فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.
و_ فرماندهان عالی نیروهای نظامی و انتظامی.
با این مقدمات و با توجه به سكوت اساسنامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی در چگونگی انتخاب رئیس هیئت مؤسس اقدام رهبر معظم انقلاب در تعیین جایگزین امری لازم و ضروری بوده است.
 دانشگاه آزاد در آستانه تحول‌؟
اكنون با تفاسیر موجود به نظر می‌رسد كه این انتصاب در كوتاه‌ترین زمان ممكن، با گره‌گشایی جای خالی‌ها در هیئت مؤسس این دانشگاه، ‌ساختارهای تعریف شده انقلاب اسلامی در سطح آموزش عالی را سازنده‌تر و نظام‌مندتر كند و همچنین یكی از اصلی‌ترین مطالبات مقام معظم رهبری در راستای ترویج فرهنگ ناب اسلامی - انقلابی در دانشگاه‌ها را نیز فراهم كند؛ چراكه رزومه انقلابی و تجارب دانشگاهی در فرد مورد نظر و انتخاب شده توسط رهبر معظم انقلاب نشان می‌دهد شرایط هدفمند و انقلابی در انتظار مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی است.
امید است به زودی با حذف بسترهای سیاست‌زدگی كه سایه‌سار این دانشگاه بوده است، زمینه‌های شكل‌گیری برای تصمیمات صحیح و بنیادی همراه با ترویج فرهنگ اسلامی فراهم شود.
 
نظرات
آخرین اخبار
. جزئیات تماس تلفنی ابتكار با وزیر بهداشت عراق
. فعالیت‌ كارگروه «مد و لباس» چقدر به كجا رسید؟
. قتل عام خانوادگی به خاطر ارثیه
. فواید مصرف روغن ماهی
. سریال‌هایی كه برای نوروز آماده می‌شوند
. چرا خانواده تلگرامی یك خانواده منزوی است؟
. «قرارگاه انتخابات» تشكیل شد
. استقبال مردم از نمایش آئینی «غبار2»
. آخرین وضعیت امدادرسانی به استان‌های تحت تاثیر برف و كولاك
. تصویربرداری «پایتخت ۵» از یونان آغاز می‌شود
. رئیس كمپ، معتاد عصبانی را كشت
. آخرین وضعیت راه اندازی كمپ ترك اعتیاد دانش آموزی
. جزئیات قیمت بلیت مترو در سال 96
. آخرین وضعیت آب و هوای استان‌های كشور +جدول
. آخرین وضعیت آب و هوای استان‌های كشور +جدول
. كودكانی كه روزی 3 وعده تریاك می خورند
. فروتن: از رویای موسیقی وارد سینما شدم
. آخرین وضعیت جوی و ترافیكی جاده‌های كشور
. اجحاف به اولین فیلم با موضوع مدافعان حرم
. اتمام حجت رئیس كمیته امداد با كاركنان
. چرا جشنواره فیلم فجر در تراز انقلاب اسلامی نیست؟!
. اسامی نمك‌های خوراكی غیرمجاز
. محورهای هراز و كندوان باز شد
. تعطیلی نوبت عصر تمام مدارس 6 منطقه شهرستان‌های تهران
. راز قتل مرد میانسال در سینه وكیل جوان
. ۵ هزار میلیارد تومان پاداش پایان خدمت فرهنگیان از بودجه ۹۶ جا افتاد
. كارت «منزلت» بازنشستگان، «بازنشسته» شد
. رئیس ثبت احوال كهنوج به رگبار بسته شد
. ماجرای گورخرهایی كه وزیر صنعت را عصبانی كرده‌اند
. افزایش 20 میلیاردتومانی بودجه شهرداری
. اسیدپاشی كه با قربانی خود ازدواج كرد
. فعالیت 24 ساعته كانكس‌های تعزیرات در ایام نوروز
. جر و بحث دو عضو اصلاح طلب شورا
. همه آنچه باید درباره آزمون دكتری بدانید
. دستگیری آدم‌ربایان 10 میلیارد تومانی در تهران
. وضعیت صندوق ذخیره فرهنگیان بعد از اختلاس
. جاده چالوس بازگشایی شد
. بوی گاز منتشر شده در آبادان كاملاً بی‌خطر است
. شاكری: به جای استیضاح های نمایشی ،‌اول خود را استیضاح كنیم
. جزئیات تلاش دختران پسرنما برای ورود به استادیوم در دربی
. تصادف مرگبار پراید و پژو در بزرگراه باكری
. خبر خوش آقای وزیر برای حق التدریسی‌ها
. مدارسی كه روز چهارشنبه تعطیل است
. این گوشی را حتما در هواپیما خاموش كنید
. وضعیت اعتبارات و چگونگی توزیع «شیر رایگان» در مدارس
. آغاز رسمی «جشنواره فیلم‌فجر» با جانبازان دفاع‌مقدس
. كشف 22 تن گردو قاچاق در استان تهران +عكس
. آخرین مهلت ثبت‌نام كنكور سراسری اعلام شد
. آخرین وضعیت ترافیكی جاده‌های كشور
. آیت‌الله مكارم شیرازی: مسئولان فضای مجازی را سالم كنند
برترین ها
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
©2016 Mojmalnews News. All Rights Reserved